Jump to content

Türk Doktordan Kansere Büyük Darbe


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

turkdoktorkanser600x200-1.jpg

 

Massachussetts Institute of Technology Technology Review Magazine tarafından 2006 yılında dünyayı değiştirecek olan ilk 35 bilim adamı arasında gösterilen Türk Bilim Adamı Utkan Demirci, yumurtalık kanserinin erken teşhisi için müthiş bir yöntem geliştirdi.

Yumurtalık kanserine yakalanan hastaların erken teşhis edilememesi halinde yüzde 90'ında 5 yıl içinde ölüm vakası gerçekleşiyor.

 

Bu olumsuz sonuçları olan hastalığın erken teşhis edilmesi için çalışmalar yürüten, Harvard Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Asistan Prof. Dr. Utkan Demirci, çalışmasının sonunda idrar testi ile dakikalar içinde kanser teşhisi yapabilecek bir sistemi geliştirmeyi başardı. Geliştirilen yöntem, evde uygulanabiliyor ve çok hızlı sonuç veriyor. Türk doktorun çığır açan testi şu şekilde uygulanıyor:

 

Bir elin iki parmağını geçmeyecek büyüklükteki biyonano çipin içine bir damla idrar konuluyor. Aynı biyoçipin üzerinden geçirilen bir sıvı ile biyonano çipte mavi renk oluşumu gözleniyor. Rengin tonu idrardaki CA125 proteininin oranına göre değişiyor. Bu rengin cep telefonuyla çekilen fotoğrafı, telefona yüklenen özel bir programla analiz ediliyor. Tüm bu işlemler 10 dakika içinde tamamlanırken, analiz sonucu telefondan mail yoluyla doktora gönderiliyor.

 

Tıp dünyasında ilkleri başaran Türk doktorları hızlı ve direk çözüm odaklı projeleri ile Türkiye’nin de göğsünü kabartıyor. Aynı doktor , 2006 yılında geliştirdiği, HIV virüsünün saldırdığı beyaz kan hücrelerinin, çok ucuza ve hızlı bir şekilde Afrika'da bir dağın tepesinde bile sayılabilmesini sağlayan 10 centlik portatif ve tek kullanımlık aletle dikkati çekmişti. Türk bilim adamının geliştirdiği bu alet, 3-5 dakika içinde hastalığa teşhis konulmasını sağlamıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...