Jump to content

Mark Twain’den “Küçük Kızlara Nasihatlar”


devrikcumle

Önerilen Mesajlar

KÜÇÜK KIZLARA NASİHATLAR

Yazan: Mark Twain

Çizen: Vladimir Radunsky

Çeviren: Nefise Kahraman

3-3.jpg

“Akıllı uslu küçük kızlar, kendilerini çileden çıkaracak bir durum söz konusu olmadıkça, incir çekirdeğini doldurmayan sebeplerden ötürü alınganlık yapıp öğretmenlerine surat asmazlar.”

 

4-3.jpg

“Ballı oyun arkadaşın porselen bir bebekle oynarken, sen içi talaş dolu bezden bir bebeğe talim etmiş olsan bile arkadaşına saygıda kusur etme. Ayrıca, vicdanın el vermiyorsa, onu ikna edip edemeyeceğinden de emin değilsen, bebekleri değişelim diye tutturma.”

 

5-2.jpg

“Sen sen ol, erkek kardeşinin sakızına zor kullanarak el koymaya çalışma. İlk önce, bir değirmentaşı üzerinde nehire kapılmış giden iki buçuk dolar bulduğunu ve bu parayı ona vereceğini söyleyerek onu kıskıvrak yakala. Yaşı itibariyle düzenbazlıktan bihaber olan erkek kardeşin, vaadine adil bir değiş tokuş gözüyle bakacak. Bu son derece akla yatkın kurgu, kalın kafalı sütbebelerini çağlar boyunca iflasa ve hezimete sürüklemiştir.”

 

6-2.jpg

“Erkek kardeşinin bir yanlışını gördüğünde onu, üzerine çamur fırlatarak ıslah etmeye kalkma –aman diyeyim, bu yola başvurma; üstünü başını çamura bulamaktan başka bir işe yaramaz bu yaptığın. Sen iyisi mi azıcık haşla onu. Göreceksin, istediğin sonuca bu yolla ulaşacaksın. Kafasından kaynar suyu boca ederken dikkatini ona vermek istediğin derslere çek. Kaynar su kardeşinin hem kişiliğindeki hem de vücudundaki murdarlıkları benek benek temizleyecektir.”

 

7-3.jpg

“Annen senden bir şey yapmanı istediğinde, yapamam, edemem deme. Hanım hanımcık bir kız gibi senden istenen her neyse yerine getireceğini sezdir. Ha, sonra gidersin paşa gönlün nasıl istiyorsa öyle yaparsın, orası başka.”

 

8-2.jpg

“Unutma ki karnın doyuyorsa ve hastayım deyip okuldan kaytardığın günlerde evde kalabiliyorsan bu, iyi kalpli annenle baban sayesindedir. Sırf bu yüzden, canından bezene kadar, onların ufak tefek önyargılarını görmezden gelmeli, kaprislerine gülüp geçmeli, zaaflarına katlanmalısın.”

 

9-2.jpg

“Akıllı uslu küçük kızlar yaşlılara saygıda kusur etmezler. İlk önce yaşlı biri gelip sana dil çıkarmadıkça sakın ola hiçbir yaşlıya dil çıkarma.”

 

son-1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...