Jump to content

Güneş Işığı Günlük Ritmimizi Nasıl Etkiliyor?


Teodora
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bilim insanları bitkilerdeki günlük aktiviteyi incelerken, bitkilerin genlerinde günışığı süresine, şafak ve alacakaranlık zamanlarına tepki göstermelerini sağlayan bir sistem olduğunu keşfettiler. Bu sistem sayesinde bitkiler günışığındaki mevsimsel değişimlere kendi iç saatlerini her gün sıfırlayarak tepki gösteriyor ve büyüme, çiçeklenme gibi önemli aktivitelerinin zamanını kontrol edebiliyor.

 

Warwick Üniversitesi, CentralLancashire Üniversitesi ve Macaristan Bilimler Akademisi ile birlikte yürütülen, Molecular Systems Biology dergisinde yayımlanan çalışmanın bulguları, insanlar da dahil olmak üzere tüm canlıların gün ışığı değişimlerine nasıl tepki gösterdiğini ve vücudumuzun günlük ritminin örneğin kıtalararası yolculuklarda bozulduğunda nasıl tepki gösterdiğini anlamaya ışık tutacak.Birçok canlıda olan günlük ritm, güniçerisinde değişen örneğin insanlarda uyku, vücut sıcaklığı, kan basıncı ve fiziksel güç gibi pek çok biyolojik işlevi etkiliyor.

 

Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar gün ışığına ek olarak şafak ve alacakaranlığın da bitkilerin ritmini ne kadar etkilediğini göstermek amacıyla matematiksel bir model kullandı. Çalışmanın yürütücüsü Edinburg Üniversitesi, Biyoloji Bölümü’nden Prof.Andrew Millar sonuçlarının bitkilerin ve insanların değişen gün uzunluklarına nasıl tepki gösterdiğiyle ilgili önemli bilgiler sağladığını ve bu bilgilerin ışık ve karanlığın günlük ritmimizi sekteye uğrattığı zaman bununla nasıl başa çıkacağımızı anlamamız için bir yol açtığını söylüyor.

 

Kaynak: Bilim ve Teknik

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...