Jump to content

Cevahir daği


nothing
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

CEVAHİR DAĞIŞehirlerarası ihtiyaçlar hayvanlar ile temin olduğu zamanda, toplu halde bir kervan sefere çıkıyorlar. Uzun bir müddet yola devam ediyorlar. Gide gide yolları gecenin karanlığına geliyor. Hem de bir dağa uğruyor. Hem karanlık, hem çok yorgunluk, haddini geçmiş bir durumda iken kervanbaşı olan zat ki o kervanın koruyucusudur ve onların kılavuzudur. Onları tehlikeli olan yollara bırakmayarak selamet yollarda onları menzillerine selametle kavuşturmak onun vazifesidir. Şimdi yolları bir dağa geldi hem de gecenin karanlığı çökmüştü. İnsanlar ve hayvanlar çok yorgundu.

Kervanbaşı olan o zat bir seda ile çağırıyor ki “Ey arkadaşlar! Agâh olun, uyanık olun, dikkat edin ki şu içinde bulunduğumuz dağ cevahir dağıdır. Bu cevahir taşlarından yüklenebildiğiniz kadar alın, durmayın yüklenin. Biliyorum, hayvanlar da sizler de çok yorgunsunuz ama tekrar yolumuz bir daha bu cevahir dağına gelme imkânımız olmaz. Durmayın alın, yükleniniz” deyip haber verip çağırıyor.

 

Kervancıların bir kısımları alıp yükleniyorlar. Bir kısmı da itimatsızlar da almıyorlar. Bir de diyorlar ki “bizim yorgunluğumuz haddini aşmıştır. Bir de gecenin karanlığında bu yorgunluk üzerine bize taş yüklettirecek” deyip almıyorlar. Neticede yolları gide gide menzillerine varıyorlar.

 

Cevahir alanlar, “bir topak cevahir taşını alıp sarrafa gösterelim, bir kıymetini anlayalım” diye getiriyorlar. Sarrafa kıymetini hesap ettiriyorlar. Sarraf hesap edince, bir topak cevahir taşının kıymetini hesap edince, bir şehri alıyor.

 

İşte kıymet değeri meydana çıkınca, cevahiri alanlarda almayanlarda yumruklarla kafalarına vuruyorlar. Alanlar, “ne olaydı gayret edip biraz daha çok alsaydık” diye dövünüyorlar. Almayanlarda “niye almadık” diye dövünüyorlar.

 

İşte bu temsil ile Allah dostları bizleri uyarıyorlar ki “ey insanoğulları, şu içinde bulunduğumuz dünya cevahir dağıdır. Uyanık olun, gayret edin, gece gündüz durmayın, çalışın. Allah’ın rızasını kazanmak için namaz, ibadet, zikrullaha gayret yollarında ileri geçin ki bu dünya ahretin kazanç yeridir, cevahir dağıdır. Tekrar bir daha bu cevahir dağına dönüş yoktur.

İhlâslı ibadetler yükünü yüklenelim ki ihlâslı amellerin bir topağı cenneti satın alacaktır inşaallahu Teâlâ. Allah rızası için her türlü zahmetlere tahammüllü, sabırlı olalım inşaallah.” Cenâb-ı Hakk’ın Enbiya, evliyası, âlimler durmadan insanların uyanması için çalışıyorlar konuşuyorlar. Tek insanlar Allah’ın kuludur. Şeytanla nefis, dünya yüzünden helake, dalalete, felakete gitmesinler diye vazifelerine durmadan dikkatle çalışıyorlar.

 

Cenâb-ı Hakk’ın Enbiya evliyasının sözlerine itimatı olup inananlar ibadete başlayıp çalışırlar ise inşaallah iki dünyanın saadet servetine kavuşurlar. Burnunu kıvırıp kervancı başına itirazlar ile muterizlerden olur. “biz zaten yorulmuşuz, halimiz kalmamış gecenin içinde bir de bize taş yükletecek.” diye alay edenler dalalet, felaket içinde ebedi kavrulup pişman oldukları gibi insanların içinde Allah ve Rasulünün ve halifelerinin sözlerine inanıp itikatla amele, zikre çalışanlar cevahir taşı gibi amelleri ihlâslı olanlar cenneti satın alıp cennetin mirasçısı oluyorlar.Allah ve Resulünün ve onun halifelerinin sözlerine alay edip gidip gelmiş mi var? Cennet nerede? Cehennem nerede? Ölüler geri dirilir mi? Muterizler, inanmayanlar, burnunu kaldırıp kibirli, gururlu olanlar. Allah’ı, O’nun elçilerini dostlarını sevmeyip birde “bunlar bizi bir sıkıya çekecekler, bizi keyfimizden zevkimizden alıkoyacaklar, bize namaz zikir ibadet diye sırtlarımıza yük yükleyecekler” diye burnunu kıvırıp ibadet, zikir cevherinden mahrum kalan biçareler!Ömür hayatı geçti, servet geçti, saç sakal ağardı. Dişlerinde döküldü. Belinde büküldü, mezarında eşildi. Seni mezara sevk eden Azrail aleyhisselamı bekle nasıl gideceksin bakalım. Nasıl huzura varacaksın. Tekrar tekrar düşün insafa gel.Allah Rasulünün halifelerinin dedikleri iman, ibadet yüklerini yüklen, günahlarına tevbe eyle. Pisli paslı günah ile huzuru Allah’a çıkma ha! Yapılan ibadetler Allah’ın rızasına uygun olan, O’nun hoşuna gelen ibadetlerin hepsi kıymet kesilmeyen cevahir gibidir. Az da olsa sahibini ihya eder. Vasiyetlerimizi kabul edip tutanlara Allah razı olsun, tutmayanlara Allah hidayet etsin deriz. İşte dünyada cevahir dağı dediğimiz, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem buyuruyorlar ki: Bu dünya ahretin çiftliğidir. Ahretinizi burada kazanacaksınız.

 

Hacı Mustafa Güneş

Sırru'l- Esrar 1. Cilt Kitabından alıntıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...