Jump to content

Körlüğe Varan Sonuçları Olabilir


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1313322025_42_13942-1.jpg

 

Gençler arasında kullanımı yaygın olan kontak lensler, yasal olmayan şekillerde satılıyor ve lenslerin uzmanlar görme bozukluklarına sebep olabileceği konusunda uyarıyor.

 

Kozmetik amaçla kullanılan renkli, desenli lensler moda için tarz için veya kıyafet uyumu için aksesuar olarak tercih ediliyorlar.

 

Lady Gaga, Marilyn Manson gibi ünlülerin tercih etmesiyle popülerliğini artıran bu lensler kişilerin göz rengini ve görünüşünü değiştiriyor.

 

Uzmanların asıl uyardığı konuysa, aksesuar olarak bunları kullanan gençlerin aralarında lenslerini değiş-tokuş etmeye başladıkları ve göz enfeksiyonu gibi hastalıkların bir diğerine bulaşmasının kaçınılmaz olduğu.

 

Kontak lens kullanımı zaten uzun süreli kullanımlar için uygun olmayan bir yöntem, hele hele bir de doğru kullanılmayınca kornea ülseri ve enfeksiyonları gibi ciddi görme bozukluklarına sebep olabilirler.

 

Aşırıya kaçıldığında ise körlüğe varan sonuçlarla karşılaşılabilir.

 

Lenslerin kontrollü bir şekilde sadece yetkili optik merkezlerde ve medikal dükkanlarda satılıyor olması gerektiği fakat durumun hiç de böyle olmadığı bir gerçek. Hatta lenslerin kuaförler, güzellik merkezleri ve market reyonlarında satılması göz ardı ediliyor.

 

Yetkililer lenslerin yasal yollarla temini konusunda uyarıyor ve böyle yapmadıkları takdirde göz hastalıkları yaşayabileceklerini hatırlatıyor.

 

haber365

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...