Jump to content

Kocasını Sevmeyen Mutsuz Kadınlar!


yavin

Önerilen Mesajlar

Kocasını sevmeyen Mutsuz Kadınlar!

 

Pek çok sağlık sorununa neden olan stres sadece biz insanları değil evlilikleri de etkiler. Eşler arası iletişimi ve sevgiyi tehdit eden problemler aşılamadığındasmilev-1.gif tıpkı insanlar gibi evlilikler de strese girer. Bu ay eşlerin huzurunu kaçıransmilev-1.gif evliliklerde stres ve gerilim kaynağı olan durumları masaya yatırıyoruz.

 

Maddi imkansızlıklar

 

En büyük zenginlik kanaattir denir. Günümüz renkli yaşantısında insan tüketmek için tükeniyorsmilev-1.gif hırslarının altında eziliyor adeta. Başkalarında görülen eşyasmilev-1.gif kılık-kıyafetlere bütçesi elvermese de sahip olmak isteyenler çaresiz bir bunalım yoluna giriyor. Oysa ayağını yorganına göre uzatan eşler kanaat zenginliğine de sahipse stresli bir evlilik değil de rahat ve huzur dolu bir yuvada yaşamayı başarıyor.

 

Eleştiren eş

 

Eşlerin pek çoğu birbirlerini eleştirmeden edemezsmilev-1.gif bu doğaldır da zaten. Ancak eleştiriyi karşısındakini incitereksmilev-1.gif onun kişiliğini rencide edici şekilde yapmak evlilik için tamiri en zor yaralara yol açabilir. Eleştirilen kişi kendini savunmaya geçer ve meselenin kendisine bakan yönünden çok eşinin incitici tutumuna odaklanır. “Eşim beni beğenmiyor olmalı” düşüncelerinin stresi içinde gerilir ve hatalarını kabul etmez. Savunmaya hatta karşı saldırıya geçebilir. Evlilikte önemli stres kaynağı olan bu durumdan korunmak için eşlerin birbirlerini eleştirirken doğru yaklaşımda bulunması ve nezaketli davranması gerekir.

 

Yüksek beklenti

 

Evlenmeden önce kimi beyaz atlı prens ummuştur kimi de pamuk prenses. Pek çok aday bu duygularla geçer evlilik kapısından. Ne var ki evlilik sonrası yaşananlar başlarda hayal edildiği gibi olmaz. “Eşim nişanlılıktaki gibi nezaketlismilev-1.gif romantiksmilev-1.gif anlayışlısmilev-1.gif aşık değil” ya da “Eşim evlilik öncesindeki gibi bakımlısmilev-1.gif özenlismilev-1.gif tatlı dillismilev-1.gif güler yüzlü değil; meğer ne de çok kusurlu yanı varmış” türünden serzenişler duyulur. Beklenti düzeyi çok yüksek eşler evlilik sonrasında bir türlü eşinin davranışlarını olduğu gibi kabul edemeyecektir. Bunun neticesinde ise ya onu değiştirmesmilev-1.gif kendi beklentilerine uygun hale getirme gerginliği yaşayacak ya da eşinin yanlış kişilik yapısına sahip olduğu zannıyla bir türlü onu yanına yakıştıramayacaktır. Böyle durumlarda kişismilev-1.gif hatasız insan olmayacağını düşünürsmilev-1.gif eşini olduğu gibi kabullenmeye çalışırsa ve öncelikle kendini daha iyiye taşıma azminde bulunursa eşi de ona uyum sağlama gayretine girecektir. Fakat ekin bir anda olgunlaşmazsmilev-1.gif çiçek bir günde açmaz. Böyle konularda aceleci olunmamalısmilev-1.gif beklenti düzeyi makul seviyede tutulmalıdır.

 

Aşırı ve yersiz kıskançlık

 

Birbirini seven eşlerin kıskanma duygusu taşıması son derece normaldir. Sağlıklı düzeyde olduğu müddetçe eşlerin birbirlerini kıskanması onları birbirlerine daha sıkı bağlar. Fakat eşine güveni bulunmayan bir kimsenin her gün kendi kendini yemesi onun için tam bir stres kaynağıdır. Yaşanılan kıskançlık hayatın normal akışını engelleyecek aşamaya gelmişse yani patolojik boyut kazanmışsa ortada ciddi bir problem var demektir. Kişi böyle bir sıkıntı yaşıyorsa aşırı kıskançlığının sebebini iyi tayin etmelidir. Kendi davranışının temelindeki asıl körükleyiciyi bulamıyorsa uzman desteği alması yerinde olur.

 

Saygı eksikliği/ kötü söz söyleme eğilimi

 

Bazı beylersmilev-1.gif “Ben kılıbık değilimsmilev-1.gif kazak erkeğiyim” sözleriyle yanlış davranışlarına geçerlilik payı katmaya çalışır. Fakat evliliğin hakikatte ne manaya geldiğini idrak edebilmişsmilev-1.gif Efendimiz’in (s.a.v) aile yaşantısını araştırıp öğrenmiş bir kimse erkeğin ne kadar ince düşüncelismilev-1.gif anlayışlısmilev-1.gif saygılısmilev-1.gif gönül alıcı davranışlarda bulunabileceğini iki cihan Serveri’nin (s.a.v) hayatının her alanında bu güzellikleri zirve noktada müşahede eder.

 

Babasınasmilev-1.gif eşinesmilev-1.gif büyüğüne saygıda ve edepte kusur etmemiş bir genç hanım da eşine karşı dırdırcısmilev-1.gif aşağılayıcısmilev-1.gif saygısız yaklaşmayacaktır. Saygı dolusmilev-1.gif nezaketli davranışlarla süslenmiş evliliklerde sertlik değil yumuşak ve hoş davranışlar Allah’ın bir lütfu olarak ailenin tüm fertlerinde gözlenir. Fakat hoyratsmilev-1.gif saygısız davranansmilev-1.gif birbirlerine sürekli kötü söz söyleyen eşlerin oluşturduğu ailesmilev-1.gif bir fay hattı gibi şiddetli sallantılar geçirip ailedeki diğer fertlerin de çalkantılısmilev-1.gif kötü sözlüsmilev-1.gif mutsuz bireyler olmalarına ortam oluşturur yalnızca. Saygı eksikliği ve kötü sözler evliliğin son bulması yönünde hızla ilerlemesine yol açabilir. Saygılı bir üslupsmilev-1.gif tatlı dil ve gönül alıcı davranışsmilev-1.gif eşleri birbirlerine ısındırırsmilev-1.gif çocukların anne-babaya yaklaşımını güzelleştirir ve yuvada huzuru hakim kılar. Nitekim bu konuda Rabbimiz “Eğer kabasmilev-1.gif katı yürekli olsaydınsmilev-1.gif onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi.” (Al-i İmrânsmilev-1.gif 159) buyurmuştur.

 

 

 

 

 

 

Ali Çankırılı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...