Jump to content

Aşk ve Bilinçaltı (Sorunlu İlişkiler)


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[TABLE]

[TR]

[TD]Kadın ? Erkek

Anne / Baba ? Çocuk

Arkadaşlıklar

Patron ? işçi

Müdür - memur

Komşuluk ilişkileri

Eğer yukarıda saydığım ilişki türlerinde sürekli tekrarlayan ve aynı tip sorunlarım oluyor diyorsanız

Sorunlu olduğunuz ilişkiyi terk edip yeni baştan ve başkasıyla kurduğunuz ilişkinin sonu da aynı şekilde aynı tip sorunla devam ediyorsa?

Neden bunlar hep benim başıma geliyor diye düşünüyorsanız.

Hayata, insanlara, aşka dair düşünceleriniz kalıcı olarak kötümserleştiyse?

İşte o zaman kısır döngünün içine hapsolduk demektir. Artık hayata olumlu bakmayı bırakıp karamsarlığın pencesine düşeriz. Bundan sonra hayatımıza kim girerse girsin, aynı şeylerin tekrar edeceğine hükmederiz.

Kesinlikle yalnız değilsiniz.

Pek çok hanımla çalıştım. Hem hipnoz seansları hem meditasyon ve bilinçaltı çalışması yaptım. Bilinçaltında en sık rastladığım kalıplar şunlardı:

?Erkeklere güvenilmez.?

?Erkekler beni kullanıyor.?

?Duygularımı belli edersem, değerim azalır. Bunu kullanırlar.?

?Erkek, kadınla bir kez birlikte olduktan sonra ilgisi azalır, oysa kadının ilgisi artmaya başlar.?

?Kimse beni sevmiyor?

?Kimse beni anlamıyor.?

Sizin de böyle inançlarınız varsa, kesinlikle yalnız değilsiniz. Hepimizde buna benzer korkular vardır, ama kimimiz bunu derinlere sakladık, kimimiz ise yüzleştik. Ama yüzleşmek bile hayatımızdaki sorunların üstesinden gelebilmemize yetmez. Bunları tek tek üzerinde özenle çalışarak silmek gerekir. Yerine olumlu kalıplar yerleştirmek gerekir.

Çünkü, bilinçaltı kalıplarımız, düşüncelerimizi etkiler. Düşüncelerimiz ise duygularımızı etkiler. Karamsarlığa kapılmaya başladığımız anda, hayattan zevk alamaz hale geliriz.

İnsanlar, ancak biz değiştiğimizde bize karşı davranışlarını değiştirirler

Ama asıl önemlisi, biz kendimizi değiştirebilecek gücü bulduğumuzda, ve kendimizi arındırdığımızda, otomatik olarak etrafımızdakilerin de bize bakış açılarının değiştiğini görürüz. İlişkilerimiz bir anda değişmeye başlar. Olumsuzdan olumluya doğru ilerler. İnsanlar, ancak biz değiştiğimizde bize karşı davranışlarını değiştirirler.

Bugüne dek, karşılaştığım ve üzerinde çalıştığım bilinçaltı kalıplarının listesini yapsam, bu sayfaya sığdıramam. Bu kalıplar, bizim derinlerde görmek ya da yüzleşmek istemediğimiz, bas edemediğimiz kok korkuların birer uzantısıdırlar. Örneğin, erkeklere güvenmeyen bir hanım, aslında içten içe kendisine güvenmiyordur. Ve kendisine güveni olmayan bir insan, aslında daha da derinde, değersizlik duygusu taşıyordur.

Her çocuğun, anne babasından aldığı kalıp farklıdır.

Değersizlik duygusu, az ya da çok pek çok kişide vardır. Önemli olan, bu duygumuzun varlığını kabul edip yüzleşebilmektir. Bu sorunun kaynağı çoğu kez, 0-5 yaş arası bebeklik döneminden, ve daha az önemli ölçüde, 5-15 yaş arası deneyimlerimizden gelir. Özellikle aile içinde anne ve babanın çocuklara olan tutumu, anne ve babanın kendi aralarındaki ilişkileri, birbirleriyle iletişim şekilleri, çocukları hiç fark edemeyecekleri biçimlerde etkiler.

Her çocuğun, anne babasından aldığı kalıp farklıdır. Aynı anne babanın aynı konuşmasından iki kardeş farklı şekillerde etkilenecektir. Bilinçaltı kalıplarını, güçlü korkular, endişe, sıkıntı, suçluluk, güçsüzlük ve acizlik gibi olumsuz duygular hissettiğimiz anlarda, etrafta duyduğumuz konuşmalar, tanık olduğumuz bir olay, işittiğimiz azar, maruz kaldığımız bedensel ya da duygusal şiddet, hatta seyrettiğimiz bir film ya da okunan bir kitap bile etkileyebilir. Kişinin kok korkusu, ister değersizlik olsun, ister yüzleşme, ister hayatta kalma korkusu, kendisine özeldir. Sebebi de sonuçları da yine kendisine özel olacaktir. Korku ya da endişe anında, iki farklı kok korkuya sahip olan kardeş, aynı olaya tanık olduğu halde, farklı kalıplar saklayacaktır bilinçaltlarında?

Eğer gerçekten çok büyük sorunlarınız varsa, ve ruhsal durumunuzu tehlikeli bir şekilde etkiliyorsa, bir psikoloğa danışmanızı öneririm. Ancak, hayatınızda, , ilişkilerinizde sürekli tekrarkayan, aynı tip sorunlar oluşuyorsa, o zaman bilinçaltınızdaki kalıplara, çocukluk döneminize, hayatınıza kısır döngüleri neden çektiğinize etraflı bir şekilde bakılması gerekmektedir.

Kaderi Değiştirmek

Unutmayın, kader zannettiğiniz şeyler aslında bilinçaltı kalıplarınızdan kaynaklana bilir. Gelin bu kalıpları bulup ortaya çıkartalım. Bulduğumuz korkuları silip yerine sevgi yerleştirelim.

Kendime güvenmek

Mutlu olmak

İlişkilerimde tam doyumu yakalamak

Sorunlarımı çözmek

Hayatımı değiştirmek

Özgürleşmek

Kaderimi değiştirmek istiyorum diyorsanız, gelin birlikte çalışalım.

Özgürlüğünüzü elinize alın ve zincirlerinizi kırın.

Kırılamayacak hiçbir kısır döngü yoktur.

Sistemli bir çalışma ve azimle herşeyi başarabilirsiniz.

[/TD]

[TD=width: 6] [/TD]

[/TR]

[TR]

[/TR]

[/TABLE]

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...