Jump to content

Kıl, Tüy Meselesi!


yavin

Önerilen Mesajlar

Kıl, tüy meselesi!


Yaz yaklaşıyor. Hepimizde bir telaş... Önce fazla kilolar gidecek, ardından da güzel bir vücut bakımı yaptırılacak. Peelingler, yosun maskeleri, aromalı bitkilerden banyolar... Tabii kıl tüy meselesi halledildikten sonra. Bütün kış, kalın çoraplar ve çizmeler arasında gizlenmiş, batıklar oluşmuş kılların üzerine bütün bu bakımları yaptırmışsınız neye yarar?

 

Lazer yeteri kadar sağlıklı mı, jilet kılları kalınlaştırır mı, ya iğneli epilasyon? Onun modası çoktan geçmedi mi hala? Epilasyon teknikleriyle ilgili kafası fazla karışık olanlar için ayrıntılı bir dosya hazırladık. Okuyun, kararınızı ona göre verin!

 

 

 

 

Jilet

 

Son derece yaygın ve pratik. Evde rahatlıkla uygulanabilmesi ve çabukluğu yüzünden pek çok kadının tercihi.

 

Nelere dikkat etmeli? Jilet, kuru veya ıslak olarak uygulanabilir. Islak yöntemde traş bıçağıya birlikte ayrıca traş köpüğü de kullanmalısınız. Bunu yaparken cildi ıslatın ve traş köpüğü sürün. Batık oluşumunu engellemek için jileti kılların çıkış istikametinde kullanın.

 

Çok acil bir durum olmadıkça, kuru cilt üzerinde jilet kullanmaktan kaçınmalısınız. İllaki kullanmanız gerekiyorsa, traş edeceğiniz bölgeyi talk pudralayıp yumuşattıktan sonra, kılların çıkış yönüne doğru jiletleyin. Uygulamadan sonra, cildi mutlaka bir vücut nemlendiricisiyle nemlendirin.

 

Uzama süresi: Kılların en fazla iki gün sonra eski yerlerini almasına hazırlıklı olun. Kılların uçları, jiletle kesildiğinden düzleşmiş olur, bu yüzden daha sert ve daha koyu renk çıkmış izlenimine kapılırsınız. Bunun dışında jiletin kılları gürleştirici ve sertleştirici bir etkisi kesinlikle söz konusu değildir.

 

Acı faktörü: Jilet yaparken bir yerlerinizi kesmediğiniz sürece acı duymazsınız. Sadece uzarken hafif bir kaşıntı ve acı sözkonusu olabilir.

 

 

 

Sir ağda

 

Sir ağda çam ağaçlarından elde edilen reçinenin belirli işlemlerden geçirilerek ağdaya dönüştürülmüş halidir. Sir ağda şeker içermediği için kıl köklerini beslemez. Aksine kıl kiklerini zayıflatarak kıl çıkış sürelerini uzatır.

 

Nelere Dikkat edilmeli: sir ağda bazı noktalara dikkat edildiği sürece herkes tarafından uygulanabilir. Sir ağda kalıntıları ciltten ancak özel temizleme ve masaj yağı ile temizlenir. Sir ağda işleminde ayrıca tek kullanımlık kağıt bezler tercih edilmelidir. Sir ağda kılların çıkış yönüne sürülür, ters yönde tek bir hareketle cilt alttan gerdirilerek çekilir.

 

Uzama süresi: Kıllar daha seyrek ve yumuşak çıkıyor. Tabii yine de ayda bir kez yenilenmesi gerekiyor.

 

Acı faktörü: Sir Ağda cilde yapışmadığı ve kılları yumuşattığı için can yakmaz. Evde kullanılan el ağdası ve epilatörlere oranla acısı daha azdır.

 

 

El ağdası

 

Kadınlar tarafından hala en çok kullanılan epilasyon yöntemlerinden biri. Limon ve şekerden oluşan karışımıyla evde de uygulanabilir. Ancak şekerin kılları besleyen özelliği gözardı edilmemeli.

 

Nelere dikkat etmeli? Elde edilen karışım çok sıcak olmamak kayıyla (varise neden olabilir) istenilen bölgeye yapıştırılır. Temiz bir bez yardımıyla, kılların çıkış yönünün tersine hızla çekilir.

 

Uzama süresi: Yaklaşık bir ay sonra, kıllar uzamaya başlar. Ancak jilet ya da tüy dökücü losyonlar gibi sert değildir.

 

Acı faktörü: El ağdası, epilasyon yöntemleri arasında en fazla acı veren olarak bilinir.

 

 

Epilatörler

 

Uç kısmındaki döner başlıklar sayesinde kılları kökünden koparan epilatörler, artık sadece bacaklarda değil hassas bölgelerde de kullanılıyor.

 

Nelere dikkat etmeli? Elektrikli epilatörleri kullanmadan önce, cilt mutlaka talk pudrasıyla pudralanmalıdır. Kıllar, çıkış istimetinin tam tersinden aşağıdan yukarı doğru alınmalı. Böylece daha rahat ve çabuk epilasyon sağlayacaksınız. Sonrasında ise uygulanan bölgeyi parfüm içermeyen bir nemlendiriciyle nemlendirmelisiniz.

 

Uzama süresi: Bu tür epilasyondan sonra kıllar en az dört hafta görünmez ancak, bu sürenin sonunda bir de bakarsınız ki, hepsi aynı boyda değildir. Epilatörlerin en can sıkıcı yana da budur zaten.

 

Acı faktörü: Bütün epilasyon yöntemlerinden daha fazla acıtmaz. Ama epilatör almadan önce mutlaka deneyin!

 

 

İğneli epilasyon

 

Kıllar için en etkili ve kesin çözüm. Ancak her kıl kökünün ayrı ayrı yokedilmesi gerektiğinden hem yıllar alan hem de pahalı bir yöntem. Bu yüzden vücudun yüz, kasıklar ve koltukaltı gibi bölgelerinde uygulanması daha uygun.

 

Nelere dikkat edilmeli? Çok ince bir iğne her kılın köküne enjekte ediliyor ve kısa bir elektrik dalgası veriliyor. Bu dalga kılın kökünü yakıyor. Düzenli tedavi sonunda kıl kökü giderek zayıflıyor ve bir noktadan sonra büyüme duruyor. Bu çok hassas tedavinin uzman kişiler tarafından yapılmaması halinde enfeksiyonlara ve yara izlerine yolaçabiliyor.

 

Uzama süresi: Tedaviden yaklaşık bir ay sonra, kıllar uzamaya başlar. Her defasında daha da incelir ve azalır ancak, tedavi süresinde tek bir kıla bile kendiniz müdahale etmeme koşuluyla.

 

Acı faktörü: Bu cildinizin hassaslığına ve uygulama yapılan böleye bağlıdır. Sadece kıl köküne elektrik verildiği an, kısa bir yanma söz konusudur. Tedavi sonrasında cilt yüzeyinde kırmızı lekeler oluşur ve bunlar bir-iki saat sonra kendiliğinden geçer.

 

 

Epilight

 

Fotokimyasal bir reaksiyon sonucu, temel etki sistemiyle çalışıyor. Gittikçe yaygınlaşan etkili bir yöntem.

 

Nelere dikkat etmeli? En önemli avantajı enfeksiyon, alerji gibi yan etkilerinin olmayışı. Kronik kıl batmasına bağlı kıl kökü iltihaplarında da rahatlıkla kullanılabiliyor.

 

Uzama süresi: Yüz, bikini ve koltukaltı bölgelerinin herbiri için 3–4 seans yeterli. İki seans arasında en az 4–6 hafta geçmesi gerekiyor. En geç 3–4 ay içindeyse istenmeyen tüylerden sonsuza kadar kurtulmak mümkün.

 

Acı faktörü: Hiçbir acı yok.

 

 

 

Krem ve losyonlar

 

Tüy dökücü krem ve losyonlar, özellikle kısa süreli çözüm arayanların kurtarıcısıdır.

 

Nelere dikkat etmeli? Tüylerden arındırmak istediğiniz bölgeyi krem veya losyonla kaplayın. Kremin içindeki aktif kokulu madde kıllar üzerinde etkili olarak cilt yüzeyinden kolayca kopmalarını sağlayacaktır. Pürüzsüz bir cilt için kremin üzerinde belirtilen bekleme süresinin sonunda ılık suyla yıkamanız yeterli.

 

Uzama süresi: Losyonlar, jilete nazaran biraz daha rahatlama sağlar. En geç yedi gün içinde kıllar, jilet kadar sert olmamakla birlikte çıkmaya başlar.

 

Acı faktörü: Tüy dökücü kremler, özellikle hassas ciltler üzerinde reaksiyon gösterebilirler. Bunu önlemek için cildinizin küçük bir bölümünde test edebilirsiniz. Bunun dışında hiçbir acı duymazsınız.

 

 

Lazer epilasyon

 

Nelere dikkat edilmeli? Lazer epilasyondan istenilen çözümün alınabilmesinin ön koşulu tüylerin siyah ve sert olmasıdır. epilasyon öncesinde ve sonrasında 3 hafta süreyle güneşten %100 koruyucu kremlerle o bölgeyi korumak gerekir, aksi takdirde ciltte kalıcı leke bırakabilir.

 

Uzama süresi: Periyodik bir uygulama sistemi var. Seans aralarında jilet kullanılabiliyor.

 

Acı faktörü: Kullanılan alete ve kişinin hassasiyetine göre değişebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • "Bir Vicdan Meselesi" Yusuf Karakurt‏

   “Bakın ne istiyorsunuz benden bilmiyorum ama benim bu olayla bir ilgim yok. Benim hiçbir olayla ilgim yok esasında. Boş bir adama çattınız beyler. Ben cümle değilim, ben olsa olsa o cümleye yazılan boş bir sayfayım. Sevdiğiniz bir şarkının fon müziğini atlayıp hemen söze gelmek istersiniz ya işte ben o bir türlü geçmek bilmeyen fon müziğiyim. Sıkılırsınız benden. Ha öldürecekseniz bilemem. Ama değmez. Sonra hani olur da vicdan gelir çatar yüreğine aklınıza, yani bilmiyorum nerenize çatarsa pişma

   , Yer: Edebiyat

  • Kiminle Oturup Kalkıyorsun Frekans Meselesi Dikkat

   Eğer devamlı düşük frekanslılarınla oturup sohbet edersen onların düşük frekansı senin beynini programlıyor, ve sende düşük frekanslı olarak bedenine ve hayvaniyetine dönük olarak konuşmalar oluşuyor!   Yüksek frekanslılarla konuştuğun zaman ise seni insanlığına çekiyor, hayvanlığını arındırıyor hayvanlığını unutup kendini insan olarak sonsuz yapını hissetmeye fark etmeye yöneliyorsun!   Onun için K...ur'an da senin inancında olmayanlarla aynı yerde oturma diyor. Ama sen şartlanman gereği

   , Yer: Bilinçaltı ve Farkındalık

  • Orun ve "Ulüş" Meselesi

   Orun ve "Ulüş" Meselesi / Prof. Dr. Abdülkadir İnan I. Mevki Orun Hukuku Türklerin kabile teşkilatında en mühim rol oynayan esaslardan biri kabilelerin ve ona göre kabilelere mensup şahısların gerek büyük içtimalarda ve gerek alelade ziyafet meclislerinde işgal edecekleri "orunmevki" meselesidir. Bunun içindir ki, göçebe imparatorluk ananelerini muhafaza etmiş olan Türk hanlıklarında hanın sarayında ve kurultaylarda kabilelerin işgal edecek yerleri (mevkiorunları) kat'i surette muayyen

   , Yer: Türk Tarihi

  • Şeref Meselesi İçin Erken Final Kararı

   Kanal D'nin sevilen dizisi Şeref Meselesi 17 Mayıs 2015 tarihinde ekranlara gelecek 26. bölümü ile sezon finali yapacak.     Başrollerinde Kerem Bürsin, Şükrü Özyıldız, Burcu Biricik ve Şükran Ovalı gibi genç ve başarılı oyuncuların yer aldığı Şeref Meselesi dizisi bu hafta 23.bölümü ile izleyici karşısına çıkacak.     İKİ KARDEŞİN HİKAYESİ ANLATILIYOR     Biri kanun adamı, diğer ise yer altı dünyasında yavaş yavaş yükselen iki kardeşin hayatlarını ve birbirlerine karşı girdikleri müc

   , Yer: Televizyon Programları ve Diziler

  • Namazda Dikkat Bozukluğu Meselesi ve Çözüm Yolları

   NAMAZDA DİKKAT BOZUKLUĞU MESELESİ     A- Arapça Okumaktan Kaynaklanan Meseleler     Bilindiği gibi Namaz Hz. Peygamber tarafından öğretildiği gibi kılınır. Namaz her toplum için, toplumun kendi diline çevrilmez.Kur'an, Arapça'dan başka dillere meal edildiğinde bu meal, orjinal Kur'an'ın yerini tutmayacağı için onunla Namaz kılınmaz. Bilindiği gibi, Namazda kıraat farzdır. Kıraat, Kur'an'ın orjinal lisanıyla mümkün olduğu için Namazın başka dille uygulanması imkansızdır. Bu durum "Namazda

   , Yer: İslamiyet

×
×
 • Yeni Oluştur...