Jump to content

Erdoğan'ın Babaları Yerli Oto Yapamaz!!!


güneşdeniz
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[h=1]‘Erdoğan’ın ‘Babaları’ yerli oto yapamaz!’[/h] Yerli elektrikli otomobil üretimine yönelik çabalarıyla bilinen işadamı Manas, bu ülkenin en büyük sorunu olan cari açığın katili olmak istediğini söyledi…Perihan Çakıroğlu’nun söyleşisi

10317-1.jpg

Cari açığa katkı için yerli elektrikli otoyu şart gören Manas, “Bunu babalar yapamaz. Onların elleri kolları bağlı, bizim gibilere iş düşüyor” dedi…

O’nun adı sıklıkla “Türkiye, yerli otomobil üretebilirmi, üretemez mi” tartışmalarında gündeme geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da test ettiği ‘Mia’marka otomobilin dünyaca ünlü tasarımcısı Murat Günak’la birlikte bu arabanın üretilmesi çalışmalarındaki çabalarıyla anıldı.

Yerli elektrikli otonun yapılması ona göre mümkündü. Bu konunun da ateşli savunucusu oldu. Birkaç yıldır bu alanda yol almak için her şeyi deniyor.

Yerinde duramayan, heyecanlı, ilginç projelerle popüler olan Brightwell adlı butik ve hızlı holdingin sahibi Alphan Manas, şu sıralar Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunu olan ‘cari açığa’ fazlasıyla odaklanmış durumda.

O, katma değeri yüksek, dünyada yapılamayan ürünleri üretmekle cari açık sorununun çözüleceğine inanıyor.

10 kez denersin bir kez olur

Cari açık katili nasıl olacaksınız?

Cari açık katili olmak için öncelikle inovatif girişimci olmak lazım. Çeliği bin dolara alıyorsun. Eğip, büküyorsun bin 300 dolara satıyorsun. Cari açık böylemi kapanacak? Hayır. Cari açığı kapatmak için enerji girdisini azaltabilmek, yerli enerjiyle onu kapatabilmek gerekiyor.

İkincisi, aramalı dediğimiz girdiyi maksimumderecede Türkiye’den sağlayabilmek lazım. Yoksa, ben araba üretirken yüzde 70mamulü yurtdışından geliyorsa bunun adı montajdır.

Elektrikli otomobil işi şu anda hangi aşamada?

Benim amacım, sıfırdan marka yaratmak yerine dışarıdan hazır bir markayı almaya çalışmak.

Neden bir türlü bunu gerçekleştiremiyorsunuz?

Olmuyor. Girişimciliğin kuralına geri dönüyoruz. 10 kez deneyeceksiniz bir kere başarılı olacaksınız.Hâlâ bir arayıştayım.

Rapor açıklansa ne olur?

Başbakan, TÜSİAD’la toplantısında, otomotivcilere seslendi ve “Babalar, siz isterseniz bir Türkmarka otomobil yaparsınız” dedi. Neden hala ses çıkmadı?

Babaların bu konudaki sıkıntısı şu; İtalyanlar’la, Fransızlar’la, Güney Koreliler’le Japonlar’la ortaklar. Yaptıkları sözleşmelerde demutlaka ‘rekabet yasağı’ vardır. Bu olduğu sürece kendi başlarına gidip de bu işi yapamazlar.

Otomobil Sanayicileri Derneği OSDraporu neden hâlâ açıklamıyor?

Rapor açıklansa ne olur, açıklanmasa ne olur.OSD’nin içindeki şirketlerin yarısından fazlası, yabancı değilmi? Hepsine saygım sonsuz. Ama işin mantığına aykırı.

Peki, yerli otomobil işine kim girebilir?

Babalar da giremez, yan sanayiciler yani parçacılar da giremez.Onlar da iş kaybından korkar. Kim yapacak sorusunun cevabı, seri yatırımcı lazım. Benim yanımda benimle birlikte yola çıkacak seri yatırımcılar gerekiyor. Mutlaka otomotivin içinden birilerinin de olması lazım.

Mia kasımda geliyor

Bu işin maliyeti ne olur?

Öyle milyar dolarlar gerekmiyor. 100 milyon doların altında bir maliyet gerekiyor.

Mia, piyasaya ne zaman çıkacak?

Kasım ayında buraya getiriyoruz. Murat Günak, yakında geliyor.

Bakan Ergün çok yakında büyük sürpriz açıklayacak

Cari açık tam olarak nasıl kapanır?

Yurt içinden temin edebileceğin bir şey varsa ve bu çok büyük yatırım gerekiyorsa, bunun için çok büyük teşvik gerekiyor. Hem de parasal destek gerekiyor. Vergi almayacağım demekle bu karşılanmaz. Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün bunun için çalışıyor. Ergün, çok yakında çok büyük sürprizle gelecek. Bunu ben biliyorum.

Nasıl bir sürprizle gelecek?

Elektrikli araba ve pil üretiminde yatırım yapacaklar, inanması zor çok büyük bir teşvik alacak. Bunu çok iyi biliyorum.

Elektrikli oto Türkler’in iki numaralı arabası olur

Elektrikli otomobilin pil sorunu da var. Müşteriler şimdilik ihtiyatla bakıyor. Bumesele ne olacak?

Bugünkü yapı elektrikli otomobilin evin ‘bir numaralı’ arabası olmasını engelliyor. Ancak ‘2 numaralı’ arabası olabilir.

Bu Türkiye için lüks olmaz mı?

Lüks olmaz. Gelecek 5 yılda enerji ve sağlıkta büyük buluşlar olacak. Biri de ‘pil teknolojisi’ ile ilgili. Şimdi konuştuklarımız komik gelecek.

Finansör arıyorum bir Türk patron ilgileniyor

Satılacak bir firma mı arıyorsunuz?

Norveçli “Think” markasını almaya giriştik. Ancak Ruslar bizden erken davrandı. Norveçli ekip, Ruslar aldıktan sonra ayrıldı. Şu anda benimle çalışmak istiyorlar. Ben de “Böyle bir ekip oluşturup, şirket satın almak yerine bir Türk markasını beraber mi yaratsak” diye düşünüyorum. Bunu da hızlı bir şekilde yapmak gerekiyor. Şu anda üzerinde çalışıyoruz. Henüz karar veremedik. Belki de farklı bir isim verip yola çıkacağız. 13 yıldır bu işi yapıyorlar. Onlarla çalışmak mı kolay, yoksa sıfırdan Türk mühendislerle çalışmak mı kolay? Niye vakit kaybedeyim derdindeyim.

Finansör mü arıyorsunuz?

Evet, hem de bir değil, birkaç finansör arıyorum. Önümü açacak adam lazım. Şu anda ismini veremeyeceğim bir Türk patron bununla ilgileniyor. Geçenlerde onunla konuştuk. Anlaşabilirsek birlikte çalışabiliriz.

Cari açığa katkısı olan başka projeler var mı?

Mesela, İddaa ve Bilyoner projelerini yaparak 2010 yılı bütçesinin gelirinin binde 5’i, benim yaptığım bu projelerden geldi. 263 milyar liralık bütçe gelirlerinin binde 5’i, bu projelerle 1.3 milyar lira eder.

Manas’tan müthiş proje

Manas: “Buz çözücü ‘Yeatz De-Icing Fluid’u tüm dünyaya satacağız. Büyük gelir bekliyoruz.”

Yerli otomobil sevdanız nereden geliyor?

Benim sevdam önemli değil. Firmam, bildiğiniz holdinglere benzemez. Sadece 15 kişi çalışıyor. Ancak, kimi zaman dünyayı değiştirecek projeler üretiliyor burada. Otomobil de onlardan biri. Size ilk defa, dünyayı değiştirecek bir projeyi açıklıyorum.

Gerçekten heyecanlandım, bu yeni proje nedir?

Geçenlerde Bloomberg TV kanalındaki programda bir projeye yatırımyaptık. Bu bir pizza altlığıydı. Pizzanın altına bir ped koyuyorsun. Üzerine pizzayı yerleştirip kapağını kapattıktan sonra o ped, ısınan pizzanın nemini içine alıyor. Nemi çekiyor ve pizzanın 25- 30 dakika daha 50 derece sıcaklıkta kalmasını sağlıyor. Almanya’da doğmuş bir Türk bunun patentini almış.

Bunun cari açıkla ilgisi nedir?

Anlatınca göreceksiniz. Patenti alan gencin adı Göksel Mumcu. Onun ürününe yatırımyaptık. Bu maddeyi otoyollara kışın neden atmıyoruz dedik. Kışın yollara tuz veya CMA denilen kimyasal ürün dökülüyor, buzlanmayı önlemek için. Tuz ve CMA’nın yerine bu ürünü yaptık. Ürünün adı da Yeatz De-Icing Fluid.

Buzlanmayı önleyecek bu ürün, başarılı oldu mu?

Birçok kuruluş denedi, Karayolları GenelMüdürlüğü de denedi, çok başarılı oldu. Kanada’da havaalanlarında korozyon testleri tamamlandı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde doğaya zarar vermediğine dair, İTܒdeki sıcaklık testleri hepsi bitti. Yakında üretime başlıyoruz. Tüm dünyaya satacağız.

Çok para kazanacak mıyız?

Tuz -7, üre -10 dereceye kadar buzlanmayı önleyebiliyor. Bizim ürün -70 dereceye kadar tutabiliyor. Yatırımı Çankırı yanında Bursa Gemlik’te de üretmeyi düşünüyoruz. Ürünün hammaddesi bazı madenlere dayanıyor.

TÜSİAD’da istifadan döndü, Düşünce Üretim Merkezi’nin başına geçti…

Üyesi olduğunuz TÜSİAD’dan 2 yıl önce neden ayrılmak istediniz?

TÜSİAD’ın o dönemdeki gidişatı hiç hoşuma gitmiyordu. Şekilciydik, söylenmesi gereken şeyleri söylemiyorduk. Bir YİK toplantısında istifaya karar vermiştim. Bunu da ilk olarak size anlattım ve yazdınız biliyorsunuz.

Daha sonra işler nasıl yoluna girdi?

İstifadan vazgeçirdiler. Şimdi ise TÜSİAD Düşünce Üretim Merkezi’nin Başkanı oldum. Bugünkü durumdan memnunum. Ümit Boyner’i ve yönetimi çok takdir ediyorum.

 

Haber Tarihi: 13.08.2011

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...