Jump to content

Erken Gelme Psikolojik Bir Hastalık mıdır?


Guest tesadüf..
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sponsorlu bağlantılar

Cinsel Tıp Derneği Başkanı Cem Keçe, Türkiye'de erkeklerin cinsel sorunu "erken boşalma", kadınların sorununun ise "vajinusmus" olduğunu bildirdi.

 

Keçe, e-Cinsel Danışma Merkezi'ne yapılan başvurularda, erkeklerin erken boşalma sertleşme ve penis boyu sorunlarının, kadınlarda ise vajinismus, cinsel istekte azalma, ağrılı cinsel ilişki ve orgazm problemlerinin ilk sırada yer aldığını kaydetti. Türkiye'nin en çok konuşulan sivil toplum kuruluşu Cinsel Tıp Derneği, erken boşalan erkeklerin ortak özelliklerini açıkladı.

 

Cinsel arzuları normal olan erkeğin isteğinden önce boşalmasına veya boşalmanın penisin vajinaya girmesinden 5 Dakikadan daha kısa bir sürede olmasına erken boşalma yani "premature ejaculation" denildiğini belirten Cinsel Tıp Derneği Başkanı Cem Keçe, erken boşalan kişinin genellikle o an geldiğinde kendini tutamadığından yakındığını kaydetti. Erken boşalmanın bir cinsel yetersizlik değil sadece çözülmesi gereken bir sorun olduğunu ve çözümünün de basit olduğunu ifade eden Keçe, "Erken boşalma cinsel problem veya yetersizlik gibi görülse de aslında bir problem olmayıp bir cinsel uyumsuzluktur.

 

Bu uyumsuzluk erkeğin, kadının boşalmasından önce veya kadına yetecek kadar beraber olamadan boşalması ile ortaya çıkar. Biz normal olarak ilişki süresini penis vajinada iken 5 Dakika ve üstü olarak kabul ediyoruz. Yaptığımız çalışmaları ve istatistiklerin ortalama değerleri alınarak çıkardığımız sonuçlar boşalma süreleri için genel değerler olarak kabul edilebilir. Buna göre; penis vajinaya girmeden önce boşalma olursa ileri derecede erken boşalma, penis vajinada iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma orta derece erken boşalma ve penis vajinada iken 1-5 dakika arası boşalma az derece erken boşalma olarak kabul edilir" dedi.

 

Erkeklerin cinsel sorunları arasında en yaygın olanının erken boşalma olduğunun Altını çizen Keçe, erken boşalmanın temel belirtilerini şöyle sıraladı:

 

"Kontrolsüz bir şekilde boşalma, cinsel tatminde azalma, suçluluk, utanç duyma, kendinden nefret etme, hayal kırıklığı hissi, zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik ve ilk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma."

 

ERKEN BOŞALAN ERKEKLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ

Keçe, erken boşalan erkeklerde şu ortak özellikler bulunduğunu açıkladı:

Sponsorlu bağlantılar"Erken boşalan erkekler hızlı yemek yerler, hızlı Araba kullanırlar, her konuda aceleci davranırlar, çabuk sinirlenirler, kontrolsüz davranışları vardır, ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymada zorlanırlar, kaygılı ruh halleri vardır, çocukluklarında babalarıyla sorunları vardır.

 

Çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır, genellikle eğitim düzeyleri yüksektir, A tipi kişilik yapısına sahiptirler. Yani rekabetçi, sosyalalanda ve mesleğinde hırslı, dakik, güçlü ve etkileyici, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı, ev ve iş dışında çok az ilgi alanı olan, duygularını saklayan, kendini ve başkalarını işlerini bitirmeye zorlayan gibi özellikleri vardır."

 

Sorunlu veya bozuk giden evliliklerde zamanla erken boşalma sorununun ortaya çıkabileceğini vurgulayan Keçe, erkeklerin boşalmasını hızlandıran nedenler ise şöyle sıraladı: "Genç olmak, romantik, içgüdüleri zayıf ve mantığıyla hareket eden erkek olmak, heyecanlanmak, uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan cinsel ilişkiler, partnerinin daha istekli olması, yeni evlenmiş veya hiç cinsel ilişkide bulunmamış olmak, cinsel ilişki yoğunluğunun azalması, cinsel birleşme esnasındaki gidip gelmelerin hızlanması, kaygılı ve sinirli ruh hali, aşırı istekli olmak veya aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, eve günün stresinden bunalmış, yorgun ve sıkıntılı bir halde gelmek, performans anksiyetesi yani başarısızlık korkusu, partner olarak seçilmiş kadının cinsel isteksizliği, cinsel zevke önem vermeyen kadınlarla, hayat kadınlarıyla veya yakalanma korkusu olan bir ortamda kız arkadaşlarla yaşanan erken cinsel deneyimler, devamlı alışılmış partnerle değil de ek olarak başka bir partnerle ilişkiye girme, sertleşme bozukluğu olacağı endişesi."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...