Jump to content

Biraz Da Erkeğin Korkusu


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hepinize Merhaba,

Hep kadınların korkularından söz edecek değiliz ya? Biraz da erkeklerin bilinçaltlarındaki korkulara ve kendilerine ördükleri duvarlara bakalım. Bu duvarların, onların davranış kalıplarına nasıl yansıdığını görelim. Bir danışanımın hayatına bir erkek giriverdi. Her şey istediği gibiydi görünürde. Ta ki bir gün erkek arkadaşından hiç beklemediği bir tavır gelene kadar? O dönemde yeniden birlikte çalıştık. İlişki stratejisi yaparken, bir yandan da erkeğin bilinçaltını görmek istedim. Şimdilik ilişkileri düzelmiş görünüyor. Sizlerle, onların rızasını alarak olayı paylaşmak istedim.

Kadın 38 yaşındaydı, erkek ise 43. Kadın bana çok uzun bir süre ilişkiler için gelmişti. Erkekler hakkında ne kadar çok korkusu vardı. Özellikle de boşandığı kocası yüzünden oluşmuş bilinçaltı kalıpları? Workshopuma katıldı. Birkaç da özel seans aldı. Dişilik ve temizledikten sonra hayatına bu erkek giriverdi.

Her ikisi de ikinci baharını yaşıyordu. 13 ve 17 yaşlarında birer çocukları vardı. Boşanmışlardı. Kendi evlerini bozmadan, ortak bir ev kurmuşlardı. Böylece çocukları da birbirlerinden rahatsız olmuyorlardı. Birbirlerini özledikçe, haftada 2-3 kez buluşuyor, ilişkilerinin tazeliğini koruyorlardı.

Benim workshoplarıma katılanlar bilirler. Bir ilişkinin mükemmel olması için kadınla erkeğin derinlerdeki korkularını temizlemiş olmaları gerekir. Yoksa birbirleriyle bütünleşmek yerine sadece savaşırlar. Bu cümlenin gerçek anlamını, ancak parterinizle bütünleştiğinizde anlayacaksınız. O öyle büyük bir fark yaratıyor ki, artık eskisi gibi savaşmak zorunda olduğunuz ilişkiler sizi asla tatmin etmiyor. İşte bu yüzden, güzel ve bütünleşebildiğiniz bir partneriniz olduğunda, o ilişkinin seyrini çok iyi okumalısınız. Eğer partnerlerden biri, aniden farklı ve istemediğiniz türden davranışlar sergilemeye başlamışsa, muhakkak bir bilinçaltı kalıbına ya da korkuya takılmıştır.

İnsanların bir korku eşiği vardır. O eşiği geçene kadar, her şey güllük gülistanlıktır. Sevgi dolu ve cesurca davranırlar. Ama o esrarengiz eşiği geçtiğinizde, çok farklı davranmaya başlarsınız. Bu hem erkek hem de kadın için aynıdır.

Bu güzel çift, harika ve uyumlu bir beraberlik yakalamışlardı. Adam kadına hep şunu söylüyordu. ?Benim gibi 40 yıllık çapkını uslandırdın. Öylesine mutluyum ki başkasına bakmak aklıma bile gelmiyor. Sen yaratılmış ve yaratılacak kadınların en şahanesisin.?

Kadın ise ?Seni çok seviyorum. Hayatımda ilk defa bir erkeğe güvendim. Sana sırtımı yaslayabileceğimi biliyorum. Her şeyini çok beğeniyorum. Tam olması gerektiği gibi gerçek bir erkeksin? diyordu.

Bu çift, fırsat bulabildiklerinde birbirleriyle buluşuyorlardı. Hangisinin zamanı uygunsa, öbürünü arıyor, muhakkak her gün 15 dakika için bile olsa görüşüyorlardı. Bazen sadece göz göze bakabilmek, bazen uzun yemekler yemek, konuşurken zamanı unuttukları sohbetler etmek, kimi zaman da ateşli ve tutkulu birleşmeler yaşamak için, ama her seferinde aynı heyecan ve istekle buluşuyorlardı. Sanki iki farklı çarkın dişlileri öylesine birbirine oturmuştu ki, birlikte olmak onlar için sadece karşılıklı mutluluk ve doyum demekti. Her sabah uyandıklarında, heyecan ve mutlulukları azalmıyor, tam tersine biraz daha artmış oluyordu. İki sevgili, bu gidişatı biraz da şaşkınlık içinde izliyordu.

Benim için ise kadın, benim tornamdan çıkmış, duygusal ve bilinçaltı temizliği yapmış hanımlar arasında en başarılı bulduğum kişi olduğundan, çiftin haberlerini yakından takip etmek heyecan verici oluyordu.

Her şey böylesine muhteşem giderken günlerden bir gün adam kadına ?Son zamanlarda kızıma fazla vakit ayıramaz oldum. Artık sabahları evden daha geç çıkmak istiyorum? der. Kadın, kendisi de bir evlat sahibi olduğundan dolayı bunu anlayışla karşılar. Kendi hayat şartlarına baktığında, aynı kısıtlamayı yapmadan da ilişkisini devam ettirebileceğini bilse bile, adama saygı gösterir.

Bir müddet sabahları erken saatte buluşmazlar ve telefonlaşmazlar. Bu dönemde, kadın adamı özlediği için hayatını ilişkisine göre düzenlemeye devam etmektedir. Bir süre sonra adam başka bir şey söyleyecektir. ?Sanırım işlerime uzun süredir gereken ilgiyi gösteremiyorum. Bunun sebebi biraz da sensin. Aslında senin bir kabahatin yok ama ben daha fazla işime odaklanmak zorundayım.? Genç kadın yine sesini çıkartmadan hayatını ilişkisine uygun şekilde düzenlemeye devam eder.

Sevgili okurlar, danışanımın hikayesi devam ediyor, ama bu noktada biraz endişe etmesi gerekirdi. Ne yazık ki bunu yapmamış. Günlerden bir gün, kadın o sabah adamla buluşmak için işlerini düzenliyor. Ve erkeği arıyor. Erkek, ailevi bir sebepten dolayı o sabah buluşamayacaklarını söylüyor. Belki ailevi sebepler önemlidir, ama buluşamayacaktıysa muhakkak kadını arayıp haber vermesi gerekirdi.

Bu tarz unutkanlıklar artarak devam ediyor. Hatta ?Sen yarın spora git, zayıflamak istiyorsun ya, sen spora git, nasıl olsa başka zaman görüşürüz? gibi masum görüntülü ama altyazısına bakıldığında son derece kaba önerilerde bulunmaya başlıyor. Hiçbir ilişkide, bir erkek kadınına bu şekilde önermelerde bulunamaz. Kadın yapabilir ama erkek yapamaz. Ve son olarak, erkek danışanımın yanında başka kadınlarla flört etmeye de başlıyor. Ne yazık ki, sonunda kadın patlama noktasına geliyor.

Peki şimdi ne oldu sizce? Tipik olarak pek çok kadın, artık ilişkinin kötüye gitmeye başladığını ya da heyecanın kaybolmaya başladığını düşünür. Ya da belki erkeğin onu aldattığını?Oysa durum çok başkadır.

Danışanım bu noktada bana gelerek nasıl bir yol izlemesi gerektiğini sordu. Erkeklere, kendi davranış modelleri ile karşılık vermek gerekir. İlk olarak bu şekilde ve kibarca uyarı yapılmalıdır. Belli ki arada bir şeyler olmuş, erkeğin öncelikleri değişmişti. İlk önce ailesi geliyordu. Daha sonra işi, ve üçüncü sırada sevgilisi? Bu sıralamayı, danışanım da kendi hayatında uygulamaya başlamalıydı.

Bunu uyguladığında, erkeğin durumunda bir değişiklik olmamıştı. Bu arada danışanımla, öfke ve hayal kırıklığını temizlemek üzere bir çalışma yaptık. Ona söylemesi gereken uyarı sözcüklerini 2-3 cümleyle özetledik. Ve danışanım kibar bir üslupla, aslında sevgili olunduğunda, ilişkinin eskisi gibi beslenmesi gerektiğini, eğer bu olmazsa ilişkinin kan kaybedeceğini, ortak bir çocuk ya da ortak bir hedef olmadığı durumda, ilişkinin bitebileceğini anlattı.

Yine de erkekten olumlu sonuç alınamamıştı.

Böyle bir durumda, danışanımın artık duygusal ve ruhsal olarak tam doymayacağını biliyoruz. Öyleyse, hiç olmazsa sosyal flörtlere açık hale gelmesi en doğru hareket olacaktı. Özellikle de erkekten, onun vermek istediğinden çok daha fazlasını beklememek ve ilişkisini daha fazla yormamak için?

Erkekler ve kadınlar, belirli korkularla ilişkilerine başlarlar. Ama ilk dönemlerde bu korkular ortada yoktur. Ne zaman ki korkuları ayaklarına dolaşmaya başlar, işte o zaman kaçak dövüşmeye, hırçınlaşmaya başlarlar. Kadınlar, daha güvensiz, daha hafiye gibi araştırmacı, rahatsız edici boyutta kontrolcü olmaya başlarken, erkekler daha fazla kaçmaya başlarlar. İlişki artık ağırlık yapmaya başlamıştır. Sanki kadını istemiyormuş gibi davranabilirler. Bir yandan da tam kopmak istemezler. O yüzden kadını, ilişkiden kopmayacak kadar mesafede tutmaya devam ederler. Çünkü kadının bilinçaltında kaybetme ve terk edilme korkusu yatarken, erkeğinkinde yetersizlik ya da bağımlılık korkusu vardır.

Tam bu sırada, erkek benimle birlikte kısa bir çalışma yaptı. Seanslarıma gelenler bilirler, bir defter tutmanızı, ve o deftere duygularınız ve iç sesinizi, kendinizle yüzleşme cesareti göstererek yazmanızı isterim. Bu adamdan da böyle bir trans çalışması istedim. Ve ortaya kendisini bile şaşırtan bir sonuç çıktı.

Aslında sorun ailesi ya da işi değildi. Sorun kendi yüreğindeydi. Adam, ilişkinin gidişatına bakarak, belki de danışanımla evlenmeyi isteme aşamasına gelmişti. Ama bunun için kızını ikna etmek zorundaydı. Sanki onunla evlenmek istese, tüm dünyayı karşısına almak zorunda kalacaktı. Bu büyük bir sorumluluktu. Kaldı ki, başından daha önce hiç mutlu olmadığı bir başka evlilik geçmişti.

Çok yakınlaşmak, adamda böyle bir içgüdüsel istek uyandırmıştı. Oysa kadının böyle bir talebi yoktu ve hiç olmayacaktı belki de?

Eğer bağlanma korkusu varsa, erkekler tam yakınlaşma isteği duydukları anda korkup kaçmak isteyeceklerdir. Kadınların kaybetme korkusu eşiğine geldiklerinde erkeğe güvenmeyi bırakması gibi?

Böyle bir ilişkide, eğer kadının kaybetme korkusunu temizlememiş olsaydık, erkeğin bu davranışında hemen kontrolcü olmaya başlayacaktı. İlişkiye daha fazla tutunmaya çalışacak, kendi hayatına odaklanamayacaktı. Böylelikle erkeğini daha hızlı kaçıracaktı elbette. Çünkü adamın zaten var olan bağlanma ya da yakınlaşma korkusunu daha da kaşımış olacaktı.

Böyle bir aşamada hiç korkmadan, onun davranış modelini uygulayın. Kendi içinize dönün ve hayatınıza odaklanın. Hiçbir ilişki, sizin kendi hayatınızdan daha kıymetli değildir.

Eğer kadın korkularını temizlemişse, büyük ihtimalle, erkek onun peşinden gelecek, o da kendi korkusunu temizlemek isteyecektir. Ve bu şekilde ilişkilerini daha güzel noktalara taşıyabilirler.

Bu örnekte, danışanımın erkek arkadaşı, hatalarının farkına vardığını ve elindeki değerleri kaybetmemek için ne gerekirse yapacağını söyledi. Ama danışanımın bu aşamada acele etmemesi gerekir. Çünkü eskisi gibi öncelikte 1. sıraya çıktığından emin olana kadar kendisi de onu ilk sıraya koymamalıdır. Genç kadın ona şu cümleyle cevap verdi.

?Eskisi gibi olabilmemiz için yeni baştan benimle flört ettiğin günlere dönmelisin. Ben sana yeniden güvenene kadar??

Şu anda flört ediyorlar. Umarız böylesine az bulunur güzellikteki bir ilişkiyi çarçur etmeden kaldıkları yerden devam edebilirler.

Hepinize bedensel, duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak dört boyuttan doyduğunuz bir ilişki yaşamanızı diliyorum.

Sevgilerimle

Seda Diker

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...