Jump to content

Kalıplar Artık Daha Kolay Kırılıyor: Para İsteyenler


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

k_MONEYWOMAN_1-1.jpgHepinize Merhaba,

Bilinçaltımızın bize oynadığı oyunları bulmak ve onları çözmek, artık biraz daha kolay hale geliyor. Bazen koltuğuma oturan danışanlarımdan şu yorumu alabiliyorum.

?Her şey güzel ama ben trans altında söylediklerimi hatırlıyorum ve onları sanırım bilinçli halimle söyledim. Şimdi işe yaramış mıdır??

Bense gülümseyip her seferinde aynı şeyi söylüyorum.

?Elbette yaramıştır. Bilincimiz ve bilinçaltımız birbirinden ayrı iki organ değildir. Aslında onlar tamamen fiziksel olmayan, duygularımızın ve olayların tutulduğu hafıza alanlarıdır. Ve bugün bilim adamları kanıtladılar ki, hafıza da tamamen ve sadece beynimizin belirli bir bölgesinde yerleşik değildir. Hatta fare beyninin belirli bölümlerini kesip çıkartarak deneyler yapıldığında, farenin beyni nereden kesilirse kesilsin, öğrendiklerini unutmadığı anlaşılmıştır.

Öyleyse, biz bilinçaltımızdan gelen bazı hatıraları, olayları, bağlantıları duygularımız yoluyla alırken, aslında bilincimizin olduğu alana getiriyoruz. Ve bilinçli zihnimizin süzgecinden geçmesine izin veriyoruz. Neden? Çünkü bilinçaltımıza attığımız şeyler mantık süzgecinden geçmez. Ve bu mantık dışı duygulara mantık dışı ya da çoğu zaman gereksiz tepkiler geliştiririz. Ve bu bastırdığımız duyguları unutarak, tepkisel davranışları hayatımız boyunca tekrar eder dururuz. Öyleyse, mantıklı zihnimizin süzgecinden geçirmezsek, bilinçaltımızdaki inanç kalıpları asla temizlenemez ve değişemez. Bunu sizin için yapacak olan bilinç, bana değil size ait olmalıdır. Kendi kendinizi şifalandırıyorsunuz.?

Biz sizin özellikle uyumuş olmanızı ya da bilincinizin kapanmış olmasını istemiyoruz. Zaten, bilincinizin kabul etmediği hiçbir değişimi size empoze etmeyi istemeyiz. Bu konuda çok değişik yorumlar var ama benim son zamanlarda çok daha hızlı duygusal değişimler sağlayabilmemi sağlayan bir teknik var. Ben günde 4-5 danışanla çalıştığım için artık bu alanda çok fazla tecrübem de oluştu. Bu tecrübeler içinde sizlerle paylaşmak istediğim birkaç bilgi var.

Bir kadın vardı. Koltuğa oturdu ve para ile olan ilişkisinin bir türlü düzelmediğini, bilinçaltında para ile ilgili olumsuz kalıplar olup olmadığını merak ettiğini söyledi. Birlikte çalışmaya başladık. Her zaman olduğu gibi, kendisini etkileyen en kuvvetli olumsuz duyguya girdik ve bedeninde nereye yönelttiğine baktık.

Çünkü bilinçaltımız, sinir ağı yoluyla, duyguları belirli organlara yöneltebiliyor. Örneğin, çok heyecanlı ve endişeli olduğumuzda bunu midemizde hissedebiliyoruz, ya da sevilmediğimizi düşündüğümüzde kalp ve damar sistemimizi bozabiliyoruz. Hatta çaresizlik ya da çıkış yolu bulamadığımızı düşündüğümüz durumlarda kanser hücrelerine geçit verebiliyoruz. B u konuda Amerika Birleşik Devletleri?nde ve dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde yapılan araştırmaları ve çalışmaları internetten de bulabilirsiniz.

Daha sonra bu kadının göğüs kafesinin sağ tarafında kronik bir ağrı olduğunu tespit ettik. Cildinin o bölgesinde ciddi anlamda büyüyen benler vardı ve dermatolojik muayenede bu benlerin izlenmesi gerekebileceği söylenmişti. Trans sırasında ise, bütün üzüntüsünü aynı bölgeye toplamış olduğunu fark ettik. Bu bizim açımızdan çok önemli bir gelişmeydi.

Transa devam ettik. Kadının kocası, kendisine baskı yapıyor ve para konusunda onu sıkıştırıyordu. Kendisi para kazansa dahi, tüm kazancını ailesine vermek ve kocasının belirlediği miktar kadar para harcayabiliyordu. Aslında ailenin geliri iyi sayılabilecek düzeydeydi, ama sürekli gelecek endişesi ile gayrimenkul yatırımı yapmaya kalkışıyorlar, ve borç öderken özgürlükleri kısıtlanmaya başlıyordu.

Kadının kocasına açık bir öfkesi vardı. Öncelikle bu öfkeyi trans altında çıkarttık. Daha sonra bedendeki yönlendirilen bölgeyi temizlemek üzere çalışmaya başladık ama olmadı. İlginç bir şekilde bedenindeki sıkıntı devam ediyor, hafiflemiyordu bile. Biraz daha geriye gittiğimizde kadının aslında babasına öfkeli olduğunu fark ettik. Aslında kocasının paraya çok tutumlu bir şekilde korkuyla sahip çıkması kadının bilinçaltından tercih ettiği bir durumdu. Çünkü babası yıllarca, kendi küçüklüğü ve genç kızlığı boyunca çok para kazandığı halde bunu hiç tutamamıştı. Sürekli borç içinde yüzüyorlardı. Annesi örgü ve elişi ürünlerini satarak kızının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyordu. Ama ne yazık ki, genç kız, babasına sırtını yaslayamıyordu. Ona güvenemiyordu. Dışarıdan bakıldığında çok güçlü gibi görünen, otoriter ama sevgi dolu baba, aslında sırt yaslanamayacak kadar zayıftı para konusunda. Ve kazandığı paraları ortaklarına kaptırmıştı. Hayat boyu borç ödemişti. Başkalarına yardım etmişti.

O yüzden şimdi genç kadın kimseye yardımda bulunamıyordu. Korkuyordu. Sürekli parası gidecek diye korkuyordu. Ama bu aynı zamanda müthiş bir kısıtlanmışlık getiriyordu genç kadına? İşte bu sebeple, yine sırt yaslayamayacağı, ama en azından ellerindeki parayı aşırı da olsa sıkarak tutmaya, biriktirmeye çalışan bir koca seçmişti. Kendisini mutlu etmeyeceğini bile bile, böyle bir evlilikte uzun yıllar kendi kazandığı paranın harcanmasında bile kısıtlamalar getirilmesine karşı çıkamamıştı.

Burada her iki durumda da, yani hem genç kızlığındaki dönemde babasına yaslanırken, hem de ergenlik döneminde kocasına yaslanırken, genç kadının özgürlüğünün kısıtlanmış olduğunu gözlemledik. Ve özgürlük genç kadın için çok önemliydi. Para bile özgürlük içindi. Oysa, para kazanmak üzere harekete geçtiğinde, ne kadar kazanırsa kazansın, bir şekilde harcamak zorunda kalıyor, hiç olmazsa aile üyelerine yardım etmek durumunda kalıyordu.

Par aile olan ilişkisi artık zorlaşmıştı. Çünkü parayı isterken, ardında hırs biriktirmişti. Hırsı, ta gençlik yıllarından gelen ama bilinçaltının derinliklerine gömmüş olduğu, canından çok sevdiği babasına yönelttiği öfke, küçümseme, yokluk ile birlikte gelen özgürlüğünün kısıtlanması yüzünden biriktirdiği çaresizlik ve kızgınlıktan geliyordu. Bilinçaltı paranın ?YOK? olmasına alışıktı ve buna tepki geliştirmişti.

İşte bu noktada sevgili okurlar, sadece bilinçaltımızda kime öfkeli olduğumuz ve hangi tepkiyi neden geliştirdiğimizin ortaya çıkması yeterli olmuyor. Bilinçli zihinden bilinçaltımıza inen zincirin çözülmesi ve özgürlüğümüze gerçek anlamda kavuşabilmemiz için, ilk halkayı sökmemiz gerekiyor. Ve bu halkayı çözmek, bize müthiş bir hız kazandırıyor.

Bu genç kadınla çalışırken, bütün birikmiş öfkelerini çıkarttık. Bu duyguların boşaltılması çok önemli ve zannettiğimizden daha kısa sürüyor. Öyle korktuğumuz gibi travmatik de olmuyor çünkü belirli bir teknikle yapıldığı için, zihin ve beden, açığa çıkan olumsuz duyguları sonsuza kadar elimine ederken, yerine doğru duyguyu yerleştiriyor.

Bu çalışmanın hemen arkasından kişinin hayatında önemli gelişmeler ve olumlu değişiklikler oluşmaya başlıyor. Henüz çalışmamız bitmeden bile pek çok danışanımdan teşekkür almamın sebebi de bu sanırım.

Artık bilinçaltı kalıpları ve duygusal temizlikler, sandığımızdan daha hızlı oluşuyor. Sizlere bu müjdeyi vermek beni de son derece mutlu ediyor.

Genç kadınla olan çalışmalarımızın devamında, tüm öfke ve temizlikler tamamlandığında, arzularını yazmaya ve arzularının olması durumundaki olumlu duyguları bedenine tanıtmaya başlayacağız. Ve olumlu duyguların pekiştirilmesi için 1-2 kez daha çalıştıktan sonra çalışmamız son bulacak.

Çoğunlukla, bu çalışmalarda, sadece duygu değişimi ve bilinçaltı kalıplarının kırılması yeterli olmaz. Bunların hayata adaptasyon sürecinde de ayda 1 kez ya da 2 ayda 1 kez bir araya gelerek, yeni duygusal yapının seçimlerine ve davranış modellerine yerleştirilmesini sağlarız.

Pek çok mutlu danışanımdan güzel telefonlar alıyorum ama ancak bazıları sizlerle bu durumu paylaşabiliyor. Paylaşmak istemeyenlere saygımız sonsuz. Ama isteyenlerin yazılarını Okuyucu Mektupları köşemizde yayınlamaya devam edeceğim.

Sevgilerimle

Seda Diker

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...