Jump to content

Güneş Gülü (Drosera)...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

294.gif295.gif

 

 

Drosera bitkisi "Güneş gülü" diye de anılıyor. 100'ü aşkın Drosera türünün çoğu Avustralya'da yaşıyor. Hemen hepsinin gülünkine benzer şeklinde dizilmiş yaprakları ve kısa sapları var. Çeşitli iklimlerde yaşayabilen bu güzel bitkilerin yapraklarıvirgulll-1.gif ip ya da kürek şeklinde veya yuvarlak olabiliyor.

 

Yapraklarındaki küçük dokunaçların içerdiği çiyi andıran yapışkan nektar damlalarıvirgulll-1.gif sineklerinvirgulll-1.gif kelebeklerinvirgulll-1.gif tayyare böceklerininvirgulll-1.gif hatta küçük farelerin bile bitkiye yapışıp kalmasını sağlıyor. Hayvanların kurtulma çabaları daha çok yapışkan madde salgılanmasına yol açıyor. Dokunaçlar yavaş yavaş avın üzerine doğru kıvrılıyor ve onu yapışkan maddenin içine bastırıyorlar. Bitkinin hareketlerini düzenleyen bir sinir sistemi yokvirgulll-1.gif buna rağmen dokunaçları doğru yöne kıvrılabiliyor. Kum taneleri ve yağmur damlalarıvirgulll-1.gif bazı böceklerden ağır oldukları haldevirgulll-1.gif dokunaçları etkilemiyor.

 

Onları harekete geçiren unsurvirgulll-1.gif avın kımıldaması. Bazı türlerde yapraklar da avın çevresini sarıyor. Sonunda av boğularak ölüyor ve sindiriliyor. Dokunaçların eski konumlarına dönmeleri bir ya da iki haftayı bulabiliyor. Yapraklar ölmeden önce üçvirgulll-1.gif dört böceği sindirebiliyorlar.

 

Renkleri Drosera'nın yapraklarının rengiyle uyuşan Apiomerus türü böceklervirgulll-1.gif bu bitkinin yapraklarında ve saplarında yaşıyorlar. Bitkinin yapışkan salgısı çok güçlü olduğu haldevirgulll-1.gif bu canlıları tutamıyor. Böceklervirgulll-1.gif yakalanan avlardan kalanları hortumlarıyla emiyorlar. Onların dışkıları da Drosera tarafından sindiriliyor ve emiliyor.

 

Bütün bunları bitkilerin kendi kendilerine düşünmelerivirgulll-1.gif hesaplamalar yapmaları ve gereğini yerine getirmeleri imkansızdır. Üstelik her yeni doğan bitki bu bilgilere sahiptir. Bütün bunlar bizi tek bir sonuca götürür. Herşeyden haberdar olanvirgulll-1.gif üstün güç sahibi Rabbimiz bitkilere neler yapacaklarını ilham etmektedir.

 

(harun yahya ilmimercek)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...