Jump to content

Enneagram (Kişilik Tipleri)


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hayata Yön Veren Bir Kişilik Testi: Enneagram

enneagram1.jpg

 

 

Enneagram
aslında bir geometrik şekildir. Yukarıdaki çizimde görmüş olduğunuz gibi, bir çember içindeki 9 köşeli diyagramdır. Yunanca kelimeler olan ennea(dokuz) ve grammos(çizilmiş ya da yazılmış şey) sözcüklerinin birleşiminden oluşmaktadır.

Bizim burada bahsedeceğimiz aslında “The Enneagram of Personality” (kişiliğin enneagramı) olarak tanımlanmış ama kısaca enneagram denilen felsefedir.

 

Enneagram’a göre, tüm insanlar
dokuz kişilik tipi
ne ayrılmıştır. Bu kişilik tipleri şunlardır;

 

1-reformcu (
reformer
)

2-yardımcı (
helper
)

3-başaran (
achi­ever
)

4-bireyci (
individu­alist
)

5-inceleyici (
investigator
)

6-sadık (
loyalist
)

7-hevesli (
enthusi­ast
)

8-meydan okuyan (
challenger
)

9-barışçı (
peacemaker
)

 

Yapılan testler sonucu kişilik tipinizi öğrenebilir, kariyerinizi ve ilişkilerinizi bunlar üzerine kurabilirsiniz. Çocuklarını enneagram felsefesine göre yetiştiren ebeveynler bulunmaktadır.

 

Dünyanın pek çok yerinde enstitüleri bulunur ve buralarda size
enneagram kişilik testi
yapılıp, kişilik tipiniz anlatıldıktan sonra, danışmanlık hizmeti verilmektedir.

 

Enneagram felsefesine göre, her insan bu 9 kişilik tipinden biriyle doğar ve yıllar içinde, olgunlaşıp, bazı yönleri değişse de, bazı duyguları törpülense de, temelde pek çok özelliğini hayatının sonuna kadar taşımaktadır. Kişilikler bazen, bir önceki veya bir sonraki kişilik tipinden etkilenmiş olabilirler. Bunlara “wings” (kanatlar) denilmektedir. Kişilik tipi, baskın özellikler, iyi yönler, kötü yönler, öğrenilmiş huylar, temel tutkular, temel korkular, en büyük idealler gibi pek çok size ait olduğunu düşündüğünüz ve nedenini bilmediğiniz özelliğinizi önünüze sermektedir.

 

Enneagram figürü, kişiliğin enneagramı felsefesiyle beraber ilk defa Georges Ivanovitch Gudjieff tarafından kullanılmış ve ilk kez 1947’de öğrencisi P.D. Ouspensky tarafından yazılan bir kitapta yayınlanmıştır.

Felsefenin kökeninin çok eski zamanlara ve uygarlıklara ait olduğuna inanılan enneagram, sonraları, Freudçuluk, Brahmanizm ve Cizvit papazlarının tezlerinden de etkilenmiş bir mistik akım olarak nitelendirilmektedir.

 

Kökleri Orta Asya Tasavvuf geleneğine dayanıyor. Temelini dokuz farklı kişilip tipi oluşturuyor ve Sufi tekniği olarak niteleniyor. Bu tamamen bir psikolojik kişilik analizi.

 

Daha iyi iletişim kurmak iş dünyasında başarıyı artırmak ve karşınızdakini tanımak açısından etkin bir yöntem olarak gösteriliyor.

 

Dünyada bu yöntemi keşfeden büyük şirketler ve gizli bir örgüt dikkat çekiyor. CIA Enneagram'ı kullanarak dünya liderlerini izliyor. Sony, Hewlett Packard, Motorola ve Disney gibi dev şirketler ise elemanlarının eğitiminde bu Sufi yöntemine başvuruyor.

 

dır.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Enneagram Yöntemine Göre Çocuklarda Kişilik Tipleri

      Kişilik yapılarını anlama amacıyla oluşturulmuş yöntemlerden biri Enneagramdır.   Enneagram Nedir? Enneagram, kişinin kendini tanıması, değiştirmesi ve geliştirmesi gereken yönlerini keşfetmesi amacıyla çıkarılan bir kişilik analizidir. Biyopsikoloji dalında yeni bir alandır. Enneagram biyoloji ve psikolojiden faydalanarak kişilik motiflerini ortaya çıkarmaktadır.   1- Kusursuzluk arayan   2- Yardımcı   3- Başarılı   4- Romantik   5.Gözlemci   6- Güven arayan   7- Serüvenc

      , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
  • Yeni Oluştur...