Jump to content

Genlisia...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

bitki_clip_image010-1.jpg2822.jpg

 

Genlisia’ nın tuzağıvirgulll-1.gif hayvan bağırsağına benzer. Toprak altında dallanmış olan yapraklarıvirgulll-1.gif içi boş borular şeklindedir. Topraktan çekilen su bu borularda ilerler. Boruların uçlarındaki yarıklardavirgulll-1.gif bitkinin içine doğru yönelmiş bir akıntı vardır. Bu akıntıvirgulll-1.gif bitkinin içinde su pompalayan tüycüklerden kaynaklanır. Su içindeki böcekler ve diğer organizmalarvirgulll-1.gif akıntı nedeniyle boruların uçlarındaki yarıklardan içeri doğru sürüklenir.

 

Bu sürüklenme boyunca geçtikleri her yer uçları aşağıya bakan kalın ve sert tüylerle kaplıdır. Tüycükler de birer sübap gibi iş görerekvirgulll-1.gif böceği bitkinin içine doğru iten ikinci bir etki meydana getirirler. Kurban içerilere doğru ilerledikçe bir dizi öldürücü sindirim beziyle karşı karşıya gelir. Sonunda da Genlisia’ nın besini olmaktan kurtulamaz.

 

Güney Amerika'nın yağmur ormanlarında ve Afrika'nın iç bölgelerinde yaşayanvirgulll-1.gif sarıvirgulll-1.gif mor çiçeklivirgulll-1.gif küçük yapraklı "Genlisea" bitkisinin protozoalarla (tek hücreli organizmalar) beslendiğivirgulll-1.gif yeni yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılabildi. Bonn Üniversitesi profesörlerinden Wilhelm Barthlott'un vardığı sonuçlara görevirgulll-1.gif Genlisea bir gün içinde bu canlılardan belki de binlercesini tüketiyor.

 

Barthlottvirgulll-1.gif bitkinin yeraltı yapraklarında bulunan deliklerin boyutlarınınvirgulll-1.gif protozoaların boyutlarıyla hemen hemen aynı olduğunu fark etmişti. Nitekimvirgulll-1.gif yapılan deneylerde de protozoaların bu deliklere doğruvirgulll-1.gif mıknatıs etkisi altındaymış gibi çekildikleri gözlemlendi. Bitkinin salgıladığı cezbedici kimyasal maddelervirgulll-1.gif onları deliklere doğru çekiyordu. Barthlottvirgulll-1.gif bitkinin bu canlılarla beslendiğini kanıtlamak içinvirgulll-1.gif protozoalardan bazılarını radyoaktif izotoplavirgulll-1.gif adeta etiketledi. Bunları Genlisea'ya verdi ve iki gün içinde bitkinin hücrelerinde radyoaktivite saptadı.

 

Pinguicula türü bitkilersevirgulll-1.gif Kuzey Yarıküre'de yaygın olarak bulunuyorlar. Güle benzer şekilde dizilmiş yaprakları var. Küçükvirgulll-1.gif güzel ve narin bir yapıya sahipler. Çoğunun çapları beş cm'yi geçmiyor. Bu etçil bitkilervirgulll-1.gif yapraklarından gelen kokunun cazibesine kapılan küçük böceklerle besleniyorlar. Yapraklarının yüzeylerivirgulll-1.gif çok güçlü olmayan yapışkan bir maddeyle kaplı. Gövdeleri bu maddeye bulaşan hayvanlarvirgulll-1.gif kurtulmak için çabaladıklarındavirgulll-1.gif daha çok yapışkan madde salgılanıyor. Yapraklar içe doğru yavaş yavaş kıvrılıp içi yapışkan sıvıyla dolu havuzlar oluşturuyorlar. Sıvının içinde boğulan avlarvirgulll-1.gif sindiriliyor ve emiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Avlanarak Beslenen Bir Bitki: Genlisia

   Avlanmak için mekanik bir tuzağa sahip olan genlisia bitkisinin toprak altında dallanmış olan yaprakları, içi boş borular şeklindedir.   Topraktan çekilen su, bu borularda ilerler. Boruların uçlarındaki yarıklarda, bitkinin içine doğru yönelmiş bir akıntı vardır. Bu akıntı, bitkinin içinde su pompalayan tüycüklerden kaynaklanır.   Su içindeki böcekler ve diğer organizmalar, akıntı nedeniyle boruların uçlarındaki yarıklardan içeri doğru sürüklenir. Bu sürüklenme boyunca geçtikleri her yer,

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Genlisia

   Genlisianın tuzağı, hayvan bağırsağına benzer. Toprak altında dallanmış olan yaprakları, içi boş borular şeklindedir. Topraktan çekilen su bu borularda ilerler. Boruların uçlarındaki yarıklarda, bitkinin içine doğru yönelmiş bir akıntı vardır. Bu akıntı, bitkinin içinde su pompalayan tüycüklerden kaynaklanır. Su içindeki böcekler ve diğer organizmalar, akıntı nedeniyle boruların uçlarındaki yarıklardan içeri doğru sürüklenir.   Bu sürüklenme boyunca geçtikleri her yer uçları aşağıya bakan kal

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...