Jump to content

Grup Yorum


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

[TABLE]

[TR]

[TD]wol_error-3.gif

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[TABLE]

[TR]

[TD][/TD]

[TD]Resmin orjinal boyutu için buraya tıklayın.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

grup+yorum

 

Grup Yorum, 1985 yılında üniversite öğrencileri tarafından İstanbul’da kurulan bir müzik grubu. Grubun şarkıları ve üyeleri, sol görüşün temsilcileridir.

 

Başlarda, Ruhi Su, Mahzuni Şerif, Inti Illimani, Victor Jara, Quilapayun, Zülfü Livaneli ve Theodorakis'ten etkilenen grup, Anadolu'nun ve üzerinde yaşayan halkların sesini, devrimci-sosyalist bir müzik anlayışıyla duyurmayı amaçlıyor.. Türkiye'de 1980 yılında gerçekleşen askeri darbeye ve sonrasındaki politikalara tepki amacıyla kurulan Yorum, müzik grubu olmanın dışında, muhalif duyarlılığın, haklar ve özgürlükler mücadelesinin de önemli bir ismi olmuştur.

 

1987’den başlayarak hemen her yıl bir albüm çıkaran, Türkiye'de ve Avrupa'da her yıl onlarca büyük konser veren grup, bunun dışında yüzlerce kitle eylemine, sokak gösterisine, greve, fabrika ve üniversite işgaline katıldı. Grup üyeleri bu nedenlerle ve müziklerinin içerik ve sunumundaki muhalif çizgi nedeniyle pek çok gözaltı, tutuklama ve yasaklama ile karşılaştı. Güvenlik güçleri tarafından cd ve kasetleri dahi kurşunlanan grubun pek çok üyesi, onlarca kez işkence gördü, on yıllara varan hapis cezaları aldı. Yorum, Türkçe dışında, Anadolu’da konuşulan Kürtçe,Lazca Arapça, Çerkezce dillerinde de şarkılar söylüyor. Müziğinde, mey, bağlama, kaval gibi yerel çalgıların yanı sıra, başta gitar olmak üzere keman, trompet, viyolonsel ve obua gibi pek çok yerel olmayan çalgı da kullanıyor. Solo ve koro vokallerin baskın olduğu müziğinde, ritim kompozisyonlarına ve ezgilere yaslanıyor. Folk-rock olarak değerlendirilebilecek bu müzik; ülkenin yerel folk şarkılarından Akdeniz ezgilerine, Latin Amerikalı marşlardan 'rock'a kadar tınılar barındırıyor.

 

Grubun şarkı sözlerini, anti-faşist ve anti-emperyalist mücadele, hapishane katliamları, doğal afetlerin yarattığı yıkımlar, emperyalist savaşlar, ölümler, aşk, erdem ve özgür bir dünyaya duyulan özlem gibi konular şekillendiriyor.

 

Hakkında bir çok araştırma yazıları ve kitaplar yayımlanan Grup Yorum, basında "Hapishane Şarkıcıları" ve "Kar Makinası" ismi ile de anılıyor.

 

Grubun tarihini anlatan iki kitap bulunuyor...Bir kar makinesı I-II ve Sıyrılıp Gelen-Grup Yorum

 

[TABLE]

[TR]

[TD]wol_error-3.gif[/TD]

[TD]Resmin orjinal boyutu için buraya tıklayın.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

2583.jpg

 

Albümleri

Sıyrılıp Gelen (1987)

Haziranda Ölmek Zor / Berivan (198226.gif

Türkülerle (1989)

Cemo / Gün Gelir (1989)

Gel ki Şafaklar Tutuşsun (1990)

Yürek Çağrısı (1991)

Dünden Yarına (1991)

Cesaret (1992)

Hiç Durmadan (1993)

İleri (1995)

Geliyoruz (1996)

Marşlarımız (1997)

Boran Fırtınası (199226.gif

Kucaklaşma (1999)

15. Yıl Seçmeler (2000)

Eylül (2001)

Feda (2001)

Biz Varız (2003)

Yürüyüş (2003)

Yıldızlar Kuşandık (2006)

Başeğmeden (200226.gif

 

[TABLE]

[TR]

[TD]wol_error-3.gif[/TD]

[TD]Resmin orjinal boyutu için buraya tıklayın.[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

grup+yorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Grup Yorum 3. Bağımsız Türkiye Konseri 14 Nisan'da

   Grup Yorum, ilki 2011’de 150 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen Bağımsız Türkiye Konserini gelenekselleştirerek, ikincisini 2012’de 350 bin kişiyle yapmıştı.     Bu yıl ise yine aynı yerde, Bakırköy Halk Pazarı'nda, 14 Nisan Pazar Günü “Bağımsız Türkiye” çağrısıyla 500 bin kişinin bir araya gelmesi hedefleniyor.   Ücretsiz olarak gerçekleşecek halk konserinde, Grup Yorum 500 bin kişiyi bir araya getirerek Bağımsız Türkiye'nin bir düş olmadığını bir kez daha haykıracak.   Daha yayınla

   , Yer: Müzik

  • Grup Yorum Konseri

   Konser hakkında bilgi edinmek için; www.grupyorumkonseri.co.cc   Grup Yorum'un bu büyük konseri DÜSSELDORF'ta yapılacaktır.   Grup Yorum'a Senfoni Orkestrası eşlik edecek, Ayrica destek için konuk sanatçılar Grup Yorum'la beraber söyleyecekler.   Hedef 10.000 Grup Yorum hayranını biraraya getirmek..   Biletler € 10,-   Grup Yorum'a Senfoni Orkestrası ile beraber eşlik edecek konuk sanatçılar: - Aylin Aslım - Erdal Bayrakoğlu - Burhan Berken - Nihat Behram  

   , Yer: Pop Müzik

  • Grup Yorum-Özlem

   Dayanırım her şeye ben şu yokluğun olmasaydı Sitem etmezdim geceye Sesin bende kalmasaydı   Pencerene bak Bir yaralı kırlangıç var Yüreğine al onu Alev gözlü yar   Seni her düşündüğümde Yağmur yağar toprak kokar Çocuk gibi umut umut Yanağımda güller açar   Pencerene bak Bir yaralı kırlangıç var Yüreğine al onu Alev gözlü yar   Kalma sakın gecelerde Sabah şarkıları söyle Biter elbet tüm acılar ilk gün ışığını bekle   Pencerene bak Bir yaralı kırlangı

   , Yer: Şarkı Sözleri

×
×
 • Yeni Oluştur...