Jump to content

Çöl Bitkileri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çöl deyince aklımıza hiçbir canlının kolay kolay yaşayamayacağı bir ortam gelir. Gerçekten de çölde yaşayan canlıların sayısı oldukça azdır. Ancak bu zor koşullara rağmen çöl ortamında hiç aklımıza gelmeyecek mucizelerle karşılaşırız.

 

Çölün kurak ortamına yakından baktığımızda çeşitli özelliklere sahip bitkiler dikkatimizi çeker. Bu bitkilervirgulll-1.gif özel tasarımları ve farklı çeşitleriyle çok zor koşullarda rahatça yaşayabilmektedirler. Onlar bu iklim koşulları için özel olarak yaratılmış birer mucizelerdir.

 

Çöl bitkilerivirgulll-1.gif aşırı sıcakla ve susuzlukla başa çıkmak için iki yola başvururlar. Birincisivirgulll-1.gif sahip oldukları dayanıklı yapıyı kullanmakvirgulll-1.gif ikincisi de uykuda kalmaktır. İlginç yapıları ve özel tasarımları sayesinde kurak iklimlerden zarar görmeyen bu bitkilerde yaprak; hem gövdevirgulll-1.gif hem fotosentez organıvirgulll-1.gif hem bir besin ve su deposu hem de kalın yapısıyla bir savunma organıdır.

 

Bazı depo görevi gören yapraklar ise etrafta bulunan kayaları taklit eden yapılarıyla birer kamuflaj uzmanıdırlar. Çeşitli hayvanların kamuflaj yapması sık karşılaştığımız mucizelerden biridir. Ancak bir bitkinin kamuflaj yapması fazla alışık olmadığımız bir durumdur. Çevresindeki kayaları taklit edebilen bir bitkinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini düşünürsekvirgulll-1.gif ne kadar hayret verici bir olayla karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlayabiliriz. Herşeyden önce bu bitkininvirgulll-1.gif çöl ortamını çok iyi bilmesivirgulll-1.gif çevre koşullarından haberdar olması gerekir. Buna göre etraftaki bazı hayvanlardan kurtulmak ve aynı zamanda aşırı sıcaklara karşı koymak için belirli bir şekil ve savunma sistemi planlamalıdır. Sonuç olarak kayaların kendisi için en ideal model olduğuna karar vermelidir. Kendini kayalara benzetirse göze batmayacağını ve taş gibi hacimli bir yapının depo görevini rahatça yerine getirebileceğini düşünmeli ve bütün kimyasal yapısını bu kararına göre değiştirmelidir. Ne bir aklavirgulll-1.gif ne bir şuuravirgulll-1.gif ne bir göze sahip olmayan bitkilerinvirgulll-1.gif kendileri için böyle hayati önemi olan kararlar alamayacakları ve bu kararlarını uygulayamayacakları çok açıktır. Pekivirgulll-1.gif bitkileri bulundukları ortam için en uygun yapıya ve şekle kavuşturan nedir? Tüm canlıların tesadüfler sonucunda meydana geldiğini iddia eden evrimcilervirgulll-1.gif kaya taklidi yapan çöl bitkilerinin devirgulll-1.gif bu özelliğe tesadüfen sahip olduklarını iddia ederler. Bu iddiaları yukarıda anlatılan senaryodan çok daha mantıksızdır. Tesadüfen meydana gelen hangi olayvirgulll-1.gif bir bitkiye kusursuz bir taklit yeteneği ve çöl sıcağında en çok ihtiyacı olan su deposunu kazandırabilir? Bu bitkileri tüm bu özellikleri ile yaratanın üstün bir ilim ve akıl sahibi olan Allah olduğu çok açıktır.

 

Yapraklardaki su deposu

 

Çöl bitkilerinin su ve besin maddelerini depo edecek şekilde tasarlanmış olan depo yapraklarıvirgulll-1.gif dam koruğu (Sedum) bitkisinde olduğu gibi silindir şeklinde veya makas otunda (Carpobrotus) olduğu gibi prizma şeklinde olabilir.

 

Kurak bölgelerde yaşayan bu bitkiler su depolama özelliklerinden dolayı taze bir görünüme sahiptirler. Suvirgulll-1.gif gövde ya da yapraklarda genişvirgulll-1.gif ince duvarlı hücrelerde korunmaktadır. Bu yaprakların kalın üst tabakası su kaybını azaltır. Çöl bitkilerinin kusursuz tasarımlarının bir başka özelliği ise küre şeklinde olmalarıdır. Çünkü kürevirgulll-1.gif en küçük yüzey alanına sahip olması nedeniyle en etkili su depolama şeklidir. Çöl bitkilerinin kalın gövdelerivirgulll-1.gif küre şekilleri ve gündüzleri kapalıvirgulll-1.gif geceleri açık olan gözeneklerivirgulll-1.gif buharlaşma ile su kaybını azaltan bir yapı meydana getirir.

 

Her bitki suyu farklı bölümlerinde depo eder. Örneğinvirgulll-1.gif Yüzyıl bitkileri yapraklarındavirgulll-1.gif gece açan Cereus bitkisi yeraltındaki soğanındavirgulll-1.gif kaktüs ise tombul gövdesinde su depolar. Sabır otu gibi bitkiler ise nadir olarak yağan yağmurları yakalamak için oluk şekilli yapraklarını açık tutarlar. Bunun tam tersine Sarracenia minor gibi yağışlı bölgelerde bulunan bitkilerin yapraklarıvirgulll-1.gif aşırı yağmurdan korunmak için şemsiye gibidir. Her bitkinin bulunduğu koşullara uygun bir şekle sahip olmasıvirgulll-1.gif Allah'ın kusursuz yaratışının bir göstergesidir.

 

Kaktüslerin hepsinin uzunlamasına çizgileri ya da yüzeylerinde çok sayıda dikenimsi çıkıntıları vardır. Bu bitkilerinvirgulll-1.gif çizgili yüzeyleri içlerinde depo edilen suyun miktarına göre daralma ve gevşeme özelliğine sahiptir. Kaktüs ısıyı yayabilenvirgulll-1.gif su dolu gövdesini hayvanlardan koruyan ve dikleşen iğnelere sahiptir. Mumlu üst tabakavirgulll-1.gif sıcağın bitkinin içine işlemesini azaltarak bitkiyi korur. Ayrıca bu bitkilerin renkleri solgun ve parlaktır. Böylece üzerlerine düşen ışının çoğunu yansıtırlar; bazıları da güneş ışığını yansıtacak beyaz tüylerle kaplanmıştır. Her insan mutlaka bir kaktüs görmüştür. Ancakvirgulll-1.gif kaktüse ait özelliklerin estetik dışındavirgulll-1.gif birçok amaca yönelik olarak yaratılmış olması büyük bir mucizedir. Kaktüsün dikenlerinden üzerindeki beyaz tüylere kadar her bir parçasında bir planvirgulll-1.gif tasarım ve amaç vardır. Tüm bunlar kaktüslerin tesadüfen meydana gelmiş bitkiler olamayacağınıvirgulll-1.gif üstün bir akıl tarafından tasarlanarak yaratıldıklarını gösteren önemli delillerdir.

 

Bu bitkilerin bazı türlerivirgulll-1.gif özellikle "pencere yaprağı" bitkisivirgulll-1.gif tüm gövdesini toprağın altına gömer ve sadece yaprak uçlarını dış yüzeye çıkarıp gösterir. Yaprak uçları saydamdır ancak yaprak uçlarının biraz içeri tarafında fotosentez yapan hücreler bulunur. İnce çizgiler şeklinde dizilmiş olan bu hücreler pencere denilen yaprak uçlarından giren ışığı yakalayıp fotosentez işlemi için kullanırlar. Bu çok özel tasarımları sonucunda su kaybını büyük miktarda azaltan ve toprağın altında kalarak kızgın güneşten kurtulan bitkivirgulll-1.gif birçok canlının kısa bir süre bile dayanamadığı çöl sıcaklarında hiç sıkıntı duymadan yaşar. (Harun Yahyavirgulll-1.gif Yeşil Mucize Fotosentez)

 

Elbette ki her bitki ilk yaratıldığı günden itibarenvirgulll-1.gif onu yaratan sonsuz ilim ve akıl sahibi Allah'ın ilham ettiği şekilde hareket etmektedir. Bitkinin her hücresininvirgulll-1.gif hatta her atomunun nasıl hareket etmesi gerektiğivirgulll-1.gif an ve an ona bildirilmektedir. Bu gerçek bir Kuran ayetinde şöyle açıklanmaktadır:

 

"Allahvirgulll-1.gif yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emirvirgulll-1.gif bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah'ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle herşeyi kuşattığını bilmenizvirgulll-1.gif öğrenmeniz için." (Talak Suresivirgulll-1.gif 12)

 

(makale harun yahya)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Dünyanın En Nadir Görülen Bitkileri!..

   Dünyanın en nadir görülen bitkileri!   Sürahi bitkisi, Filipinler’in Palawan bölgesindeki bir dağın tepesinde yetişen bu etobur bitkiden birkaç yüz tane kaldığı sanılıyor. Çanak şeklindeki gövdesinde biriktirdiği sıvıya giren hayvanlar kurtulamıyor. 30 cm büyüklüğündeki bu çanaklara böcekler ve sıçanlar düşüyor daha çok. Bitkiyi 2007’de bölgeye giden botanikçiler keşfetti ve doğa programlarıyla bilinen İngiliz yayıncısı David Attenborough’nun ismi verildi.   İntihar palmiyesi (Tahina spe

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Sağlık Bakanlığı Bu Bitkileri Yasakladı!..

   Sağlık Bakanlığı bu bitkileri yasakladı!   Bitkisel şifa dağıtan baharat ve bitkilerin bulunduğu aktarlara düzenleme yapıldı. Sağlık Bakanlığı, aktarlar için illere gönderdiği yazıda birçok yasak getirdi, 71 bitkisel ürünün aktarlarda satışını da yasaklandı. Artık aktarların il sağlık müdürlüklerinden izin belgesi alması gerekiyor.   Şifa arayan vatandaşların hastanelerden ve eczanelerden sonra bitkisel ilaçlar almak için sık sık gittiği aktarlara ayar geldi.   Sağlık Bakanlığı Müsteşarı P

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Boya Bitkileri...

   Boya Bitkileri     Boya bitkilerini iki grupta toplayabiliriz:   a) Memleketimizde yetişenler,   b) Tropik bölgelerde yetişenler.   Memleketimizde boyacılıkta kullanılan bitkilerin sayısı hayli yüksektir. Bunlar arasında en önemlileri şunlardır:   1. Cehri (Rhamnus tinctoria): Orta Anadolu'da yetiştirilir. Vatanı Akdeniz bölgesidir. Sarı renkli olan cehri boyası bitkinin meyvelerinden elde edilir. Cehri boyasında “Quersetin ve Rhamnetin” adlı flavon türevleri vardır.   2. Kök boya

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Bitkileri Gübreleme Yöntemleri...

   Bitkileri Gübreleme Yöntemleri   Gübreleme Yöntemleri Nelerdir?   Gübre toprağa, banda verme, serpme, üstten veya yandan gübreleme, püskürtme, damla sulama şekillerinden hangisi uygunsa o şekilde verilir. Gübre, bu yöntemlerden biri ile uygulanıyorsa, uygulamaya geçmeden önce, ne miktarda verileceğinin belirlenmesi önemli bir konudur.   Gübrenin az veya fazla verilmesinin pek yararı olmayacağının da bilinmesi gerekir. En uygun gübre türüne ve miktarına karar verebilmek için, mutlaka ekile

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Evdeki Zehirli Süs Bitkileri Hangileri?

   DİFENBAHYA - Evde bulundurulan bazı süs bitkilerinin zehirli maddeleri içerdiğine dikkati çeken uzmanlar, Difenbahya bitkisinin zehirli maddeler içerdiğini söylüyor. Koparılma veya kesilmeyle açığa çıkan bitki öz suyuna dokunulmaması veya ağız yoluyla alınmasının engellenmesi gerektiği konusunda uyarıyorlar..         ORMAN GÜLÜ - Dünyanın en güzel bitkilerinden bir tanesi. Ancak yapraklarının yenilmesi durumunda öldürücü olabiliyor. Nektarı çok zehirli.           ZEHİRLİ SARMAŞIK

   , Yer: Doğa

×
×
 • Yeni Oluştur...