Jump to content

Kozalaklı Ağaçlar...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kozalaklı ağaçların şekilleri incelendiği zaman insanoğlunun mühendislik hesaplarıylavirgulll-1.gif kar yüküne karşı aldığı önleminvirgulll-1.gif ağaçlarda zaten alınmış olduğunu görürüz. Ağacın koni şeklinin oluşturduğu eğimvirgulll-1.gif üzerine düşen karın kolaylıkla yere dökülmesini sağlar. Böylece ağacın üzerinde aşırı miktarda kar toplanmaz; ağaç dallarının kırılması önlenmiş olur. Bu üzerinde düşünülmesi gereken bir noktadır. Soğuk iklimlerdevirgulll-1.gif kar yükünün dallar üzerinde meydana getireceği etkiyi hesaplayanvirgulll-1.gif buna göre ağaç dallarının en ideal açı ile büyümelerini sağlayanvirgulll-1.gif böylece kar yükünün etkisini en aza indiren akıl kime aittir?

 

Ağaca mı? Toprağa mı? Yoksa şuursuzvirgulll-1.gif kör tesadüflere mi? Elbette ağaca bu tasarımı verenvirgulll-1.gif ağacı davirgulll-1.gif bitki hücrelerini devirgulll-1.gif toprağı da yoktan var eden Allah'tır.

 

Bu tasarımın bir başka harika yönü daha vardır. Söz konusu şekil yağan karın tümünün aşağı düşmesine izin vermez. Ağacın dalları için tehlikeye neden olmayacak miktarda karın dalların üzerinde kalmasına izin verir. Bu da başka bir amaca hizmet eder. Ağacın üzerinde az miktarda tutulan karvirgulll-1.gif ağacı soğuktan koruyan bir örtü görevi görür ve yapraklardan nemin dışarı çıkmasını azaltarak su kaybını önler. (Harun Yahyavirgulll-1.gif Yeşil Mucize Fotosentez)

 

Buraya kadar verdiğimiz örneklerden de anlaşılacağı gibi her türlü ortamın kendine özgü bitkileri vardır. Bu bitkiler sahip oldukları özellikler sayesinde aşırı soğuktan veya aşırı sıcaktan korunurvirgulll-1.gif nemliden kuruya kadar her ortamda yaşayabilirler. Ortamın özelliklerine göre tasarlanmış bu bitkilerin kullandıkları yöntemlerin her biri üstün bir tasarım örneği olduğu gibivirgulll-1.gif birinin kullandığı yöntem diğerine benzememektedir. Örneğin kaktüs kendini dikenlerle savunurkenvirgulll-1.gif taş bitkisi kamuflaj tekniğini kullanır. Kozalaklılar yaprak dökmezkenvirgulll-1.gif diğer ağaçlar kışın yapraklarını dökerler. Bu örnekleri artırmak mümkündür. Ancak şunu unutmamak gerekir kivirgulll-1.gif yeryüzünde birbirinden farklı 500 binden fazla bitki vardır. Bunların hemen hemen yarısı çiçekli bitkidirvirgulll-1.gif bu bitkilerin şimdiye kadar 'u bile detaylı olarak incelenememiştir. İncelenen bitkilerin ise her biri kendine has özelliklerevirgulll-1.gif hayranlık uyandıran tasarımlara ve hayatta kalma yöntemlerine sahiptirler. Bitkiler bu çeşitlilik ve farklı yapılarıyla Yaratıcımız olan Allah'ın sonsuz ilim ve sanatını sergilerler. Bir ayette şöyle buyrulur:

 

"Ovirgulll-1.gif gökleri dayanak olmaksızın yaratmıştırvirgulll-1.gif bunu görmektesiniz. Arzda davirgulll-1.gif sizi sarsıntıya uğratır diye sarsılmaz dağlar bıraktı ve orada her canlıdan türetip yayıverdi. Biz gökten su indirdikvirgulll-1.gif böylelikle orada her güzel olan çiftten bir bitki bitirdik." (Lokman Suresivirgulll-1.gif 10)

 

(makale harun yahya)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...