Jump to content

Portakal Nergizi hakkında...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

2142.jpg

Genel Özellikleri

Ege, Akdeniz sahil kesiminde kış aylarında soğuk seralarda, diğer zamanlarda açıkta yetiştirilir. Kış ve yaz ucuz kesme çiçek ve parter bitkisi olarak kullanılır. Çok yıllık veya tek yıllık otsu yapıdaki bitkilerdir.

Yaprakları almaşıklı dizilmiştir. Yapraklar düz veya yırtmaçlı olabilir. Çiçekleri sürgün uçlarından nadiren de yaprak koltuğundan çıkar. Sarı veya turuncu renklidir. Akdeniz ülkelerinde ve Kanarya adalarında doğal olarak 20 kadar türü bulunmaktadır. Ülkemizde de doğal olarak Calendula offcinalis bulunur.

 

Üretimi

Kazık köklü olduklarından fideler belirli gelişme dönemi geçirdikten sonra şaşırtmalar iyi sonuç vermediğinden tohum ekimi doğrudan bitkinin kalacağı yere yapılır. Poşetlere ekim yapılacaksa her poşete 1–2 adet tohum gelecek şekilde yapılmalıdır. Ayrıca her sene aynı yere kendinden dökülen tohumlarla üremeleri mümkündür. Ancak bu durumda seyreltilmeleri gerekir.

Ekolojik İstekleri

 

Ekstrem koşullara dayanıklıdır. Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde açıkta yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Güneşli alanlardan hoşlanır. Havadar yerleri sever. Kireçli, tınlı topraklarda iyi gelişir.

Peyzajda Kullanımı

Bahçe ve parklarda büyük bordürler teşkil eder. Kesme çiçekçiliğe elverişlidir. Yetiştiriciliği kolaydır. Ekstrem koşullara dayanıklıdır. Güneşli alanlarda ve kireç ihtiva eden bahçe toprağında iyi gelişir.

Önemli Türleri

Calendula offcinalis

30 – 50 cm boylanabilir. Otsu yapıdaki yaprakları sarmal dizilmiştir. Yapraklar geniş uzun ya da şeridimsi olabilir. Bitkinin alt yaprakları kaşık formlu, parçasızdır. Üst yapraklarının ise sapla birleşme kısmı kalp şeklindedir. Çiçekleri sarı renkli ve tekli tabla halindedir. Bitkiler tohum ekiminden 8 – 10 hafta sonra çiçeklenir. Orta Anadolu’da haziran ve temmuz aylarında açar. Çiçekler katmerli ya da yalınkat olabilir.

Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar

Külleme, yaprak leke hastalığı, Pegomyia bicolor larvalarıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...