Jump to content

Ful Çiçeği Bakım ve Yetiştirilmesi Hakkında Bilgiler...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

2081.jpg

 

Bir Yasemin türü olan Ful bitkisinin çiçekleri çok güzel kokar

kokusu yoğun ve keskindir. Akdeniz ikliminde ful bakımı yetiştirilmesi kolaydır. Çiçekleri akşam açılır sabah kapanır. Yasemin türünden, zeytingiller familyasındandır. Bilimsel adı “Jasminum Sambac”tır. Bütün dünyada “Arap Yasemini” (Arabian Jasmine) ismiyle bilinir. Bizde Akdeniz ve Ege bölgesinde daha çok Ful derler. Ful ismi dilimize Arapçadan gelmiştir. Arapçada bu bitkinin adı “Ful”dur.

Ful çiçeği bakımı, yetiştirilmesi, çoğaltılmasıAnavatanı: Güney ve Güneydoğu Asya (Filipinler, Hindistan, Myammar, Sri Lanka)

Başlıca özellikleri: Yapraklarını kışın dökmez. Soğuğa dayanıklı değildir. Tropikal, hem tırmanıcı hem çalı türü bir bitkidir. Tırmanmasın diye budamayı ona göre yaparsanız gardenya benzeri çalı görünümlü çiçekli bir bitki şeklinde tutabilirsiniz. Bir de fazla güneşte zaten çalı özelliği taşımaya meyilli olur, az güneşte tırmanıcı olur asma gibi uzar gider (asma özellikli gelişim göstermesi mevsimlere göre de değişebilir). Her halinde dekoratiftir. Güzel kokan çiçekleri cinsine göre değişen büyüklükte olur. Beyaz ve pembe / yalınkat ve katmerli açan cinsleri vardır. Çiçekleri yenebilir; yiyeceklerde kullanılabilir, yasemin çayı yapılabilir.

Çiçeklenme zamanı: Yaz başından sonbahar sonuna kadardır. Ne kadar çok güneş alırsa ve iyi bakılırsa çiçekleri o kadar büyük olur güzel olur. Çiçekli tomurcuklu Ful dallarını vazoya değil olgun bir domatese saplayıp ev içinde süs ve güzel koku için kullanmak eskiden bizim sıcak şehirlerde adetmiş. İhtiyacı olan suyu domatesten alırmış.

Kışa dayanıklılığı: Yurdumuzda kıyı kesimleri bölgelerinde bile kış şartları Ful için pek uygun değildir. Gerçi güney kıyı bölgelerimizde kış çoğu zaman ılıman geçer. Nadiren görülen don olaylarından dikkatle korunması şart.

Bol çiçeklenmesi için püf noktası: Sürgünlerin fazla uzamasına izin vermeden uçlarını koparırsanız çok sayıda yan dallar çıkarır: Çiçekler daima “yeni / taze” yan dallarda açar.

Budama: Her zaman yapılabilir.

Toprak: Bitkisel organik maddelerce zengin (humuslu), suyu iyi süzdüren, hafif ve gevrek, nötr veya hafif asitli / çok hafif alkalinli toprakları sever.

Işık ihtiyacı: Tam gün güneş veya yarım gün güneş.. Mesela doğuya veya batıya bakan duvar dipleri, pencere önleri yarım gün güneş alır. Koyu gölgeli olmayan alacalı gölgeli yerler de uygundur. Hiç güneş almaması çiçek açmamasına sebep olur.

Evde yetiştirilebilir mi? Aslında daha çok bahçe ve balkon bitkisidir. Evde yetiştirmek için toprak daha fazla havadar olmak zorunda.. Ayrıca bulunduğu yer havadar, sıcak, bol güneşli ve havası nemli olmalıdır. İyi yetiştirebilirseniz, yerini de severse ilkbaharda erkenden canlanır, ilkbahar ortalarında erkenden çiçeklenir, kışa kadar çiçeksiz kalmaz. Güneye bakan pencereler kışın sabahtan akşama kadar güneş alır; böyle bir pencere önünde bir de ev sıcak ve nemli ise kışın da gelişmeye çiçek açamaya devam edebilir.

Ev içinde Ful yetiştirmek için uygun toprak: Tavsiye edilenlere aldanmayın. Kim ne derse desin torf vb. sahte karışımlar çok su tuttukları için ev ortamına hiç uymaz. Yaprak çürüntüsü bakımından zengin, humuslu bahçe toprağı ile ponza taşı karışımı kullanmalısınız. Dış mekâna daha uygun bitkileri evde yetiştirmek için şu yazımda tarif ettiğim karışım çok iyidir, ayrıca asit / alkalin sorunları yoktur: » iyi bahçe toprağı

Sulama: Ful için genel anlamda sulama tavsiyeleri toprak kurudukça sulanması gerektiği yönündedir. Toprak ıslaklığını yitirince, nemini de biraz yitirince sulanabilir. Kışın nem de tamamen gidene kadar beklenilmeli sonra sulanmalı.

Besin verme: Genel amaçlı besinden verilebilir. Az dozajlı ama sık verilmesi Ful için çok daha uygundur. Benim toprak karışımı tarifim besin takviyesi gerektirmiyor, ta ki kökler saksının her yerini iyice kaplayana kadar..Fazla hızlı büyüyüp fazla çiçek açıyorsa toprakta fazlaca köklenmiş ve fazlaca gıda alıyor demektir, o zaman dinlenme dönemi dışında besin takviyesi yapmanız iyi olacaktır.

Saksı: Kökler saksı içinde sıkı bir yumak oluşturmaya başlamaya doğru daha büyük bir saksıya almalısınız. Bazı bitkiler saksı içinde köklerinin yoğun sıkı yumak gibi olmasını sever, Ful öyle değildir.

Dinlendirme: (Ev içinde yetiştiriyorsanız) Kışa kadar gürce büyüyüp bolca çiçeklenen Ful’lerinizi kışın mutlaka dinlendirmelisiniz çünkü fazla yorulmuştur. Ortalama 12˚C derece serin bir yerde ilkbahara kadar az sulayarak dinlendirmelisiniz. Böylece sonraki kışa kadar yine verimli bir şekilde çiçek açar.

Çoğaltılması: Daldırma ve tepe çeliği ile kolayca köklenir. Çoğaltılması kolaydır. İlgili yazılarımı “Çoğaltma yöntemleri” kategorisinde bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Manolya Çiçeği Bakım ve Yetiştirilmesi Hakkında Bilgiler...

   Manolya parlak yeşil yaprakları kışın dökülmeyen, kocaman çiçekleri muhteşem güzel kokan bir ağaçtır.   Havası nemli ve ılıman iklimli yerlerde yetiştirilmesi bakımı kolaydır. İstanbul’da manolya ağaçları kışları hiçbir zarar görmez yaprakları dökülmez.   manolya ağacı bakımı yetiştirilmesiAslında birkaç çeşidi vardır. İstanbul’da bildiğimiz manolyalar (Magnolia grandiflora cinsi) büyük parlak yapraklı oluyor, beyaz – krem rengi dev çiçekler açıyor ve kışın yapraklarını dökmüyor . Ma

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Nergiz Çiçeği Bakım ve Yetiştirilmesi Hakkında Bilgiler...

   Alımlı ve hoş kokulu çiçekleri nedeniyle birçok ülkede süs bitkisi olarak yetiştirilen nergislerin, başta Avrupa olmak üzere, kuzey ılıman kuşakta kendiliğinden yetişen 40 kadar türü vardır. Bahçecilik nergisler soğandan üretilerek çoğaltılır.Bir nergis soğanı solduktan sonra sökülmeyip toprakta bırakılırsa gelecek yıl tekrar büyüyerek yeniden çiçek vermeye devam eder.Bugün kesme çiçek yada bahçe çiçeği olarak yetiştirilen nergislerin melezleme yoluyla üretilmiş 1000’den fazla çeşidi var

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Hanımeli Çiçeği Bakım ve Yetiştirilmesi Hakkında Bilgiler...

   Bütün dünyada ve İstanbul’da en yaygın olarak tanınan mis kokulu hanımeli türünün bilimsel adı “Lonicera periclymenum”dır. Oldukça güzel kokulu olduğu için çok sevilir. Sarmaşık gibi gelişir. Ulaşabildiği dalların çevresine fırıl fırıl sarılır, metrelerce uzar gider. Kışın yaprakları dökülür. Hanımeli Çiçekli dalı Lonicera periclymenum türünün bazı çeşitleri sadece ilkbaharda, bazıları ilkbahardan sonbahara kadar aralıksız çiçek açar. Çiçek açma olgunluğuna gelmesi: Yetiştirme şartlar

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Çoban Çiçeği Bakım ve Yetiştirilmesi Hakkında Bilgiler...

   Soğanlı bitkilerden olan amarillis tropikal ve subtropikal bölgelere mahsustur. Bu yüzden amarillis bakımı ve yetiştirilmesi lale gibi zambak gibi değildir çok daha kolaydır. çoban çiçeği amarillisEskiden biz bunlara zambak derdik oysa aralarında herhangi bir akrabalık bile yoktur. Çoban çiçeği diyenler de var. Amarillis soğanları bütün yıl yaprak çıkararak soğanını büyütür, yavru soğanlar oluşturur. Bu yavrular da yapraklanarak ana soğanın yanında büyümeye devam ederler. Bizim ülkemiz şa

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

  • Itır Çiçeği Bakım ve Yetiştirilmesi Hakkında Bilgiler...

   Latince ismi : Pelargonium graveolens   Diğer isimleri: Pelargonium graveolens/ Çobaniğnesi/ Leylekgagası/ Turnagagası   Doğada: Sardunyagiller familyasındandır. Güzel kokulu yaprakları, türlü renkte çiçekleri olan bir süs bitkisidir. Çiçeklerinden infüzyon yolu ile faydalanılır. Yaprakları güzel kokulu, çiçekleri türlü renklerde bir süs bitkisidir. Kumlu topraklarda yetişir. Yeşil kısımları tüylü ve oyalıdır. Çoğunun çiçekleri pembe veya beyaz renktedir. Losyon yapımında kullanılır. It

   , Yer: Bitkiler ve Bitki Bakımı

×
×
 • Yeni Oluştur...