Jump to content

Anadolu Selçukluları’nda Resim Sanatı


yavin

Önerilen Mesajlar

Selçuklu Sultanı Alparslan’ın 1071 yılında Malazgirt’te, Bizans ordularını yenmesinden sonra yani XI. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren Türkler Anadolu’ya egemen oldular.

İznik’i alan Süleymanşah’a, 1077 yılında Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah tarafından Anadolu Sultanlığı verildi. 1081 yılında başkent olan İznik, I. Kılıçarslan döneminde (1096) Haçlılar tarafından geri alınınca yeni merkez Konya oldu.

İç karışıklıklar ve batıda Bizans ile, doğuda Ermeniler ile savaşlar yüzünden, başlangıçta fazla yapıt vermeyen Selçuklular, özellikler XIII. Yüzyılda sanat etkinliklerine hız kazandırmışlardır.

Selçuklu dönemi, Türk sanatının olağanüstü yaratıcı gücünün büyük bir arayış içinde olduğu dönemdir.

Türklerde biçim, çizgi ve rengin temel örnekleri ve figürlü sanatın ilk yapıtları minyatür sanatı şeklinde gelişti.

Bağdat’ta kurulan ilk İslam minyatür okulu, XII. Yüzyılda Yunanca kitapların Arapçaya çevrilmesine bağlı resimleme çalışmalarıyla işe başlamış, bunu daha sonra yazılı kaynakların resimlendirmesi izlemiştir. Bu nedenle tıp, botanik, astroloji kitaplarının yanı sıra mesnevi, öykü kitabı gibi yapıtlarda da minyatürlere rastlanır.

Bağdat dışında Musul, Diyarbakır, Konya gibi merkezlerde de bu sanatın uygulandığı anlaşılmaktadır: Bütün bu işlerde Uygur kökenli sanatçıların çalıştığı düşünülmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...