Jump to content

En Yaygın Beslenme Bozukluğu


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ülkemizde iki çocuktan birinde demir eksikliği görülüyor ve zavallı iki çocuktan biri demir takviyesi için geliştirilmiş şurup ve damlaların kötü tadına, dişlerinin boyanmasına, mide bulantısına ve daha birçok yan etkiye maruz kalıyor.

 

Bu nedenle geleneksel demir takviyelerinin yan etkileri ve kullanım zorluklarını ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilmiş, WHO(Dünya Sağlık Örgütü) ve UNICEF tarafından önerilen, İngiltere Sağlık Örgütü (NHS) tarafından tavsiye listesine alınan; toz halinde, tadı ve kokusu olmayan iki çeşit ürün geliştirildi. Ferromixin – Vitamixin adlı ürünler ülkemizde Nutrigen Çocuk Gelişim Şurupları markası altında eczanelerde satışa sunulmuş durumdadır.Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özgür Göknel’e göre çocuklarda beslenme açığını kapamak için kullanılacak multivitamin multimineral şuruplarında demir olmamasına da dikkat edilmelidir.

 

Demir ve vitamin-mineral içeren çocuk gelişim şuruplarının kullanımı doğru değildir. Demir ya özel formda enkapsüle olarak saşe şeklinde alınmalıdır, ya da tekli demir damla ve şurupları kullanılmalıdır. Ancak bu damla ve şuruplardan çocuklar nefret eder.

Bu nedenle WHO(DSÖ) ve UNICEF enkapsüle demir içeren saşe formdaki demir preparatlarının kullanımını önermektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...