Jump to content

Nefesi Kullanmak Ve Yönlendirmek


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

jale özen

Nefes alıp vermek, öğrenmek için çaba harcamadan refleks olarak bildiğimiz bir yetenek iken nasıl deformasyona uğrayıp bilinçsiz bir şekilde aslında kendi bedenimizi ve yaşadıklarımızı baltayabilir?

 

Doğum ve pilates-yoga eğitimlerimizin temelidir nefes aslnda. Gerçi fitness yaparken de doğru nefes için eğitmenler hep uyarır çalışanları. İyi de deriz bazen, nefes neden bu kadar önemli ki, zaten doğar doğmaz bildiğimiz ve kendiliğinden bedenimize yükleniveren bir program değil midir nefes alıp vermek?

 

Evet nefes en doğru şekliyle bedenimize doğardoğmaz yüklenen bir bilgisayar programı gibi... Ancak biz onu o kadar çok yanlışlıkla bir arada kulllanmakta ısrar diyor ve değiştriyoruz ki gerçek olması gereken işlevinin dışında bir hale gelior.. Mesela hava yutuyoruz... Mesela bedenimizdeki akışı durduruyoruz.

 

Mesela içmize temiz hava dışında zehir akıtmak için kullanıyoruz zararlı alışkanlıklarımızla. Oysa nefesin en büyük işlevi bedendeki ve ruhtaki temizlenme ve arınmayı sağlamak... Yaşamı sağlamak. Sigara vb. zraarlı alışkanlıklarla nefesimizi ölüme ait yolda kullanmak neden demek istiyorum burada aslında ama bu gene başka bir yazının konusu.

 

Şimdi size bu geceye dek bir egzersizi paylaşmak istiyorum lütfen uygulamaya çalışınız. Eğer uygulayabiliyorsanız veya uygulayamıyorsanız bana nedenlerini de yazar mısınız?

 

Gözlerinizi kapatın. Ve burnunuzdan bedeninizin içine, hadi sınır koyalım biraz, sırtınızın tamamına yayılan ince ince bir yığın dallı budaklı ağlardan oluşan bir labirentsel yol hayal edin. Burnunuzdan bedeninizin içine yayılan bu kanalları gözünüz kapalıyken beyninzin içinde hayal edin.

 

Şimdi sırtınızda bir noktaya odaklanın. Bu nokta ağrıyan bir yerinize ait olabilir.

Şimdi zihninizde o labirentsel yolu canlandırırken, sadece o noktaya ulaşan yolun akışını açık bırakıp, diğer yolları kapattığınızı görün. Aldığınız nefes burnunuzdan sadece seçtiğiniz noktaya doğru akan kanal boyunca akacak...

 

Aynı bir su gibi. Nefesin tamamını içinize alın ve o noktaya akıtıp biriktirin ve tamamını boşaltırken de sanki o noktadan dışarı doğru akıyormuş gibi evrene geri akıtın.

Olmuyor diye düşünebilirsiniz ilk başta ama lütfen deneyin...

 

Ve birkaç kez denedikten sonra başarılı olacağınızı düşünüyorum.. Yeter ki odaklanın.

Bu konuda anlatacaklarım var size çünkü....

 

Ve konunun boşa gitmesini istemediğim için önce bu mini egzersizle sizi başbaşa bırakmak istiyorum..

 

Sevgilerimle..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...