Jump to content

Kafkas Kıyafetleri


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kuzey Kafkasyalılar'ın kullandığı kostümler, hem işlemecilik hem de göz zevki açısından hep dikkat çekmiştir. Hazar Denizi'nden Karadeniz'e kadar uzanan bir bölgeyi kapsayan Kuzey Kafkasya, farklı halkların birbirinden yoğun biçimde etkilendiği, hatta zamanla kültürel anlamda içiçe geçtiği bir bölge. Kültürel etkileşim ve ortak tarihi geçmişleri nedeniyle Kuzey Kafkasyalılar'ın gündelik yaşamlarında kullandıkları kıyafetleri de birbirine çok benzer.

 

Erkeklerin eskiden kullandıkları "çerkeska"nın tüm Kuzey Kafkasyalı erkekler tarafından kullanılması bunun bir göstergesi. Çerkeskanın son derece kullanışlı olması, aynı zamanda Rus çarlarını da cezbetmiş, pek çok Rus çarı çerkeska giymeyi tercih etmiştir. MÖ. 5. yüzyılda ilk modellerini vermeye başlayan Kafkas giysileri, MS. 19. yüzyılda gelişimini tamamladı. Kullanımlarının rahat olmasının yanısıra vücut hatlarını düzgün gösteren Çerkez giysileri, zarafetin ve sadeliğin simgesi adeta.

 

Bu nedenledir ki, 19. yüzyılda Rusya'da Kazak kökenli süvariler Çar'ın emriyle Çerkez kıyafetlerini askeri üniforma olarak kullanmaya başlamıştır. Bir zamanlar, giyimleri üzerinde titizlikle duran Çerkez kızları için, giysilerinin zarafeti kadar kaftanları üzerine takılan kemerlerin ve başa geçirilen keplerin estetik açıdan taşıdığı değer de önemliydi.

 

İnsanlar örtünmek ve korunmak için giysiler giyerler. Korunmak için olsa bile giyilen giyisiler, onlari giyen insan topluluklarinin yasayis biçimlerinin göstergelerindendir. Anavatanlari Kafkasya olan ve orada yasayan insanlarin giysileride dogal olarak o bölgenin cografyasini ve insanlarinin etkilerini tasir.

 

insanlari giyim ve kusamlari; o insanlarin yasamini, kisiligini, sosyo-ekonomik durumunu, toplumsal statüsünü yansitan göstergedir. Çerkes topluluklarinda da böyledir, giyim ve kusamlari yasam biçimlerine uygunlu gösterir.

 

Çerkes erkekleri " Çerkeska" diye adlandirlilan bir giysi giyerlerdi, bu giysinin etekleri diz boyunu geçecek sekilde uzun ve genistir, gögsünde agaçtan yapilmis fiseklikler ve bunlarin gümüsten kapaklari vardir. içine açik tonda gömlek giyilir, kendi rengi ise çogunlukla koyu tonda olur. Baslarina evde kadinlar tarafindan elle yapilmis Kalpak takarlardi, bunlarin üzerine keçi kilindan dövülerek yapilmis yamçi adi verilen bir giysi giyerlerdi. Yasamlarini önemli kismi at üzerinde geçtigi için yamçinin uzun olmasina dikkat edilirdi.Yamçinin boydan boya açik olan önünde boyun kisminda gümüs bir tutturmalik bulunur. Ayaklara bazen diz boyunu asan yumusak deriden yapilmis altin yada gümüs tokalarla baglanabile çizmeler giyilir, bel'de ise üzerinde kilinç, yagdanlik, kama bulunan beli saran deri kemer bulunurdu.

1522.jpg

 

1523.jpg

 

 

Kamalarin sapi kemik, gümüs yada altin islemeli ve iki agzida keskin olurdu. Kilinçlarin agzinin daha düz, kesici ve delici özelligi olmasina dikkat edilirdi. Boyun yada basa sarilan siyah yada beyaz Çuha'dan yaplmis baslik ise; basi yagmurdan korumak içindir.

 

1524.jpg

 

Çerkes kadinlari ise zerafet ve asaletlerini yansitan giyecekler giyerlerdi. Kaftan diye adlandirilan giysinin üst kismi vücüda tam oturmustur, bel'e takilan kemerin asagisinda kalan kisim uzun ve yere kadar açiktir. Açiktan iç giysi görülür, bel'den baslayan gümüs, altin, pirinç dügmeler üçgen biçiminde ve boyun altina dogru uzanir. Kaftan mat renklerde olup kadife, ipek, atlas gibi kumaslardan dikilmistir.

 

Kollar genis ve uzun olup üzerinde süsleme sanati örnekleri vardir. iç'lik Kaftan'in içine gelir Üzerinde ve alt etek önünde gümüs,sim-sirma islemeler görülür. Basa kep biçiminde baslik, üzerinde alti, gümüs, sirma, inci islenmistir. Basa dik olarak giyilmasine dikkat edilir. Basa yine basliktan tutturularak ipekli kumastan yapilmis genellikle beyaz basörtüsü örtülür.

 

Çerkeslerin geleneksel kadin ve erkek iysileri oalrak tanimlanabilecek bu giysiler, Çerkesler tarafindan göç yoluyla geldikleri Türkiye'de terk edilmistir. Göçten sonra bir süre bu giysileri giymeye devam etmisler, daha sonra içerisinde yasadiklari toplumun giysilerini giymeye baslamislardir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...