Jump to content

Sebze ve Meyveler Kanserden Koruyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

612983083121.jpg

 

"Hangi Kansere Hangi Bitki" adlı kitapta bazı bitki türlerininvirgulll-1.gif kanser türleri ile mücadelede etkili olduğu belirtilirkenvirgulll-1.gif biberiyevirgulll-1.gif brokolivirgulll-1.gif dutvirgulll-1.gif greyfurtvirgulll-1.gif narvirgulll-1.gif üzüm ve yeşil çayın kansere karşı koruyucu etkisi olduğu bildirildi

 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Canfeza Sezgin'in kaleme aldığı ''Hangi Kansere Hangi Bitki?'' adlı kitap okurla buluştu. Sezginvirgulll-1.gif kitabın ön sözündevirgulll-1.gif günümüzde kanser tedavisinin başarısının artırılması konusunda çok yoğun çalışmalar yapıldığınıvirgulll-1.gif araştırmaların önemli bir bölümünün ilaç geliştirme çalışmalarının oluşturduğunu belirterekvirgulll-1.gif yeni ilaçların geliştirilmesinde karada ve denizde bulunan bitkilerden ve bitkilerde bulunan maddelerden faydalanıldığını vurguladı.

 

DOĞAL ÜRÜNLER

 

Kullanılan ilaçların genelde doğal ürünlerden geliştirildiğini ifade eden Sezginvirgulll-1.gif çalışmalarda doğal ürünler içindeki çeşitli maddelerin kansere karşı etkinliklerinin değerlendirildiğini ve etkili olan maddelerin ayrıştırılarakvirgulll-1.gif ilaç geliştirme safhasına alındığını belirtti. Kitapta yer alan bilgilere görevirgulll-1.gif kanser tedavisinde etkili olduğu belirtilen bitkiler ve etkili olduğu kanser türleri şöyle:

 

- Aloe veranınvirgulll-1.gif hücrevirgulll-1.gif hayvan ve insan çalışmalarında bağışıklık

sistemini düzenleyici etkilerinin bulunması nedeniyle cilt kanserlerinden korunmada yararlı olabileceği düşünülüyor.

 

- Arı polenivirgulll-1.gif akciğervirgulll-1.gif beyinvirgulll-1.gif kalın bağırsakvirgulll-1.gif lösemivirgulll-1.gif malignvirgulll-1.gif melanomvirgulll-1.gif meme ve prostat kanserinde etkili. Ayrıca akciğer kanserine karşı koruyucu.

 

- Biberiyevirgulll-1.gif akciğervirgulll-1.gif ciltvirgulll-1.gif kalın bağırsakvirgulll-1.gif lösemi ve meme kanserine karşı koruyucu.

 

- Karayılan otuvirgulll-1.gif prostat kanserinin tedavisinde etkili.

 

- Brokolivirgulll-1.gif idrar yolları ve idrar torbasıvirgulll-1.gif kalın bağırsak ve meme

kanserleri ile mücadelede etkili aynı zamanda bu kanserlere karşı da koruyucu.

 

- Buğday çimivirgulll-1.gif meme kanserinde etkili.

 

- Cezayir menekşesivirgulll-1.gif çeşitli organ kanserlerivirgulll-1.gif lenfoma ve löseminin tedavisinde yardımcı. (Ancakvirgulll-1.gif doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerekir. Zararlı yan etkiler yapabildiği unutulmamalı)

 

- Çemenotuvirgulll-1.gif kalın bağırsakvirgulll-1.gif karın zarıvirgulll-1.gif kemikvirgulll-1.gif lösemivirgulll-1.gif meme kanserinin tedavisinde etkili.

 

- Çörekotuvirgulll-1.gif akciğervirgulll-1.gif baş-boyunvirgulll-1.gif kalınbağırsakvirgulll-1.gif karaciğervirgulll-1.gif karın zarıvirgulll-1.gif lösemivirgulll-1.gif lenfomavirgulll-1.gif memevirgulll-1.gif pankreasvirgulll-1.gif prostatvirgulll-1.gif yumuşak doku kanserlerinin tedavisinde yardımcı.

 

ÖZELİKLE GREYFURT

 

- Devedikenivirgulll-1.gif akciğervirgulll-1.gif baş-boyunvirgulll-1.gif idrar yolları ve idrar torbasıvirgulll-1.gif kalın bağırsakvirgulll-1.gif prostat kanserine karşı etkili.

 

- Dutvirgulll-1.gif kanser hastalarına destek gıda olarak dikkati çekiyor. Beyazvirgulll-1.gif kara ve kırmızı dutvirgulll-1.gif yüzyıllardır geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılıyor.

 

- Ekinezyavirgulll-1.gif kalın bağırsak ve pankreas kanserinde etkili.

 

- Greyfurtvirgulll-1.gif kansere karşı koruyucu etkisi var. Ancak son yıllarda yeni anlaşılan greyfurt-ilaç etkileşimleri unutulmamalı.

 

- Isırganotuvirgulll-1.gif prostat kanserinde etkili.

 

- Karahindibavirgulll-1.gif kalınbağırsakvirgulll-1.gif karaciğervirgulll-1.gif lösemivirgulll-1.gif malign melanomvirgulll-1.gif meme ve rahim kanserinin tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülüyor.

 

- Keten tohumuvirgulll-1.gif kalınbağırsakvirgulll-1.gif malign melanomvirgulll-1.gif meme ve prostat kanserinde etkili.

 

- Kızılcıkvirgulll-1.gif akciğervirgulll-1.gif baş-boyunvirgulll-1.gif kalınbağırsakvirgulll-1.gif karaciğervirgulll-1.gif memevirgulll-1.gif prostatvirgulll-1.gif yemek borusu ve yumuşak doku kanserlerinde etkili.

 

- Kudret narıvirgulll-1.gif baş-boyunvirgulll-1.gif ciltvirgulll-1.gif idrar yolları ve idrar torbasıvirgulll-1.gif lenfomavirgulll-1.gif lösemivirgulll-1.gif malign melanomvirgulll-1.gif meme ve prostat kanserlerinde etkili.

 

- Narvirgulll-1.gif baş-boyunvirgulll-1.gif kalınbağırsakvirgulll-1.gif lösemivirgulll-1.gif meme ve prostat kanserlerinde etkili. Narınvirgulll-1.gif ayrıca kansere karşı koruyucu etkisi var.

 

- Ökseotuvirgulll-1.gif akciğervirgulll-1.gif baş-boyunvirgulll-1.gif karaciğervirgulll-1.gif karın zarı ve meme kanserinde etkili.

 

- Sarımsakvirgulll-1.gif meme kanserinde etkili. Sarımsakvirgulll-1.gif ayrıca kalınbağırsakvirgulll-1.gif mide ve prostat kanserlerine karşı koruyucu etkisi bulunuyor.

 

- Üzümünvirgulll-1.gif kansere karşı koruyucu etkisi var. Günümüzde üzüm çekirdeği ve kabuğunda bulunan kimyasal maddelerin kuvvetli antioksidan olduğu gösterilmiştir. Üzümde bulunan kimyasal maddelerinvirgulll-1.gif kanservirgulll-1.gif kalp-damar hastalığıvirgulll-1.gif santral sinir sistemi hastalıkları üzerine koruyucu ve tedavi edici özellikleri olduğu saptanmıştır.

 

ÇAYIN ETKİSİ

 

- Yabanmersinivirgulll-1.gif kalınbağırsak ve lösemide etkili.

 

- Yeşil çayvirgulll-1.gif akciğervirgulll-1.gif baş-boyunvirgulll-1.gif beyinvirgulll-1.gif kalın bağırsakvirgulll-1.gif karaciğervirgulll-1.gif

lenfomavirgulll-1.gif lösemivirgulll-1.gif malign melanomvirgulll-1.gif meme ve prostat kanserinde etkili. Siyah çayın fermente edilmemiş hali olan yeşil çayın ayrıcavirgulll-1.gif kansere karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Hem siyah hem de yeşil çay bol miktarda antioksidan madde içeriyor.

 

İçinde polifenoller daha yüksek oranda olduğu için yeşil çayvirgulll-1.gif siyah çaydan daha faydalı. Yeşil çayvirgulll-1.gif kuvvetli antikanserojenvirgulll-1.gif antioksidan ve kilo kaybettirici bir besin maddesi. Yeni yapılan bir çalışmavirgulll-1.gif yeşil çay ve üzüm ekstraktlarının (Kurutulmuş bitkilerdenvirgulll-1.gif özel yöntemler kullanılarak elde edilenvirgulll-1.gif ilaç ham maddesi olarak da kullanılan bitki özleri)virgulll-1.gif kansere karşı birbirlerinin etkilerini artırdığını ortaya koydu.

 

- Zencefilvirgulll-1.gif akciğervirgulll-1.gif kalın bağırsakvirgulll-1.gif karaciğervirgulll-1.gif lenfomavirgulll-1.gif lösemivirgulll-1.gif memevirgulll-1.gif midevirgulll-1.gif pankreas ve yumurtalık kanserinde etkili. Zencefilin kanser hücrelerine etkisiyle ilgili laboratuvar çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalardavirgulll-1.gif zencefilin akciğervirgulll-1.gif kalın bağırsakvirgulll-1.gif malign melanomvirgulll-1.gif memevirgulll-1.gif midevirgulll-1.gif karaciğervirgulll-1.gif pankreasvirgulll-1.gif yumurtalık kanseri ile lösemi ve lenfoma hücrelerini öldürdüğü saptandı.

 

- Zerdeçalvirgulll-1.gif baş-boyunvirgulll-1.gif ciltvirgulll-1.gif idrar olları ve torbasıvirgulll-1.gif kalın bağırsakvirgulll-1.gif memevirgulll-1.gif midevirgulll-1.gif pankreas kanserinde etkili.

 

(A.A)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...