Jump to content

Tenkid...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir kimse veya bir şeyin iyi veya kötü yönlerini bulup çıkarma... Lügat manasıyla tenkit. Veya matlup şekliyle-iyi olması için kötü yönlerini söyleme. Böyle yapıcı tenkit cemiyetin her zaman ihtiyaç duyduğu bir unsur. Zaten tenkit deyince akla ilk de son da gelen yapıcı tenkit olmalı. Esasen güzele çirkin, iyiye kötü demek tenkit değil yalan olur. Çok güzellerde az çok kusur olması ise onların güzelliğini ihlal etmez. İşte kemale doğru adımlamak için güzel tenkide açık kapı. Yani kavl-i leyyin ile damara dokundurmadan, hissiyatı kırmadan iyinin zuhuruna ortak olma nasibi.

 

Tenkit istişareyi tamamlar, tebliğe ortak olur, bazen istişare tarzında güzel tenkitler yapılır. Burada niyet, ilimle ve güzelle ve insafla at koşturur.

 

“Tahkiksiz tenkit zulümdür.” Tahkik ilmin mayası; ilimsiz tenkit zehir olur öldürür, ittifakı yok eder. Tenkit edilenlere bu gibi tenkitlerin esasen zerre miskal zararı olmasa bile ittifaka zarar olduğundan yine zarardır; fakat yine de zararın en büyüğü tenkidi alelade yapana olur.

 

Tenkit müessesesi eksikleri giderme, kemle erdirme hususunda itmam edici ve tebliğ vesilesi olarak kullanılırsa cemiyetin ihtiyaç duyduğu bir unsur olur. Nefis muhasebeleri, nefis murakabeleri ve şahs-ı manevi muhasebe ve murakabesi zuhur eder, adımlar emin olur.

 

Tenkitçi bu hususa çok dikkat eder, murakabe için gerekli ilimle de uyanık olur.

 

Tenkitte insaflı olmak gerek. Herşey- de olduğu gibi insaflı tenkitte de ilim gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • İç Tenkid Nedir ?

      İç Tenkit: Kaynağın içinde yer alan bilginin doğru olup olmadığını karşılaştırmak ve kontrol etmek.   İç Tenkit (veya olayların tenkidi): Kaynakta yer alan bilgilerin kıymetini biçmek, değindiği konulardaki ispat kudretini tespit etmektir. Bir hakim mahkemede dâva konusu olan meselenin içyüzünü meydana çıkarmak içi nasıl ki şahitlerin ifadesini dinlerse araştırmacı da çeşitli kaynakların meseleye bakışını teker teker ele alır.

      , Yer: Genel Kültür

×
×
  • Yeni Oluştur...