Jump to content

Anne Sütü Hangi Organlara Faydalı?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünyadaki en faydalı besin olan anne sütü, çocuğun gelişimi ve bağışıklık sistemi için hayati önemdedir…

 

Anne sütü, bir bebek için en ideal besindir. Doğaldır, gerekli maddeleri yeterli miktarda içerir, hastalıklara karşı koruyucudur, hazırlaması kolaydır, pratiktir ve ekonomiktir. Anne sütüyle beslenen bebekler daha sağlıklı gelişirler, hastalıklara karşı dirençleri daha fazladır, alerji, ishal ve kabızlık gibi olaylar daha az görülür. Ayrıca bu bebekler daha zekidirler. Emzirme rahmin küçülmesini hızlandırır. Belki de en önemlisi, emzirme anne ile bebek arasında kuvvetli bir duygusal bağın oluşmasını sağlar. Emzirirken bebeğinize sadece sütünüzün değil, sevginizin de aktığını hissedersiniz.

 

Anne sütünün faydaları

* Beyin: Anne sütü alan bebeklerin IQ’su daha yüksektir.

* Gözler: Göz gelişimi daha sağlıklı olur ve görme bozuklukları daha azdır.

* Kulaklar: Anne sütü alan bebeklerde kulak enfeksiyonları daha azdır.

* Ağız: Uzun süre anne sütü alan bebeklerin ortodontik sorunlarla karşılaşma olasılıkları daha azdır. Anne sütünün tadında annenin beslenmesine bağlı ortaya çıkan hafif değişimler bebeğin ek gıdalara alışmasını kolaylaştırır.

* Boğaz: anne sütü alan bebeklerin bademciklerinde daha az sorun yaşadığı ve tonsillektomi (bademciklerin çıkarılması) işlemine daha az oranda ihtiyaç duydukları saptanmıştır.

 

* Solunum sistemi: Anne sütü alan bebeklerde tüm solunum yolu enfeksiyonları ve astım belirgin şekilde daha az görülür.

* Kalp ve dolaşım sistemi: Anne sütü alan bebeklerin erişkin dönemde daha düşük kolesterol düzeylerine sahip olduğu ve kalp atımlarının daha yavaş olduğu gösterilmiştir.

* Sindirim sistemi: Anne sütü alan bebeklerde gaz ve ishal daha az oranda görülür. Altı aydan fazla emziren annelerin bebeklerinde besin alerjilerine daha az rastlanır. Uzun süre anne sütü alan bebeklerde Crohn ve ülseratif kolit gibi ciddi barsak hastalıkları daha az görülür.

* Bağışıklık sistemi: anne sütü alan bebeklerin bağışıklık sistemi gelişimi daha iyi gelişir. Aşı reaksiyonları anne sütü alan bebeklerde daha azdır ve çocukluk çağı kanserlerine yakalanma riskianne sütü alan bebeklerde daha düşüktür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...