Jump to content

Nasıl Kundaklamalı?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kundağın faydaları

 

169.gif

Kundaklama bazı bebekler için yatıştırıcı olmasının yanında uyurken yüzüstü dönmelerine engel olduğu için SIDS önlemi olarak da faydalıdır. Bebekler kendileri dönebilecekleri zamana kadar kundaklanabilirler.

 

Tüm bebekler kundaklanmayı sevmediği için işaretleri iyi gözleyin ve onun isteklerine saygılı olun. Bebek uyku tulumları iyi bir alternatiftir zira yenidoğanların sırt üstü uyumalarını sağlayarak SIDS riskini azaltır.

 

Ebeveynleriyle yatan bebeklerin kundaklanması tavsiye edilmez çünkü bu aşırı sıcaklamaya neden olabilir. (Bilinen bir SIDS nedeni). Bu durumda kendiniz ne giyecekseniz bebeğinizi de aynı şekilde giydirin.

 

Kundak nasıl yapılır?

 

170.gif

Bebekleri kundaklamanın birçok yolu vardır. Bunlardan en çok kullananı:

 

1) Pamuk ya da muslin bir bez kullanın. Üst tarafını yaklaşık 20 cm olarak kıvırın; bebeği üzerine omuzları üst kısma gelecek şekilde yatırın.

 

2) Bebeğin ellerinden birini katladığınız yerin altına koyun.

 

3) Bezin ucunu bebeğin vücudunu sararak ayakları altına sıkıştırın.

 

4) Diğer elini de katladığınız yerin altın koyun.

 

5) Öteki ucu da bebeğin vücudunu sararak sırtının arkasına sıkıştırın.

 

6) Açıkta kalan fazla kısımları bebeğin ayaklarının altına yerleştirin. Bebekler sıkı olarak kundaklanmayı sevseler de, kundağın çok sıkı olmadığından emin olun.

 

Kundak altına ne giydirmeli?

 

171.gif

Sıcak havalarda kundağın altında bebek sadece bir fanilaya ve beze ihtiyaç duyar. Aşırı sıcak SIDS’le ilişkili olduğu için uyuduğu odanın rahat bir sıcaklıkta olmasına özen gösterin.

 

Serin havalarda, kundak altında bebeğe hafif bir tulum giydirin. Battaniye kesinlikle kullanmayın zira bu bebeğin aşırı sıcaklamasına neden olabilir. Aynı şekilde bebek bir enfeksiyonla mücadele ederken evi de aşırı ısıtmaktan uzak durun.

 

Kundağın kafasını, kulaklarını ve çenesini kapatmadığından emin olun. Uzun gelen kundaklar bebeğin nefes almasına engel olabildiği gibi aşırı sıcaklamasına da neden olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla annelerimiz sağolsun. Bebek dediğin sırım gibi olmalı. Kolunu oynattı mı o çocuk uyur mu hiç. Nerdeee böyle Renan Can'ın anlattığı gibi kundaklama. Kızımın sadece yüzü görünüyordu. Geri kalan bölümü sımsıkı sarılıydı. Neyse ki 40'ı çıktıktan sonra kızım da kundaktan çıktı.:D Anne artık öyle değil deyince de. Güzel bir küfür yiyip, benden daha mı iyi bilecen sıpa diyodu bana :D

 

--- Sonraki mesaj ---

 

paylaşımın için teşekkürler Renan Can. Bizden geçti artık. Yeni nesil öğrensin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...