Jump to content

Antika Nedir?


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1017.jpg

 

ANTİKA eskiçağlardan kalma değerli sanat yapıtları ile ilgi çekici eşyalara denir. Günü*müzde "antika" sözcüğü en az 100 yıllık yapıtları ya da eşyaları kapsar. Antikalar ünlü bir kişiye ya da belli bir tarihsel döneme ilişkin olabileceği gibi yalnızca iyi korunmuş eşyalar da olabilir. Resim ya da heykel gibi sanat yapıtları ile mobilya ya da kap kaçak gibi ev eşyaları antika değeri kazanabilir. Antikalar ender bulundukları için değerlidir. Bazı insanlar yalnızca güzel buldukları, bazı*ları ise zaman geçtikçe değerleneceğini bildik*leri için antika toplar.

 

Antikalar yapıldıkları yer ve zamana göre sınıflandırılır. Örneğin bir İngiliz antikası, yapıldığı sırada hükümdar olan kral ya da kraliçenin adından ötürü George ya da Vic*toria, bir Fransız antikası XV. Louis ya da Napolyon dönemiyle ilişkilendirilebilir. Ba*zen de döneminin önde gelen mobilya yapım*cısı, usta ya da tasarımcıların adı kullanılır. Bir antika ancak yapıldığı yer ve zaman kanıtlandığı zaman değer kazanır. Çoğu mo*bilya, gümüş eşya ya da porselen parçanın üzerinde, genellikle görülmeyecek bir yerin*de hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret olur. İşaret olmasa bile, uzmanlar kullanılan malzemeye, modele, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak bir parçanın nerede yapıldı*ğını anlayabilirler.

 

Koleksiyoncuların en çok ilgi gösterdikleribazı antikalar şunlardır:

 

Cam eşya;,saatler; metal eşya (altın; gümüş; kral madeni; pirinç); . mobilya; seramik ve

 

porselen eşya ( Çanak çömlek); halı ve kilim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...