Jump to content

Hamilelerde ve Çocuklarda D Vitamini...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hamilelerin ve çocukların D vitamini ihtiyacını karşılamak için mutlaka güneşe çıkmaları gerekiyor.

 

Dengeli bir diyet, tüm besin gruplarını içeren gıdaları doğru miktarda yeme anlamına gelir. Besinin kalitesini etkileyen en önemli faktör, besinin vitamin ve mineral içeriğidir. D vitamini besinlerde bulunan ve ayrıca UV (ultraviyole) ışınları ile vücutta sentezlenebilen yağda eriyen vitaminlerdendir.

 

Raşitizm hastalığı

D vitamini yetersizliğinde özellikle hızlı kemik uzamasının olduğu ilk iki yaşta, kemik mineralizasyonu bozulur ve vücudun kalsiyum ihtiyacı bağırsaklardan emilim yerine kemik dokusundaki kalsiyum deposundan sağlanır. Bu durumda raşitizm hastalığı meydana gelir.

 

Hamilelerde D vitamini yetersizliği, anne karnındaki bebeklerin beyin ve kemik gelişimini olumsuz etkilemekte, doğumsal katarakt hastalığı ve enfeksiyon risklerini de beraberinde getirmektedir.

 

Yaşlılarda ise D vitamini eksikliği osteoporoz açısından önemli bir problemdir. D vitamininin yüksek doz kullanımında bulantı ve kusma, iştah azalması, kabızlık, güçsüzlük ve kilo kaybı gibi problemlerle karşılaşılır.

 

Balık, süt, peynir zengin kaynaktır

 

• Bütün gebe ve emziren kadınların, bebeklerin ve çocukların, yaşlıların haftada 2-3 kez 10-15 dakika süreyle öğle saatleri dışındaki saatlerde güneşten yararlanmaları çok önemlidir.

 

• D vitamini doğrudan güneş ışığıyla sentezlendiği gibi besinlerle de alınır. Som, ringa, uskumru, ton ve sardalye gibi balıklar, süt, peynir ve yumurta en zengin kaynaklarıdır. Bu besinler beslenme sistemi içerisinde yer almalıdır.

 

• Eksiklik durumunda muhakkak dışarıdan takviye yapılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...