Jump to content

Yaz tatili Çocuğun Doğal Merakını Artırır...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Her anne-baba çocuğunun sağlam karakterlivirgul-1.gif başarılı ve iyi bir meslek sahibi olmasını ister. Bu da iyi bir bakım ve eğitimle beraber zihinsel ve duygusal gelişim ile de yakından ilgilidir. Çocuğun zihinsel aktivitelerinin gelişipvirgul-1.gif bilgi birikimi ve donanımının artmasında ise doğal merakın önemli bir yeri vardır.

 

Doğal merakvirgul-1.gif kişinin pek çok kaynaktan duyu organları vasıtasıyla aldığı verileri ihtiyaca göre kullanmayı sağlayan; dikkatvirgul-1.gif karar vermevirgul-1.gif inisiyatif kullanmavirgul-1.gif dürtü kontrolü gibi zihinsel faaliyetlerden biridir. Kişinin sahip olduğu bütün özellikler gibi doğal merak da ancak uygun çevre ve eğitim ile uygun şekilde gelişmektedir. Doğal merakvirgul-1.gif bilimsel düşüncenin gelişmesinde bilimde ve teknolojide ileriye gitmede etkili olan yöntemlerden biri olduğu kadar tefekkür etmevirgul-1.gif ibret alma ve hikmete ulaşma gibi şekillerde kişinin manevi ilerlemesinde de etkilidir.

 

Bu sebeple anne-babalar çocuklarda doğal merakı geliştirmeye önem vermelidir. İçinde bulunduğumuz yaz aylarının diğer mevsimler gibi doğal merakın geliştirilmesinde önemli bir yeri vardır. Tabiattaki değişimi en canlı ve neşe verici bir şekilde gözlemlediğimiz bu mevsim çocukların anlatılanları en fazla dikkatle dinleyebildikleri bir mevsimdir. Bu hususta şunlara önem verilmelidir: Çocuğun doğal merakının ortaya çıkması için önce "neden"virgul-1.gif "niçin" sorularını sormayı ve bu sorular ortaya çıktığında üşenmeden araştırmasının öğretilmesi gerekir.

 

Merak ettiği konuyu hangi kaynaktan öğreneceğinin bilinmesi önemlidir.

Çocuğun düşüncelerinin netleşmesi için sorularını dinleyin.

Çocuk soru sorduğu zaman yeterli vakit verilemiyorsa başka zaman o soruların hatırlatılarak cevap bulmasına yardımcı olmaya çalışın.

 

Doğal merakın artırılması ve öğrenim ihtiyacının karşılanması için piknik yerlerinde örneğin karıncaları inceleyebilirsiniz.

 

Kuşları ürkütmeden yuvalarını uzaktan gözleyebilirsiniz.

 

Yumurtlayan ve yavrulayan hayvanların gelişimlerini izleyebilirsiniz. Bu konuda çiftliklervirgul-1.gif kuşvirgul-1.gif atvirgul-1.gif koyun vb. hayvanları yetiştirme yerlerivirgul-1.gif hayvanat bahçeleri gezip görmek ve bilgi almak için çok uygun yerlerdir.

 

Fiziki olaylara merakın artması için uçurtma uçurabilirvirgul-1.gif havanınvirgul-1.gif yerçekiminin vb. özelliklerinin öğretilmesi için helikoptervirgul-1.gif uçak gibi taşıtlarla doğal olarak uçan kuşların benzerlikleri ve ilişkileri incelenebilir.

 

Uçan balonun normal balondan farkının ne olduğunu düşündürebilirvirgul-1.gif bu şekilde maddenin farklı hallerivirgul-1.gif farklı gazların farklı özgül ağırlıklarının olduğu gibi konuları anlamasına temel oluşturabilirsiniz.

 

Bunlar anne-babaların çocuklardaki zihinsel ve duygusal gelişime destek olmakvirgul-1.gif doğal merakı artırmak için farklı yaşlardaki çocuklarıyla yapabilecekleri pek çok gözlem ve bunlarla ilişkili sorabilecekleri pek çok soru ve bunlara verilebilecek cevaplarla ilgili sadece birkaç örnektir.

 

Doğal ortamda yapılan gözlemler çocuğun anlayacağı seviyede kelimelerin seçilmesiyle 3 yaşından sonra her çocukla yapılabilir ve her yaşta farklı olumlu gelişmelere temel teşkil eder. *PSİKOLOG

 

Çocukların ilgisini çekebilmek için nelere önem verilmeli?

Bitkilerdeki büyüme ve gelişmevirgul-1.gif kuru dalların yeşermesivirgul-1.gif tohumun filizlenmesivirgul-1.gif çiçeklerin açması vb.

 

Canlılardaki farklılıkların gözlenmesi ve sınıflandırma;

Bitkilerin benzer ve farklı yönleri; yaprakvirgul-1.gif çiçek ve meyvelerin şekil renkvirgul-1.gif lezzetvirgul-1.gif kokuvirgul-1.gif çoğalma şeklivirgul-1.gif yararları vb.

 

Havadavirgul-1.gif suda ve karada yaşayan canlıların sınıflandırılmasıvirgul-1.gif şekilvirgul-1.gif renkvirgul-1.gif davranışlarvirgul-1.gif barınma ve çoğalma şekli gibi konularda benzer ve farklı yönlerivirgul-1.gif değişimleri ve doğal denge içindeki yerleri.

 

Hayvanlar âlemindeki iş bölümününvirgul-1.gif paylaşımınvirgul-1.gif sevgivirgul-1.gif şefkatvirgul-1.gif acımavirgul-1.gif yardımlaşmavirgul-1.gif fedakarlık gibi özelliklere doğal ortamda canlı olarak gösterilerek dikkatinin çekilmesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kesinlikle katılıyom.

çocuk: anne şu ablanın bikinisinde ki yuvarlak şeyler ne?

anne: aman önemli bişey değil oğlum

çocuk: çnemli değilse babam neden hep oraya bakıyo

anne: baban hep oraya mı bakıyo

çocuk: sana bakacak değil ya senin yuvarlaklar artık dizine değiyo

anne: sus edepsiz kırarım kafanı senin

çocuk: baba annem beni dövüyo beraber bakalım mı

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...