Jump to content

Anneler Çocuklarına En Çok Niçin Kızıyor?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Acıbadem Sağlık Grubu Bağdat Caddesi Tıp Merkezi psikologlarından Ayşegül Topçu Aydın ve International Hospital psikologlarından Ferahim Yeşilyurtvirgul-1.gif anneler ve kızlarıvirgul-1.gif anneler ve oğulları arasındaki iletişim sorunlarını ve çözüm yollarını anlattı.

 

Anneler ve Kızlar En Çok 7 Konuda Tartışıyor

 

Anne ve kız arasında en çok yaşanan iletişim sorunları nelerdir?

 

Anne kız arasındaki mesafe ergenlik boyunca değişikliklere uğrar. Bazen yakınlaşmavirgul-1.gif bazen de uzaklaşmalar görülür. Burada önemli olan annenin kızına baskı yapmamasıdır. Kendisine yakın olmaya zorlanan genç gibivirgul-1.gif uzakta tutulan genç de sorunlar yaşayabilir. Genç bir yandan annesi gibi olmak isterken bir yandan da annesine benzememeye çalışabilir.

 

Anneler kızlarıyla en çok hangi konularda çatışıyorvirgul-1.gif neler bekliyor?

 

● Odasını toplamamasıvirgul-1.gif eve geldiğinde yemeğe yardım etmemesi.

● Uzun süre internette kalmakvirgul-1.gif oyun oynamak.

● Ders sorumluluğunu üzerine almak istemeyebiliyor.

● Anne ve geliş gidip saatleri konusunda katı kurallar koyuyorvirgul-1.gif genç uymak istemiyor. ● Gencin seçtiği kıyafetler annelerin engeline takılabiliyor. Gençler ergenlik dönemlerinde saç ve giyimleri konusundaki eleştirileri dinlemeyip aksini uygulayabiliyor.

● Uzun uzun telefonda konuşması annesiyle çatışma yaşamasına neden oluyor.

● Arkadaş seçiminin annesi tarafından onaylanmaması ve hoşnutsuzluğun açıkça ifadesi rahatsızlık yaratıyor.Anne ve kız arasındaki iletişimde neler yapılmalıvirgul-1.gif nelerden kaçınmalı?* İki taraf da birbirinin sevgisinden emin olmalı.

* Suçlayıcı bir tavırla iletişim kurmaktan kaçınılmalıvirgul-1.gif aşırı kontrolcü tavırlarla kızına yaklaşmamaya özen göstermeli.

* Anne kızına sorunlarında yanında olduğunu gösterirkenvirgul-1.gif bir arkadaş gibi değil anne olduğunu hissettirerek davranmalı.

* Anne kızına karşı iyi bir dinleyici olmalı.

* Kızlar anneleriyle yaşadıkları olumsuzlukları ve onlardan gelen eleştirileri kişisel almayarak ılımlı olmaya çalışmalı.

* Annenin kızına iyi bir rol modeli olmasıvirgul-1.gif gelecekte kızının cinsel kimliğinivirgul-1.gif rolünü etkileyeceğinden bu konuda dikkatli olunmalı.

* Anne hep kaygılı ve korkularla dolu olarak kızına yaklaşırsavirgul-1.gif kızının gelecekteki hayatı da olumsuz etkilenecektir.

* Annenin çatışmalı durumun farkına varması ve duygularının da farkında olması lazım.

* Sorun çözümünde hep şimdi ve burada ne olduğu tartışılmalıvirgul-1.gif geçmişteki sorunların üzerinde durulmamalı.

* Sabırlı olmakvirgul-1.gif ruhsal ve duygusal bağlılığı artırmak gerekir. Küçük adımlar atmakvirgul-1.gif değişiklikleri bir anda yapmamak büyük önem taşıyor.

* Anne kız ilişkisinde daha fazla konuşma varvirgul-1.gif çok detay işin içine girdiğinden çatışma oluyor. Bu nedenle duygular iyi tahlil edildikten sonra çok gerekli ve önemli bulunan konular konuşulmalı.

 

Annelerin Oğullarıyla Geçinmesinde 5 Altın Kural

 

Anne ve oğul arasında en çok yaşanan iletişim sorunları nelerdir?Ataerkil aile düzeninde erkek çocuk beklentisi olduğundanvirgul-1.gif bebeklikten ergenlik çağına göre kızlara nazaran fazla ilgi görüyorlar. Bu nedenle anne oğlunuvirgul-1.gif eşi gibi görüp davranmamalıvirgul-1.gif onun bir ergen olduğunu unutmamalıdır. Annenin oğluyla ilişkisinde mesafe olmalı ama bu mesafe kopukluğa da yol açmamalı. Annenin oğluyla ilişkisinde kaygılarını kontrol edebilmesi önemli. Ayrıca erkekler de tıpkı kızlar gibi annelerinden öğüt beklerler. Bu nedenle anne gerektiğinde bu öğütleri verebilmeli. Suçlayıp aşağılamakvirgul-1.gif gencin özgüvenini olumsuz etkileyeceğindenvirgul-1.gif gence kendi fikirlerini empoze etmek yerinevirgul-1.gif dinlemeyi anlamayı ve düşünmeyi öğretecek şekilde davranmalı. Anne ile oğlunun çok yakın olmasıvirgul-1.gif gelecekte annenin çocuğunu başka bir kızla paylaşmakta sorun yaşamasına neden olabiliyor. Bazı anneler oğlunun büyüdüğünü görmekte zorlanabiliyor. Ona hala bir bebekmiş gibi davranabiliyor.

 

Anneler oğullarıyla en çok hangi konuda çatışıyor? Neler bekliyor?

 

● Odasının dağınık olması

● Yemek yememesi

● Kıyafetlerini kirletmesi ya da ütüsünü bozması

● Ders çalışmaması

● Arkadaş seçiminin eleştirilmesi

● Eve geliş gidiş saatlerinin düzensizliği

● Bilgisayar başında uzun saatler geçirmek

 

Anne ve oğul arasındaki iyi iletişimde neler yapmalıvirgul-1.gif nelerden kaçınmalı?

 

Oğlunuzun büyümesine izin verin: Türk aile yapısında erkek çocuklara sorumluluk verilmemesivirgul-1.gif gelecekteki yaşamlarında da sorunlara yol açıyor. Büyüyebilmesi için en azından kendisi ile ilgili sorumlulukları alabilmesi gerekir.

 

Kendinizle kıyaslamayın: Kıyaslamak oğlunuzun kendisini mutsuz ve yetersiz hissetmesine neden olur. Bunun yerine annenin oğlundaki farklılıkları görüpvirgul-1.gif bu yönleri geliştirmesine yardımcı olması gerekir.

 

Arkadaşça yaklaşan anne olun: Genç erkeklere ‘arkadaş’ gibi davranmak yerinevirgul-1.gif annesi olduğunuzuvirgul-1.gif daima ona destek vereceğinizi hissettirin. Çünkü onun anneye ihtiyacı var.

 

Onlarla inatlaşmaktan kaçının: Ergenlik çağında erkekliklerini ispatlamak amacıyla anneyle çatışmaya girmekvirgul-1.gif sık görülen bir durumdur. Genç erkekler bu dönemde annelerinin desteğini isterler. Bu dönemde onlarla inatlaşmakvirgul-1.gif aşırı ve mantıksız yasaklarda diretmek inatlaşmalarına yol açar. İnatlaşmak da evden kaçmavirgul-1.gif okulu bırakma gibi sonuçlar doğurur.

 

Yeterli zaman ayırın dinleyin: Çatışmalı ergenlik döneminde oğlunuzla iletişimi bırakmayın. Arkadaşlarını küçümseyip 'saçını beğenmedimvirgul-1.gif o çocuk tembelvirgul-1.gif onunla niye arkadaşlık ediyorsun' gibi cümleler kurarak yaklaşmayın. Bu tür yaklaşımların çocuğunuzu sizden uzaklaştıracak davranışlar olduğunu unutmayın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...