Jump to content

Çocuğun Kitap Okumasında Anne Çok Önemli...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Alman pedagog Petra Ottmannvirgul-1.gif çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanmasında en güzel rol modelin anne olduğunu ifade etti.

 

Çocuğun ilk öğretmeninin anne olduğunu belirten Petra Ottmannvirgul-1.gif kitap okuma alışkanlığı kazanmada okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Çocukların 3-6 yaş arasında taklitçi yeteneklerinin üst seviyede olduğunu vurgulayan Ottmannvirgul-1.gif anne ve babanın çocuğun yanında birlikte kitap okumasının pozitif etki yapacağını kaydetti.

 

Avrupa ülkelerinde çocuk oyuncağı satan dükkanlarda çocuk kitaplarının da satıldığını belirten Ottmannvirgul-1.gif Almanya'da çocukların kitap okumayı rol modelle öğrendiğini anlattı.

 

Ottmannvirgul-1.gif "Başta Almanya olmak üzere hiç bir Avrupa ülkesinde anne ve baba çocuğa kitap oku yavrum demez. Anne ve baba evde sürekli kitap okuduğu için çocuğa örnek teşkil ediyor. Ben kitap okunan bir evde büyüdüm. Çocuğumda aynı. Çocuğum kitap okumuyor diyen anneleri görünce şaşırıyorum. Vaktinin büyük bir bölümünü televizyon ekranı başında geçiren bir annenin çocuğu nasıl kitap okusun. Çocukların küçük yaşta kitap okuma alışkanlığı kazanması için kitapların resimli olması gerekir." diye konuştu.

 

Bir çocuğun karakterini kazanmasında 0-6 yaş grubunun çok önemli olduğunu vurgulayan Ottmannvirgul-1.gif eğitim ve öğretiminde temelini okul öncesi eğitim oluşturduğunu kaydetti. Ottmannvirgul-1.gif Almanya'da okul öncesi eğitim oranın yüzde 52 olduğunu bildirdi. Alman pedagogvirgul-1.gif çocuk kitap okumuyor diyen anne ve baba ilk önce kendisinin kitap okuması gerektiğini kaydetti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok dogru bir tespit.ben daha okula başlamadan önce annem renkli hikaye kitapları alır okurdu sonra taklit eder dinlediklerimi ben okur gibi tekrar ederdim..kitap okuma tutkum o zaman başladı.kitap aşkı küçük yaşlarda başlıyor kesinlikle.o dünyayı keşfedemeyen çocuk kitap okuma alışkanlıgını zor kazanır sonradan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...