Jump to content

Çocukların Başarısı İçin Onlara Ortam Hazırlayın...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uzun bir tatilden sonra başlayan ders yılıyla öğrenciler kadar aileler de heyecanlı. Şüphesiz ki her anne-baba çocuğunun başarılı olmasını ister. Bunun için uygun ortamı hazırlamalarıvirgul-1.gif başarı için gerekli şartlardan biri. Ders başarısı hayatın ilk yıllarından itibaren okul-aile-çocuk üçgeninde dengelerin sağlanması ile mümkündür.

 

Öğrencinin derste aldığı notlar bilgi birikiminin göstergesi olarak her ne kadar gelişiminde ve geleceğinde uzun dönemde etkili olsa da en önemlisi kişiliğine yapacağı etkidir. Zira çocuğun ders başarısıvirgul-1.gif kendisine bakış açısınıvirgul-1.gif kendisini değerlendirmesini etkilerse düşük notlar daha büyük olumsuz sonuçlar doğurur.

 

Başarısızlık karşısında çocuk "Ailem beni hiç sevmiyor çünkü başarılı değilim"virgul-1.gif "Ben hiç işe yaramaz biriyimvirgul-1.gif derslerimde bir türlü başarılı olamıyorum" şeklinde düşüncelere kapılabilir. Bu da daha sonra sınav kaygısınavirgul-1.gif hayata olumsuz şekilde bakmayavirgul-1.gif iş hayatında ve sosyal ilişkilerde çekingen ve güvensiz olmaya kadar gidebilir. Akademik zekavirgul-1.gif bireyin sahip olduğu farklı özelliklerden biridir ve eksiklik varsa çocuğun doğru tanınması ile geliştirilebilir. Çocuk başarılı olsa da olmasa da ailesinin ve öğretmenlerinin onu olumlu özellikleriyle sevdiğine ve olumlu özelliklerini gördüklerine güvenmelidir. Okulların açıldığı bu haftada şu önerilere kulak verin:

 

Çocuk dersi ne için çalıştığını bilmeli

 

Pek çok derste öğrenci dersi ne için çalıştığını bilmemektevirgul-1.gif o dersin veya öğretilen bilginin hayatta kendisine ne şekilde faydalı olacağını kavrayamamaktadır. Bu konuda çocuğu düşünmeye sevk etmekvirgul-1.gif yararları kendisinin bulmasını sağlamakvirgul-1.gif bulamıyorsa anlatmak derslere olan ilgiyi artırır.

 

Çalışmaya teşvik ederken üsluba dikkat edin

 

Öğrenciler anne-babalarının sürekli 'çalış' demesinden son derece rahatsız olup buna karşı olumsuz tepki geliştirirler. Üslupvirgul-1.gif yargılayıcı olmamalıvirgul-1.gif başarıları takdir edilmelivirgul-1.gif öğrencivirgul-1.gif "şu derste veya şu yazılıda bu başarıyı gösterdiysen şu derste veya sınavda da aynı şekilde başarı gösterebilirsinvirgul-1.gif bunu başarabilecek potansiyel sende var" şeklinde güven verilerek teşvik edilmelidir.

 

Öğrenci dersi derste öğrenmeli

 

Aslında bir öğrenci normal şartlarda dersi derste öğrenebilmeli ve evinde öğrendiklerini tekrarlama isteği duyabilmelidir. Bu olamıyorsa bazı sorunlar var demektir. Bu sorunlar tespit edilip küçükken çözülmezse ileride katlanarak büyüyeceğinden gereken tedbir alınmalıdır.

 

Velilervirgul-1.gif düzenli olarak siz de okula gidin

 

Okula aşırıya varmayacak şekilde düzenli aralıklarla gidenvirgul-1.gif öğrencinin öğretmenlerini tanıyanvirgul-1.gif dersler ve öğretmenleri hakkında çocuğuyla konuşanvirgul-1.gif anne-baba; çocuğun karşılaştığı sorunlar hakkında geç kalmadan bilgi sahibi olur.

 

Öğretmenlerle ilişkileri geliştirin

 

Çocuklar genellikle bir dersin öğretmenini sevdiklerinde ve öğretmenle aralarında iyi diyalog kurulduğunda dersi de severler. İlgili bir anne-babavirgul-1.gif bu diyaloğun iyi hale gelmesinde de etkili olabilir.

 

Başarısızlığa yol açan sorunları çözün

Özel öğrenme güçlüğüvirgul-1.gif dikkat eksikliğivirgul-1.gif hiperaktivite bozukluğuvirgul-1.gif depresyonvirgul-1.gif bilgisayar-internet bağımlılığıvirgul-1.gif ergenlik çağı sorunlarıvirgul-1.gif yanlış arkadaş seçimi gibi sorunlar var ise bunların sebepleri bulunmalı ve uygun tedavi yolları aranmalıdır.

 

Başarısızlık hayal kırıklığına dönüşmemeli

 

Ders başarısında öğrencinin kendine güveni önemlidir. Kendine güvenen öğrenci küçük başarısızlıklarından dolayı hayal kırıklığına uğramaz. Aile ve öğretmenvirgul-1.gif öğrencinin kendine güven duymasında önemli rol oynar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...