Jump to content

Yemekten Sonra Çay Zarar!


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

780.jpg

Ramazan ayında tutulan orucun ardından sağlığını koruyup herhangi bir rahatsızlık çekmek istemeyenlerin bayramda beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor.

 

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat FakültesiGıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının son günlerindebeslenme alışkanlıklarının yeniden gözden geçirilmesi ve bayrama göre şekillendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

Oruç nedeniyle gün boyunca boş kalan sindirim sisteminin, ramazanın ardından bayram ziyaretlerinin de etkisiyle aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerle doldurulmasının yol açacağı olumsuzluklara dikkati çeken Hayoğlu, ''Eğer sağlığımızın bozulmasını istemiyorsak, sağlığımızı koruyup herhangi bir rahatsızlıkla uğraşmak istemiyorsak, bayramı mutlu bir şekilde geçirmek istiyorsak o zamanbeslenmemize dikkat etmek gerekir'' dedi.

 

Hayoğlu, bayramda özellikle tatlıları hafif ve az az yemenin önemine değinerek, birden bire aşırı tatlı ve yağlı yiyeceklerle mideye yüklenmemenin, mümkünse hafif tatlı yiyeceklerin tercih edilmesi ve çikolata tüketiminin de biraz azaltılması gerektiğini vurguladı.

 

Bayramda öğünlerin çoğaltılması ve hafif yiyeceklerin tercih edilmesi önerisinde bulunan Hayoğlu, şöyle konuştu:

 

''Özellikle sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek öğünleri geçiştirirsek vücut daha hafif bir etkilenmeyle geçiş dönemini atlatabilir. Böylece ilk 3-4 günden sonra normal beslenmemizedöndüğümüzde sağlığımız bozulmamış olur. Ayrıca bu dönemde az fakat çok öğünle beslenmektavsiye ettiğimiz bir olaydır. Özellikle ara öğünlerde elma ve benzeri meyvelerin tüketilmesi, üç öğün yemek yerken ara öğünlerde de meyve ve sebzelerle beslenmek hem aşırı kilo almamızı engelleyecek hem de daha sağlıklı olmamızı sağlayacaktır. Böylece dengeli ve düzenli beslenmiş olacağız.

 

Bayramda yağlı besinler veya kebap türlerini aşırı tükettiğimizde mide birden bire bunlarla yoğun şekilde karşılaşacağından hem kilo problemi ortaya çıkacak hem de özellikle sindirim sistemi bozukluklarıyla karşı karşıya kalınacaktır. Bunun için et tüketimini daha aza indirgemeli, taze sebze-meyve veya salataya daha fazla yer verip, beslenmemize dikkat ederek özellikle de aşırı tatlı ve çikolatadan kaçınmalıyız.''

 

haber365

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...