Jump to content

Didymos Mitolojik Öyküleri


Mira

Önerilen Mesajlar

Günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce, Apollon Tapınağının bugünkü yerinde kutsal sayılan defne ağaçlarından bir koruluk, su kaynağı ve bir kuyu vardı. Tanrı Zeus , karanlık gece ( leto ' yu ) burada görmüş, ve iki tanrı birbirinden hoşlanarak bu korulukta sevişmişler, Leto ikiz çocukları Apollon ve Artemis'e hamile kalmıştır. Bu ikiz tanrıdan dolayı bu bölgeye ikiz anlamına gelen " Didymos " sözcüğünden türeyen Didyma - Didim adı verildiği kabul edilir

 

APOLLON Tapınağının Kuruluşu ve BRANKHOS

Brankhos bugünkü Didim bölgesinde çobanlık yapan Miletli yakışıklı bir gençti. Çobanlık yapmasına rağmen aslında asil bir aileden geliyordu. Annesi ona hamile iken bir gece rüyasında güneş ışığının boğazından girip karnından çıktığını görmüş ve bilicilere danışmıştı. Bilicilerde boğaz anlamına gelen Brankhos ismini doğacak coçuğuna vermesini öğütlemişlerdi. Yine birgün dağda sürülerini otlatırken, Tanrı Apollon Brankhosu görmüş, kendine benzettiği bu gençten hoşlanarak ona bilicilik öğretmiştir. Bilicilik sırlarına ulaşan Brankhos, Tanrı Apollon adına öteden beri bilinen ve kutsal sayılan , bugünkü tapınağın yerinde bir tapınak inşa etti. Bu tapınak zamanla antik dünyanın en tanınan bilicilik merkezi haline geldi. Tapınağın kurulduğu yerde çok eskilerden beri, Apollon'un kutsal ağaçı olan defne ağaçlarından oluşan bir koruluk, pınar ve bir kuyu vardı. Brankhos kurduğu tapınağın yöneticiliğini yapmış ve daha sonra onun soyundan gelenler " Brankhoslar " adıyla birkaç yüzyıl bu görevi devam ettirmişlerdir. Bir dönem Didyma , Brankhidai olarak adlandırılmıştır.

 

PRiENE' Li BiAS ve KROiSOS

Kroisos ( Karun ) Lidya kralı olunca ; Anadolu' daki bütün kentleri kendine bağladı. Ege adasındaki bütün adaları da kendine bağlamak için gemiler yaptırmaya başladı. Bu sırada aynı bölgeden geçmekte olan Priene'li Bias kralı ziyaret etti. Kral ona adalar için gemi yaptırdığını anlatarak , adalılar hakkında bazı sorular sordu. Bias adalıların onbin at yetiştirmeye başladıklarını ve bunlarla Lidya'ya saldıracaklarını söyledi. Kral bu sözler üzerine hem şaşırdı hemde keyiflenerek gülmeye başladı. Bunun üzerine Bias; " kralım siz adalıların at yetiştirip saldıracaklarınıza gülüyorsunuz, adalılarda sizin gemi yaptırmanıza gülüyor ve sizi bekliyorlar " dedi.

Kafası karışan kral gemi yaptırmaktan ve adalara saldırmaktan vazgeçmiştir.

 

MİLET'in Kuruluşu Birinci rivayet

Atina kralı Kodros'un oğlu Nelesus, yeni bir kenti nasıl ve nerede kuracağı konusunda tanrılara danıştı. Tanrılar ona yeni kentini , bir kızın suyu toprakla karıştırdığı yerde kurmasını öğütlediler.

Nelesus, yollara düştü. Yeni kenti kurmak için heryeri dolaşmaya başladı. Batı anadoluda Menderes nehri kenarında genç bir kızın suyu toprakla karıştırdığını gördü. Heyecanla ona ne yaptığını ve kim olduğunu sordu. Kız, isminin Kaeira olduğunu , babasıyla birlikte çömlek imalatı yaptıklarını anlattı. Tanrıların buyruğunu hatırlayan Neleus, aradığı yeri bulduğunu anlamış ve yeni kent olan Milet'i burada kurmuştur.

 

İkinci rivayet : Girit kralı Minos'un kızı Akakalis ( Deione ) , Tanrı Apollona gönül verdi. Ondan Amphimemis, Garamas, Miletos adında üç oğlu oldu ve babasının korkusundan oğlu Miletos' u ormana bıraktı. Tanrı Apollon oğlunu kurtlara emanet etti ve Miletos'u kurtlar besledi. Bir zaman sonra Miletos'u çobanlar bularak evlatlık edinerek yanlarına aldılar. Yıllar sonra Miletos büyüdü , yakışıklı ve çok zeki biri olarak üne kavuştu. Kral Minos, onun Miletos olduğunu anladı ve öldürmeye çalıştı. Miletos bunun üzerine Giritten Anadolu'ya kaçarak Menderes nehri yakınlarında Milet kentini kurdu. Menderes nehir tanrısının kızıyla evlenerek hayatına devam etti.

 

 

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...