Jump to content

Sagliksiz İliskilerin Nitelikleri..


ReYHaN

Önerilen Mesajlar

 • Özgüvenimizi ve benlik saygımızı (kendimize duyduğumuz saygı) düşürür. Düşük özgüven ve benlik saygısı kişilik gücümüzün azalması anlamına gelir.

 

 • Bizi giderek daha nevrotik bir insan haline getirir. Giderek daha öfkeli, agresif, aşırı tepkiler veren ya da hiç bir şeye tepki vermeyen bir insan haline bürünmeye başlarız.

 

 • Depresyon başta olmak üzere bir çok psikolojik sorun ya da sorunlar yaşamaya başlarız. Anksiyete (kaygı bozukluğu), depresyon, takıntılar geliştirme, fobik tutumlar bunların başlarında gelir.

 

 • Geleceğe karşı daha karamsar ve umutsuz oluruz. Artık hayatta gerçekleştirmek istediğimiz hemen hemen hiç bir şey kalmaz. Adeta tüm enerjimiz bizden çekilmiş gibidir. Yaşam amaçlarımız yok olmuştur.

 

 • Sosyal ilişkilerimiz bitme noktasına gelir. Geçmişte çok iyi ilişkiler, paylaşımlar sürdürdüğümüz arkadaşlarımız artık bizimle görüşmek istemezler. Ailemizden ve akrabalarımızdan uzaklaşmışızdır. Giderek daha derin bir yalnızlığa gömülürüz.

 

 • Kendimizle olan ilişkimiz (ki en önemli ilişki budur) bozulmuştur. Artık kendisiyle ve dünyayla barışık, iç huzuru olan dingin bir insan değilizdir.

 

 • İş yaşantımız ya da akademik kariyerimiz büyük ölçüde sekteye uğramıştır. Enerjimizin büyük bir oranını sağlıksız ilişkimizin sorunlarıyla uğraşmaya ayırdığımızdan geçmişteki başarılarımız bile büyük bir başarısızlığa dönüşmüştür.

 

 • Hobilerimiz ve özel ilgi alanlarımız neredeyse yok olma noktasına gelmiştir. Eskiden büyük bir haz alarak yaptığımız etkinlikler artık bizim için hiç bir anlam ifade etmemektedir.

 

 • Yaşamımız adeta bir çöle dönüşmüştür. Yaşamımıza renk katan ve hayat veren tüm bitkiler yok olmaya başlamıştır. Giderek bu çölün ortasında yalnızlığa gömülür ve sıcaktan kavrulmaya başlarız.

 

 • Acı çekeriz. En kötüsü de bu çektiğimiz acıyı kimseye anlatamayız.

 

 • Büyük kararsızlıklar yaşarız. Hayatımızdaki en basit seçimlerde bile günlerce düşünürüz. Hafızamız ve beyin fonksiyonlarımız gerilemeye başlar. Unutkanlık ve donmuş bir hafıza en önemli belirtilerindendir. Sağlıksız bir ilişkideyken diğer yaşam alanlarımızda yaptığımız seçimler de genelde yanlış seçimler olurlar.

 

 • Sağlıksız ilişkiler hayatımızda zaman kaybetmemize ve bizim için çok güzel olabilecek bir çok fırsatı kaçırmamıza neden olurlar. Yaşam amaçlarımıza daha geç ulaşmamıza ya da hiç ulaşamamamıza yol açarlar.

 

 • Sağlıksız bir ilişki bize değersiz, anlamsız, önemsiz, sevilmiyor hissettirir. Temel duygusal ihtiyaçlarımız doyurulmaz ve duygusal açlığımız bir diğer yanlış seçimin alt yapısını hazırlayabilir.

 

İlişkinizin gerçekte bitmesi gerektiğini bildiğinizi, bunu içten içe derin bir şekilde hissettiğinizi ancak bir türlü noktayı koyacak gücü kendinizde bulamadığınızı biliyorum. Korkularınızı biliyorum.

 

Ve en önemlisi bu korkuları nasıl yeneceğinizi, sağlıksız giden ve artık hastalıklı bir şeye dönüşmüş olan ilişkinizi nasıl sağlıklı bir şekilde sona erdirebileceğinizi de biliyorum.

 

Bu noktada en önemli konu ilişkiniz hastalanmış ancak iyileştirilebilir ve geleceğe sağlıklı taşınabilir bir ilişki mi yoksa artık kanser olmuş hiç bir umudun olmadığı bir ilişki mi? Aile-Evlilik-İlişki Terapisine başvurarak tüm bu sorularınıza doğru ve doyurucu yanıtlar alabilir, sorunlarınızı çözmenin ya da sağlıksız giden ilişkilerinizi bitirmenin sağlıklı yollarını öğrenebilir ve daha anlamlı, daha doyumlu bir yaşama doğru yol alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
 • Yeni Oluştur...