Jump to content

Melanom Hastalığı: Parmak Arası Terlik Giyenler Dikkat!!!


güley
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sahillerde parmak arası terlik giyenler dikkat!.. Dünyaca ünlü şarkıcı Bob Marley'in hayatını kaybetmesine neden olan “Melanom” Hastalığı parmak arası terlik giyenleri de tehdit ediyor!.. Nasıl mı?

 

Uzmanlar koruma faktörlü krem kullanılmaması durumunda sandaletlerin cilt kanserine davetiye çıkardığını açıkladı. Havaların ısınması ve güneşin etkisini daha fazla göstermesi, cilt hastalıklarının görülme sıklığının da artmasına neden oluyor. Özellikle son yıllarda moda ikonları olarak gösterilen Mischa Barton, Kate Moss gibi ünlülerin ayaklarından çıkartmadığı parmak arası terlikler eski saltanatını yeniden kazandı. Birçok kişinin özellikle rahat olduğu için tercih ettiği parmak arası terlikler cildi savunmasız bırakıyor.

 

Parmak arasında büyük tehlike

 

Son zamanların trendi parmak arası terlik öldürüyor.

 

Dünyaca ünlü şarkıcı Bob Marley'in hayatını kaybetmesine neden olan melanom hastalığı parmak arası terlik giyenleri tehdit ediyor.

 

Uzmanlar koruma faktörlü krem kullanılmaması durumunda sandaletlerin cilt kanserine davetiye çıkardığını açıkladı.Havaların ısınması ve güneşin etkisini daha fazla göstermesi, cilt hastalıklarının görülme sıklığının da artmasına neden oluyor. Özellikle son yıllarda moda ikonları olarak gösterilen Mischa Barton, Kate Moss gibi ünlülerin ayaklarından çıkartmadığı parmak arası terlikler eski saltanatını yeniden kazandı. Birçok kişinin özellikle rahat olduğu için tercih ettiği parmak arası terlikler cildi savunmasız bırakıyor.

 

BİR AYDA 3 VAKA

Estetik ve rahat bir görüntüye sahip olmasının yanı sıra parmak arası terlikler koruma faktörlü krem kullanılmaması durumunda birçok hastalığa davetiye çıkartıyor. Londra Kliniği tarafından yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre parmak arası terlikler cilt kanseri hastalığına yakalanma riskini artırıyor. Eski Roma döneminde Gladyatörler'in giydiği bu meşhur terliklerin cilt tümörü olarak adlandırılan melanom hastalığına neden olduğu saptandı.Londra Kliniği'nden doktorlar sadece son bir ay içerisinde 3 hastanın parmak arası terlik giymeleri nedeniyle melanom hastalığına yakalandığını açıkladı.

 

LEKELERİ ÖNEMSEYİN

Doktor Anthony Kontos hastaların çoğunlukla ayak üzerlerinde oluşan lekeleri önemsemediklerini fakat bunların çok dikkatle takip edilmesi gerektiğini kaydetti. İnsanların direk güneşe maruz kaldıkları için sadece yüzlerine koruyucu faktörlü güneş kremi sürdüklerini belirten Kontos, güneş gören en küçük alana dahi nemlendirici sürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Özellikle melanoma hastalığının küçük yaşlarda ortaya çıktığını ifade edenn Kontos melanamo hastalığının en çok ayak tabanının üzerinde, parmak aralarında ve tırnak altında çıktığını belirtti. Dünyaca ünlü şarkıcı Bob Marley'in de melanoma hastalığından hayatının kaybettiğini kaydeden araştırmacılar, bu sinsi hastalığa karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

 

MELANOM NEDiR?

Melanom deri kanserlerinden biridir. Erken yakalandığında tamamı ile tedavi edilebilirken, geç yakalanan, ilerlemiş vakalar öldürücü olabiliyor. Kanserli dokuda tek tip hücre kontrolsüz biçimde çoğalarak, normal dokunun yerini alır ve bu dokunun fonksiyonlarını bozar. Melanom, deriye rengini veren melanosit dediğimiz pigment hücrelerinin kanseridir.

 

Normal melanositler derinin dış tabakasında bulunur ve melanin denen boyayı üretirler ki, bu boya derimize rengini verir. Melanom, melanositler aşırı miktarda artıp, çevre dokuya saldırmaya başlayınca gelişir. Melanomun neden geliştiği kesin olarak bilinmemekle beraber, aşırı güneş hasarının melanomu tetiklediği belirtiliyor. Yapay bronzluk sağlayan solaryum cihazları da melanoma neden olabilir.

 

NASIL KORUYABiLiRiM

Ultraviyole radyasyona fazla maruz kalmak melanomun en önemli sebebi. Çocukluk ve ergenlik döneminde alınan radyasyon en fazla hasara neden olmaktadır. Bu nedenle çocuk ve gençlerin güneşten korunmaları oldukça önemli. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde güneşten korunmalı. Hem UVA hem de UVB den koruyan güneşten koruyucu kullanılmalı ve sık olarak tekrar edilmelidir. Ultraviyole ışığı bloke edecek geniş şapka,uzun kollu kıyafet ve pantolon giyin. Solaryum cihazlarını kullanmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...