Jump to content

Unutma Nasıl Önlenir?


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Unutma Nedir?

Unutma, öğrenilen ya da bellenilen şeylerin, bağların zayıflığı nedeniyle, ya birdenbire, yahut da zamanla kaybolmasıdır. Bu nedenle; unutmaya, hatırlamanın tersi de denilebilir.

 

Neleri Unuturuz?

İsimleri, tarihleri, rakamları kısacası zihnimizde iz (trace) bırakmayan bilgileri unuturuz.

 

Neden Unutuyoruz?

Doç Dr. Hasan Bacanlı “Gelişim ve Öğrenme” adlı kitabında unutmanın nedenlerini şu şekilde sıralıyor.

1. Kullanılmayan bilgiler unutulur.

2. İyi yerleşmemiş bilgiler arasında karışıklık olur.

3. İşimize gelmeyen olayları unuturuz.

4. Yeni yaşantılar edindikçe eskileri unuturuz.

 

Unutma Nasıl Önlenir?

1. Öğrendiklerinizi kullanın.

2. Bilgilerin hafızanıza iyi yerleşmeme ve iz bırakmama gibi herhangi bir sorununuz varsa bilgileri daha anlamlı hale getirin. Ve edindiğiniz bilgiyi ayırt edici konuma getirin.

3. Zorla ve isteksiz öğrenilen bilgiler unutulur. Bu şekilde öğrenilen bilgilerin üzerinden baskıyı kaldırın ve tehdit etmeyen bir biçime getirin.

4. Hafızamı geliştirebiliriz. Böylelikle güçlü bir hafızayla kolayca herşeyi öğrenebilir, hatırlayabiliriz.

 

Unutmanın Nasıl Önlenebileceğine Bir Örnek

İnsanların isimlerini zor hatırlıyor olabiliriz. Yürürken eski bir arkadaşımız karşımıza çıktı ve ismini hatırlayamadık. Gerçekten arkadaşımızın karşısında çok zor duruma düşeriz. Eski arkadaşlarımızın, yakınlarımızın, iş arkadaşlarımızın vb. kişilerin ve varlıkların isimlerini unutmamak için bazı önlemler alabiliriz. Bunlar şu şekildedir:

1. İsimleri unutmamak üzere kendinizi şartlandırmalısınız.

2. İlk kez karşılaştığınız birisinin ismini öğrenirken doğru öğrenmeye özen gösterin. İsmini konuşma süresince tekrarlayın ya da tekrarlattırın. Mümkünse isminin anlamını sorun. Bu anlam ismin hafızanıza şekillenerek yerleşmesine sebep olur. İsmin hafızanızda kalıcılığı artar.

3. Karşınızdakiyle konuşurken mutlaka ismiyle hitap etmeye çalışın. Abi, usta, dayı, amca gibi ünvan sıfatlarını da kullanabilirsiniz.

4. Kişinin yüzünü çok iyi bildiğiniz birisinin yüzüne benzetebilirsiniz. Genelde ünlü sanatçılara, futbolculara, oyunculara benzetilir. Kişiye baktığınızda o ünlü (benzetilen) aklınıza gelir ve ismini kolayca hatırlayabilirsiniz.

 

Bisiklete Binmeyi Neden Unutmuyoruz?

Bisiklete binmeyi bir kere öğrendiğimizde asla unutmuyoruz. Bunun sebebi beyincikte bulunan bir sinir hücresidir. Adnkronos’un Daily Express gazetesine göre, İngiltere Aberdeen Üniversitesinde bulunan bir grup bilim adamı, beyincikte, bisiklete binme, kayak yapma ve çubukla yemek yeme gibi becerilerle ilgili bir sinir hücresi keşfetti. Bilim adamları, beyinciğin yaydığı elektro sinyalleri takip eden ve bunları bellek için beynin diğer bölümlerine gönderen “bekçi” sinirin, beynin yeni öğrenilen koordinasyon becerilerini hatırlamasına yardımcı olduğunu tespit etti. Buluştan, nörolojik rahatsızlıkları olanlar için yapay cihaz imalatında yararlanılabilmesi umuluyor.

 

Unutmayı Engellemek için Hafızamızı Geliştirebiliriz

Doğan Cüceloğlu “İnsan ve Davranışı” adlı kitabında hafızayı geliştirmek için altı aşamalı hafıza geliştirme yöntemi ortaya atmıştır. Buna göre:

Aşama 1: Gözden geçirin: Öğrenmek istenilen malzemenin gözden geçirilmesini ve nasıl düzenlendiğinin incelenmesini içermektedir. Konu ana hatlarıyla düzenlenip kendi kelimelerinizle ayzılabilir. Daha sonraki aşamalarda da okunulan bilginin özetin neresinde yer aldığı akılda tutulursa öğrenmek istenilen bilginin bu şekilde örgütlenmesinin yararı ortaya çıkar. Örgütlenerek organize edilerek çalısılan bir bilginin belleğe ne kadar yardımcı olduğu bu şekilde görülebilir denmiştir.

Aşama 2: Soru hazırlayın: Örgütlenen her bölümle ilgili soru hazırlanmasını içermektedir.

Aşama 3: Okuyun: Hazırlanan sorulara cevap aracasına okuma yapılmasını içermektedir.

Aşama 4: İlişkiler kurun: Sorulara cevap verdikçe bölümler arsındaki bağlantıların neler olduğunun anlaşılmaya çalışılmasını içermektedir.

Aşama 5: Tekrar edin: Her bölüm bitirilince birkaç kere tekraredilmesini ve o bölümde hatırlanmasında zorlanılan kavramların farkına varılıp özellikle o kavramların gözden geçirilmesini içermektedir.

Aşama 6: Yeniden gözden geçirin: Konunun ve bu aşamaların tam olarak yapılıp yapılmadıığının gözden geçirilmesidir. Bu aşamada konunun temel bölümlerinin ve bu bölümlerdeki temel kavramların hatırlanılması gerekmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Unutma Nasıl Önlenir?

1. Öğrendiklerinizi kullanın.

2. Bilgilerin hafızanıza iyi yerleşmeme ve iz bırakmama gibi herhangi bir sorununuz varsa bilgileri daha anlamlı hale getirin. Ve edindiğiniz bilgiyi ayırt edici konuma getirin.

3. Zorla ve isteksiz öğrenilen bilgiler unutulur. Bu şekilde öğrenilen bilgilerin üzerinden baskıyı kaldırın ve tehdit etmeyen bir biçime getirin.

4. Hafızamı geliştirebiliriz. Böylelikle güçlü bir hafızayla kolayca herşeyi öğrenebilir, hatırlayabiliriz.

 

 

 

 

emeğine sağlık olsunn........

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...