Jump to content

Özelleştirme Vites Yükseltti


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

Özelleştirme vites yükseltti

Özelleştirme takvimi belli oldu

[TABLE]

[TR]

[TD]668069_detay.jpg%3F1315641125

 

 

 

 

 

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, özelleştirme takvimi hakkında açıklamalarda bulundu.

Portföy B (Malatya, Erzincan, Elazığ ve Elbistan) ve Porftöy C'de (Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba) yer alan toplam 10 şeker fabrikasında ihale ilanına çıkacaklarını kaydeden Aksu, fabrikaların varlık satışı yöntemiyle özelleştirileceğini belirtti. Aksu, söz konusu özelleştirmeler için hazırladıkları şartnamelerde, Danıştay'ın daha önceki iptal kararındaki gerekçeleri dikkate aldıklarını da söyledi. Ahmet Aksu, Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım A.Ş'de kalan yüzde 20'lik hissenin özelleştirilmesi için de önümüzdeki hafta ihale ilanına çıkmayı öngördüklerini ifade etti.

Aksu'nun açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

• Bu yıl içinde, termik santralleri varlık satışı yöntemi ile özelleştirmeyi planlıyoruz.

• İzmir Limanı, kruvaziyer ve yük limanı olmak üzere ikiye bölünerek özelleştirilecek. Kruvaziyer limanda, bir, iki ay içinde ihale sürecini başlatacağız.

• Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde ay sonuna kadar süre verdik. Şartnamemiz gereği, firmaların ilave süre isteme hakkı var ve değerlendirmeler devam ediyor.

• Köprü otoyollarda ihaleye çıktık. Bu ihale, yeni yatırımcı portföyü kazandıracak.

 

TERMİK SANTRALLER

''Bu yıl içinde, termik santralleri varlık satışı yöntemiyle özelleştirmeyi planlıyoruz'' diyen Aksu, söz konusu termik santraller arasında Soma A-B, Çan, Seyitömer ve Tunçbilek Termik Santralleri'nin bulunduğunu söyledi.

 

Aksu, amaçlarının öncelikle termik santrallerin özelleştirmesini gerçekleştirerek, özel sektör eliyle yapılması gereken yatırımların yapılmasının, verimliliğin ve kapasitenin artırılmasının sağlanması olduğunu söyledi. Bazı termik santrallerde kapasite artış zorunluluğu getireceklerini ifade eden Aksu, getirilecek yatırım zorunluluğuyla da toplam kurulu kapasitenin artırılmasına katkıda bulunulacağını kaydetti.

 

ELEKTRİK ÜRETİMLERDE, GEÇİŞ DÖNEMİ SÖZLEŞMELERİ VE ÇEVRE MEVZUATI BEKLENTİSİ

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerinde toplam 16 bin megavatlık bir portföyün bulunduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

 

''Bu, süreç alacak bir işlem. İki tane önemli şey bekliyoruz. Birincisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ve yatırımcılara çevre yatırımı yapmaları için belirli bir süre tanınmasını sağlayacak olan çevre mevzuatı, ikincisi ise EPDK'nın geçiş dönemi sözleşmelerini 2011 yılı sonu itibariyle sonuçlandırması. Bunlar tamamlandığında, daha hızlı bir şekilde yol alabileceğiz.

 

Daha sonra 9 porföy halinde, peyderpey ihaleleri gerçekleştireceğiz. Elektrik üretimlerdeki stratejimiz devam ediyor. Bu konuda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile uyumlu bir şekilde çalışıyoruz.''

 

ELEKTRİK DAĞITIM ÖZELLEŞTİRMELERİ

Aksu, özelleştirmeleri gerçekleştirilen elektrik dağıtım bölgelerinde, firmalara bu ay sonuna kadar süre verdiklerini hatırlatarak, firmaların şartname gereği ilave süre isteme hakları bulunduğunu ve yüzde 2 ek teminatı yatırmaları durumunda da ilave süre tanınma imkanının bulunduğunu söyledi.

 

Şu anda değerlendirme aşamasında bulunulduğunu belirten Aksu, değerlendirmeler sonucunda ek teminat yatırmayan firmaların bugüne kadar yatırdıkları teminatların nakde çevrileceğini ve bir sonraki firmalara çağrıda bulunacaklarını kaydetti.

 

Akdeniz Elektrik Dağıtım'da Sabancı Grubu'nun teminatının nakde çevrildiğini hatırlatan Aksu, şu anki süreçte 1 milyar 100 milyon dolarla en yüksek teklif veren EMKAT Grubu'nun davet edileceğini söyledi.

 

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'de ise ek teminatın yatırıldığını hatırlatan Aksu, sürecin devam ettiğini ve yıl sonuna kadar devrin gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade etti.

 

Aras Elektrik Dağıtım'da ihalenin Danıştay tarafından iptal edildiğini ve ÖİB'nin itirazda bulunduğunu, şu anda Danıştay Dava Daireleri Kurulu'nda itirazın görüşüldüğünü söyleyen Aksu, ''Orada hukuki süreç tamamlanmadı. Mahkemede bizim lehimize olumlu bir görüş çıkarsa, sözleşme görüşmelerine devam edeceğiz. İptal olursa, yeniden ihaleye çıkacağız'' dedi.

 

İZMİR, GALATAPORT VE DERİNCE LİMANLARI

Başkan Vekili Aksu, İzmir Limanı'nın kruvaziyer ve yük limanı olarak ikiye bölünerek özelleştirileceğini belirterek, kruvaziyer liman kısmında bir iki ay içinde, yük limanı kısmında ise çalışmaların tamamlanmasının ardından, yıl sonunda ya da en geç önümüzdeki yılın başında ihale ilanına çıkmayı düşündüklerini bildirdi.

 

Aksu, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilecek Galataport'ta, imar planı çalışmalarında son aşamaya gelindiğini, Derince Limanı'nın da da imar çalışmasının ardından ihaleye çıkılacağını söyledi.

 

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR

Köprü ve otoyollarda ihaleye çıktıklarını hatırlatan Aksu, söz konusu ihalenin yeni yatırımcı portföyü kazandıracağını ve özelleştirmeye, yurt içinden, yurt dışından daha önce özelleştirme ihaleleriyle ilgilenmeyen yeni yatırımcıların, otoyol işletmecilerinin geleceğini ifade etti.

 

Başkent Doğalgaz ihalesinin de başarılı bir şekilde sonuçlanacağını düşündüklerini belirten Aksu, ihale ile ilgilenen kurumsal yatırımcıların bulunduğunu kaydetti.

 

Milli Piyango'nun özelleştirmesi konusunda Bakanlar Kurulu tarafından karar verilecek iki yol bulunduğunu anlatan Aksu, Bakanlar Kurulu'nun lisans verme suretiyle özelleştirme yapılmasına karar vermesi durumunda özelleştirmenin ÖİB tarafından, bazı hizmetlerin hizmet alımı yoluyla özelleştirilmesi durumunda özelleştirmenin Milli Piyango İdaresi tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti. Aksu, ''Stratejiye ilişkin karar henüz çıkmadı'' dedi.

 

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

Kaynak : Habertürk

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...