Jump to content

Tüplerin Tıkalı Olmasına Bağlı Kısırlık...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kadına bağlı kısırlık nedenlerinin önemli bir bölümünü tüplerde olan problemler oluşturmaktadır.

İnfertilite nedeniyle başvuran çiftlerde yapılan muayene ve ultrasonografi ve sperm tahlili normal sonuç vermişse mutlaka bir rahim filmi yani histerosalpingografi çekilerek kanalların durumunun değerlendirilmesi önerilir.

 

Özellikle sık sik akıntılı vaginal enfeksiyon geçimis, daha önce tüberküloz yani verem tanısı konulmuş, birden fazla kürtaj geçirmiş, sezaryen veya patlamış apandisit gibi karın içi ameliyat geçirmiş hanımlarda tüplerde sorun olma olasılığı yüksektir.

 

Genellikle rahim filminde tüplerden bir veya ikisinde tıkanıklık tespit edilmiş ise veya kapalı olduğu yönünde şüphe var ise bir sonraki aşama laparoskopi denilen bir ameliyattır. Laparoskopi göbekten ışıklı bir aletle girilerek tüplerin açık olup olmadığını, eğer varsa karın içi yapışıklıkları ve diger anormallikleri tespit etmemizi ve hatta bu yapışıklıklara ve anormalliklere müdahale etmemizi mümkün kılan bir yöntemdir. Tüplerin geçirgenliğini değerlendirmede laparoskopi en iyi yöntem olarak kabul edilmektedir.

 

 

Eğer tüplerden biri açık diğeri kapalı tespit edilmiş ise aşılama tedavisi denenebilir. Hatta bu durumlarda ihtimal düşük olsa da kendiliğinden gebelik şansı da mevcuttur. Ancak ozellikle hasta yasinin yuksek veya evlilik suresinin uzun oldugu durumlarda uzun süreler kendi haline bırakıp beklemek ya da aşılamalarla vakit geçirmeyi önermemekteyiz. Bunun nedeni genel olarak tek tüpün kapanmasına yol açan nedenin diğer tüp açık görünse bile az ya da çok onu da etkilemiş olabilecegidir.

 

Eğer rahim filmi ile her iki tüp de kapalı olarak tespit edilmiş ve cerrahi olarak acilamamis hastalarda direkt olarak tup bebek tedavisi uygulanmalidir.

 

 

Rahim filminde tikaniklikla beraber tüplerin içinde sıvı birikimi yani hidrosalpenks gozleniyor ve bu yapılar ultrason ile de izlenebilir hale geldigi durumlardada tüp bebek işlemi uygulanmalıdır. Ancak böyle bir durumda tüp bebek tedavisine geçmeden önce tüplerin bu hasarlı yani içi sıvı dolu bölümleri laparoskopi ile çıkarılmalıdır. Bu sıvı içeriğinin embriyolar rahme transfer edildikten sonra embriyonun rahim içinde yerleşmesi ve gelişmesi üzerine kötü etkiler oluşturabileceği dusunulmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...