Jump to content

Aile İçi Şiddet Cinayete Dönüşüyor


Guest zekaikc

Önerilen Mesajlar

abd2d3b5e7daf2be78.jpg

 

 

Semerkand Aile özellikle son zamanlarda gündemimizi meşgul eden kadının aile içindeki yeri ve evliliklerde karşılaştığı sözlü ve fiili şiddeti işliyor

 

 

Semerkand Aile'nin Eylül sayısı çıktı. Kapak dosyasını "Aile İçi Şiddet Cinayete Dönüşüyor" başlığıyla yayınlayan Semerkand Aile özellikle son zamanlarda gündemimizi meşgul eden kadının aile içindeki yeri ve evliliklerde karşılaştığı sözlü ve fiili şiddeti ele alıyor. Evliliğin huzur dolu bir sığınak olmaktan çıkıp savaş alanına dönmesinin esas sebebinin kadın ve erkeğin kuşandığı benlik duygusu olduğuna vurgu yapılan dosyada ilgi çekici ifadeler ise şöyle: "Daha küçücük yaşlarda erkek çocuklarına haydi şuna bir tokat at, diyen aileler çoktur ülkemizde. Bebek yaşta oyuncak silahlar hediye ediliyor çocuklara. Hele hele bilgisayardaki nice zararlı oyun programlarının mevcudiyeti, şiddetin bu şekliyle devam etmesinde etkili olabilecek önemli nedenlerdendir. Televizyon dizilerindeki, kavgacı, vuran kıran, maço vb. başroldeki erkek tipi çocukların ve gençlerin şiddete eğilim göstermesinde etkilidir. Bu ülkede siyasilerin birbirine söylediği sözel şiddet, siyasilerin arkasından giden kitleleri de etkilemektedir. Başkalarına şiddet gösterenler, eşlerine çocuklarına zaten şiddet gösterir."

 

 

Dosya kapsamında uzman görüşlerine de yer verilirken özellikle Sosyolog Nazlı Özburun'un ifadeleri oldukça ilgi çekici. Erkeklerin eşlerini bir emanet olarak değil de mülk olarak gördüklerini ve bu yüzden kimi zaman düşüncesizce bir tavır takındıklarını belirten Özburun şunları söylüyor: "Önce kendimiz ve sahip olduğumuz her şeyi bir emanet, dünyadaki varlığımızı da bir misafir olarak algılasak zaten her şey çok farklı olur. Kavgalar ve kızgınlıklar daha büyümeden bir çözüme ulaşır. Oysa bugünün insanları gerçeklerle değil zanlar ve vehimlerle kendi kendilerini dolduruşa getiriyorlar"

 

 

Eylül sayısında birbirinden ilgi çekici pek çok konuya değinilen Semerkand Aile'de özellikle evliliklerde tecrübeli büyüklerin önemine değinilen "Evlilikler ve Aile Büyükleri Sendromu(!)" ve çocuğunu okul öncesi eğitim kurumuna yazdıran ailelerin karşılaştıkları durumları ele alan "Bebişim Kreşe Başlıyoor" yazıları okunması tavsiye edilen konular arasında yer alıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...