Jump to content

Antik Çağ´da Teknoloji...


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Modern Antik ÇağHamburger yiyen Göktürklervirgul-1.gif diş macunu kullanarak dişlerini fırçalayan Eski Mısırlılarvirgul-1.gif deodorant kullananan Babillilervirgul-1.gif göz damlası kullanan Antik Çinlilervirgul-1.gif ütü ile elbiselerini ütülüyen Eski Yunanlılar ve ketçap kullanan Romalılar; Ne o şaşırdınız mı? Tabii ki bu objeler yoktu ama bu olaylar vardı. Saçma demeyin lütfen çünkü bütün bunlar gerçek ve daha yüzlercesi var... Kim ne derse desinvirgul-1.gif gök kubbenin altında gerçekten yeni birşey yok.

 

MÖ. 3500´de Dicle-Fırat vadisinde yani Mezopotamya´da Sümerlilervirgul-1.gif hemen hemen eczacığılın tüm modern metodlarını geliştirmişlerdi. Yaptıkları ilaçlarıvirgul-1.gif yakılardavirgul-1.gif merhemlerdevirgul-1.gif losyonlardavirgul-1.gif yassı ve yuvarlak haplardavirgul-1.gif enjeksiyonlardavirgul-1.gif kaynamalardavirgul-1.gif yara lapalarındavirgul-1.gif şırıngalardavirgul-1.gif fitillerdevirgul-1.gif soluk ve koku almada ve gargarada kullandılar. İlk ilaç kataloğu ya da kitabıvirgul-1.gif adı bilinmeyen bir Sümerli doktor tarafından yazılmıştır. Bugün hala müptelası olduğumuz hastalıkları tedavi etmek için kil tabletler üzerine düzinelerle ilacın isimleri çivi yazılarıyla yazılıyor ve saklanıyordu. Gargara olarak tuzvirgul-1.gif suda eritililiyorvirgul-1.gif yaralar için dezenfektan olarak ekşitilmiş şarap kullanılıyordu. Yüksek ateşi hafifletmek için doğanın aspirini olan söğüt ağacının kabuğu eziliyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...