Jump to content

Döviz Kurları ve Para Piyasalarında Son Durum


Guest colgunes
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Ramazan Bayramı TL'ye yaradı. Türkiye'de piyasalar kapalı olsa da euro ve dolar düştü. 15 gündür 1.78 lira seviyesinden inmeyen dolar uluslararası canlı döviz kurları işlemlerde dün 1.73'e geriledi. Euro ise 2.56 TL'den 2.50'ye indi. TL iki günde % 1'e yakın değerlendi

 

Bayram öncesinde tansiyonu yükselen Türkiye döviz kurları adeta tatile girdi. Türkiye'de Ramazan Bayramı nedeniyle piyasalar kapalı olsa da dolar ve euro düşüyor. Kurlardaki düşüş TL'ye yarıyor. TL hafta başından bu yana yani sadece iki günde yüzde 0.89 değerlendi.

 

DOLAR 1.73'E İNDİ

 

Dolar ve euro ay başından bu yana artış eğilimindeydi. 15 günden bu yana 1.76-1.77 TL seviyesinden inmeyen hatta 1.78'i geçen dolar önceki günden bu yana düşüş trendini hızlandırdı. Piyasa tatil olmasına rağmen dolar 29 Ağustos'ta 1.7303 TL'ye inen dolar dün de 1.7330 TL'ye geriledi. Böylece Ağustos ayı başındaki seviyeye geldi. 15 gündür 2.55 bandında olan euro ise haftaya 2.51 TL seviyesinden başladı. Euro dün de 2.50 TL'ye kadar geriledi.

 

EYLÜLDE DÜŞÜŞ SÜREBİLİR

 

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylülde ekonomiyi desteklemek için yeni bir parasal genişlemeye gitmesi halinde düşüşün devam edeceği belirtiliyor. Uzmanlar, bir süredir TL'den kaçan yabancı yatırımcıların da yeniden döndüğü yönünde görüşler belirtiyor. Bankalar döviz kurları cephesinde Bayramdan sonra da TL'nin yabancı para birimlerine karşı değerlenebileceği yorumları yapılıyor.

 

BAŞÇI'NIN DEDİĞİ SEVİYEYE GELİR Mİ?

 

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı 16 Ağustos'ta yaptığı açıklamada döviz sepetinin yüzde 5-10 arasında olması gerekenin üzerinde olduğunu söylemişti. Başçı, "TL'nin daha fazla değer kaybetmesini istemiyoruz, Merkez Bankası'nın bunu söylemesi çok daha farklıdır. Merkez Bankası'nın elinde çok güçlü araçlar var" diye konuşmuştu. Buna göre, Merkez Bankası'nın işaret ettiği seviye kur sepetine göre yaklaşık 1.95-2.05 aralığı oluyor. Açıklamaları yorumlayan uzmanlar, Başçı'nın söylemine göre 2.15 seviyesinde olan döviz sepetinin yaklaşık 2, doların ise 1.60-1.68 aralığında olması gerektiğini belirtmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...