Jump to content

Kalp için Şifalı Bitkiler


yavin

Önerilen Mesajlar

Bezelye:

Haftada 10 porsiyon domatesli bezelye yemeği yiyen bir erkeğinvirgul-1.gif yemeyene oranla prostat kanserine yakalanma riski yüzde 35 daha az. B vitamini ve protein deposu olan bezelyevirgul-1.gifkalp için de çok önemli.

 

Kepekli Ekmek:

Kalp hastalıklarıyla bağırsak kanseri için faydalıdır. Günde 12 gramdan fazlası kişiye göre zararlı olabilir.

 

Kiraz:

100 gramında 40 kalori bulunuyor.İçerdiği ellegic asitvirgul-1.gif vücudu kansere karşı korurkenvirgul-1.gifkiraz kalp damarlarındaki normal bir kan dolaşımını sağlar. Çok kiraz yenmesivirgul-1.gif gut hastalığına yakalanma riskini de düşürür. Günde 20 kiraz yemek 1 aspirin yerine geçiyor.

 

Çikolata:

E vitaminivirgul-1.gifmagnezyum ve demir;Kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Günde en fazla 1 çikolata yiyin.

 

Elma:

Günde 5 adet yiyin.

 

Mısır Gevreği:

Günde 1 tabak yeterli.

 

Salatalık:

Diyet yapanların en büyük yardımcısı olan salatalıkvirgul-1.gifkolesterolü düşürür. Kalbi güçlendirir.Salatayı soymadan yiyinvirgul-1.gifÇünkü kalbi kuvvetlendiren maddevirgul-1.gif kabuğu ile derisi arasında bulunuyor.

 

Yumurta:

Tüm yiyecekler içinde en kaliteli proteini içerir.En önemli özelliğivirgul-1.gifkolesterol oranını düzenleyen lesitin maddesi içermesi. Tavada az yağda pişirilmiş yumurtayı tavsiye ederiz.

 

Sarımsak :

Mutfağınızdan eksik etmeyin.En az 1000 doğal tedavide kullanan sarımsakvirgul-1.gifsindirim sistemindenvirgul-1.gif kanserevirgul-1.gifkan dolaşımından kalp hastalıklarına kadar her şeye yaralı.Ancak hamileler dikkat olmalı.Aşırı sarımsak da kalp yanmaları ve çarpıntılarına yol açar.Günde bir diş yeter.

 

Humus:

E vitamini zengini humusvirgul-1.gif kanda kolesterol oranını da ayarlar.

 

Kavun:

Bir kavunun yarısı insan vücudunun günlük C vitamininin ihtiyacının tamamınıvirgul-1.gif A vitaminin de yüzde 15’ini karşılar. Kavunvirgul-1.gif kalp ve böbrek hastalarının diyetlerinde sıkça kullanılan bir meyvedir.

 

Süt:

Tam bir kalsiyumvirgul-1.gifproteinvirgul-1.gif folik asitvirgul-1.gifAvirgul-1.gifE ve D vitaminleriyle fosfor deposu. Çocukvirgul-1.gifgenç ve hamilelerin günde en az yarım litre süt içmesi gerekiyor.

 

Şeftali:

Bir şeftalivirgul-1.gifgünlük C vitamini ihtiyacınızın yarısını karşılar. Sindirimi kolay olan meyvanın koyu renklilerini tercih edin.Çünkü kabuğuna renk veren betakarotene maddesivirgul-1.gifkalp ve kansere karşı faydalıdır.

 

Pirinç:

E ve B12 ve B vitaminleri ve potasyum içerir.Özellikle kolon ve bağırsak kanserlerine karşı faydalıdır.Kolesterolü düşürdüğünden kalbe iyi gelir.

 

Tuz:

Vücuttaki kan dolaşımını ve sinir sistemini düzenler.Mide kanserivirgul-1.gifkemik erimesivirgul-1.gif kalp sorunlarına bire birdir.İngiliz Sağlık Bakanlığıvirgul-1.gif halkına günde 9 gram tuzun kafi olduğunuvirgul-1.gifaşırısının vücuda zarar vereceğini açıkladı.

 

Çay:

Günde 2 bardak içilen çaylavirgul-1.gif4 elmavirgul-1.gif5 soğanvirgul-1.gif7 portakal yemiş gibi kalp dostu antioksidan madde almış olursunuz .İngilizlervirgul-1.gifözellikle çocukların haftada en az 6 bardak sütlü çay içmesini öneriyor.

 

Ton Balığı:

Kolesterol ve tansiyonu düzenler.Anemi hastalığına karşı D ve B12 vitamini içerir.Birçok kansere karşı vücudu içerdiği nikotinik asitle korur. Bir konserve ton balığı vücudun D vitamini ihtiyacının tamamını karşılıyor.

 

Hindi Eti:

125 gramıvirgul-1.gif vücudun günlük folik asit ihtiyacını karşılar. Folik asitvirgul-1.gifkan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

 

Karpuz:

Bir dilimiyle günlük C vitamini ihtiyacınızın %80’nini karşılarsınız. İçerdiği potasyumvirgul-1.gifkan dolaşımını sağlar.

 

Kanser için Şifalı Bitkiler

 

Kayısı:

Antioksidan olan betakaroten açısından zengindir.Hücrelere ve dokulara zarar veren moleküllerin etkisini ortadan kaldırarak kansere karşı koruyucu etkisi vardır.Lifli olduğu için bağırsakları koruyucudur.

 

Tahıllar:

Arpavirgul-1.gifmısırvirgul-1.gifbuğdayvirgul-1.gifyulaf gibi tahıllar B ve E vitaminivirgul-1.gif potasyum ve kalsiyum içerir.Kanserojen maddelerin vücuttan atılması sürecini hızlandırır.Tahı l ağırlıklı bir beslenme rejimivirgul-1.gif bağırsak kanseri riskini yarı yarıya azaltıyor.

 

Fasulye:

Fasulyevirgul-1.gifC vitamini ve betakaroten gibi kalp hastalığı ve kanseri önleyen antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca B vitamini seks hormonlarını kuvvetlendirir.

 

Pancar:

Demir ve folik asit açısından zengin olan pancar eski çağladan beri kan hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadı r. Amerikalı uzmanlar pancar suyunun sarılık tedavisinde de etkili olduğunu belirtiyor.

 

Lahana:

Kanserli hücrelerin çoğalmasını önleyen karoten maddesi içerir.

 

Havuç: Tam 40 araştırma havuç tüketimi arttıkça kanser riskinin azaldığını ortaya koymuştur.Bunun temel nedeni betakarotenvirgul-1.gif C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengin oluşudur.

 

Nohut:

Yağ düzeyi düşük ve kolesterol içermeyen nohut kalsiyumvirgul-1.gif magnezyumvirgul-1.gif fosforvirgul-1.gif potasyumvirgul-1.gifbakı rvirgul-1.gifmanganezvirgul-1.gif betakaroten ve folik asit açısından zengindir. Göğüs kanserine karşı korur.

 

İncir:

Potasyumvirgul-1.gifdemir ve kalsiyum içerir.Sindirim sistemine yardımcı olur. Eski çağlarda kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılan incirvirgul-1.gif modern tıp tarafından da kansere karşı koruyucu olarak öneriliyor.

 

Sarımsak:

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kanserevirgul-1.gif yüksek kolesterolevirgul-1.gif kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

 

Fındık:

Kalp krizine karşı koruyucu olan E vitamini açısından zengin bir besindir. Her gün yenilen bir avuç fındık kansere ve kırışıklıklara karşı koruyucudur.

 

Mercimek:

B vitaminivirgul-1.gifdemirvirgul-1.gif kalsiyumvirgul-1.gif magnezyumvirgul-1.gif fosfor ve potasyum içerir. Lifli özelliği kandaki kolesterol oranını düşürür. Şeker ve kalp hastaları için yararlıdır.

 

Zeytinyağı:

İçindeki omega yağ asitlerivirgul-1.gifkandaki kolesterol düzeyini dengede tutar. Antioksidan özelliği olan E vitamini açısından da zengindir.Bu sayede kalp krizivirgul-1.giffelçvirgul-1.gifkanser ve erken yaşlanmaya karşı beyni koruyucu etkiye sahiptir.

 

Soğan:

Bağışıklık sistemini güçlendirir.İçerdiği allicin ve sülfür; mide ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Son araştırmalar kemik erimesine karşıvirgul-1.gifpeynir ve sütten daha etkili olduğunu göstermiştir.

 

Şeftali:

Teki bile insanın C vitamini ihtiyacının %50virgul-1.gifsini karşılayabilir.Sindirimi kolaydır.Kansere ve kalp krizine karşı koruyucu olan betakaroten açısından da zengindir.Bir tanesinde 33 kalori vardır.

 

Pirinç:

Pirinç mükemmel bir enerji kaynağıdır.E ve B vitaminleri açısından zengindir. Bağırsak kanserine karşı koruyucu olan pirinçvirgul-1.gifkolesterolü düşürerek kalp krizi riskini de azaltır.

 

Çilek:

Kolesterol düzeyini düşürür ve sindirim sistemini düzenler. Ellegic asit adı verilen kansersavan bir maddeyi de içerir.

 

Domates:

Likopen açısından zengin ender bitkilerden biridir. Likopenvirgul-1.gifpankreas gibi çeşitli kanser hastalıklarını önleme konusunda hayati önemdedir. C vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Lifli bir besin olması da bağırsak kanseri riskini azaltır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...