Jump to content

Karlskrona Donanma Limanı Bölgesi & İsveç - Karlskrona


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

5977.jpg5978.jpg

 

İsveç’in güneyinde yaklaşık 35.000 nüfuslu bir şehir olan Karlskrona, 17. yüzyıl sonunda Avrupa’da planlı olarak inşa edilmiş gemicilik şehirlerinin mükemmel bir örneğidir. Kent, Baltık Denizi'nin orta kuşağında, ormanlık bir bölgeye kurulmuştur. Ayrıca şehir, Blekinge ilinin yönetim merkezidir.

 

Karlskrona, İsveç'teki tek barok kent ve İsveç Krallığı'ndan kalan tek donanma limanıdır. 1680 yılında Trossö Adasında kurulan kent, İsveç'in Danimarka ordusu karşısında önemli güç kazanmasını sağlamış ve böylece liman kenti olarak İsveç donanmasının önemli bir merkezi olmuştur. Kentin ismi, İsveç'in bir başka kenti olan Landskrona'dan esinlenilerek Kral Karl XI tarafından kendi ismine atfen verilmiştir.

 

Donanma limanı şehrin güney bölümünde yer almaktadır. Buradaki yapıların büyük bölümü 18. yüzyıldan kalmıştır. Orijinal şehir planı ve pek çok bina, daha sonra yaşanan gelişimi gösteren diğer tesislerle birlikte zarar görmeden günümüze ulaşmıştır. Bunların arasında en popüler olanları 18. yüzyıla tarihlenen iki büyük kilise, City Hall, Concert Hall, City Library ve Posta Ofisi binalarıdır.

 

Karlskrona'nın kent merkezi alanca genişlik bakımından İskandinavya'daki en büyük; Avrupa'da ise Moskova'daki Kızıl Meydan'dan sonra ikinci büyük meydandır. Kent ayrıca turistik olarak oldukça önemli konumdadır. Her yıl İsveç'e gelen turistlerin büyük bölümü bu kenti de ziyaret etmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...