Jump to content

Tarihi Lyon Şehri & Fransa - Lyon


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

5895.jpg

 

Romalılar tarafından Three Gauls bölgesinin başkenti olarak MÖ. 1. yüzyılda kurulan ve Avrupa’nın siyasi, kültürel ve ekonomik gelişiminde önemli bir rol oynayan Lyon şehrinin bu özellikleri, onun kent dokusunda ve hemen hemen tüm dönemlere ait muhteşem tarihi binalarında capcanlı bir şekilde görülmektedir.

 

Lyon şehri iki tepenin hakim olduğu (batıda Fourvière ve doğuda Croix-Rousse) iki nehrin birleştiği noktada yer konan alüvyonlar tarafından oluşturulan bir yarımada kuruludur. Bu iki nehirden biri olan Rhône Nehri İsviçre Alplerinden gelen ve güçlü akan bir nehirdir. Buna karşın Saône, kuzey-doğu Fransa ovalarını Lyon’a bağlayan, daha sakin akan ve kolay gezilebilir bir nehirdir.

 

Daha önce birçok yüzyıllar boyunca insanlar tarafından kullanılmış olmasına rağmen, mevcut şehir, Fourvière Roma yerleşimi ile başlamıştır. Bu Roma şehri Croix-Rousse ve Yarımada yayılarak büyüdü ancak sorunlu 3. yüzyılda sırasında küçülmek zorunda kaldı. 15. yüzyılın ortalarında Avrupa'nın yoğun nüfuslu şehirlerinden biriydi:

 

5896.jpg

 

Aşırı kalabalık o ve salgın hastalık riski 16. yüzyılın ortalarında başlayan ve dini güç tarafından yönetilen genişleme politikasının uygulanmasına yol açtı. Yeni ilçe güneyde özellikle Bellecour alan, 17. yüzyılda açıldı, Place Royale (şimdi Bellecour Meydanı) tur.

 

5897.jpg

 

Yeni ilçeler güneyde özellikle Bellecour alanında (şu anda Bellecour Meydanı), 17. yüzyılda açıldı. 18. yüzyılda Doğu ve komşu bir adayı yarımadaya bağlayan geniş drenaj projeleri gerçekleştirildi. Devrim sırasında, dini güçlerin el konulan arazileri, bina yapımına açıldı. 1850 yılında merkezi çevreleyen mahalleler ana yollar ile şehre dâhil edildi. Birbirlerine yanında yer alan Ortaçağ sokakları ile 18. ve 19. yüzyıl şehir yapısı alanları bu günkü kentsel dokuyu oluşturur.

 

 

5898.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...