Jump to content

Saint Petersburg, Tarihi Şehir Merkezi ve İlişkili Eserler Grubu


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çok sayıda kanalı ve 400’den fazla köprüsüyle “Kuzey’in Venedik’i”, I. Petro hükümdarlığında 1703’te başlatılan geniş çaplı bir kent projesinin sonucudur. Daha sonra Leningrad olarak anılan (eski SSCB) kent, Ekim Devrimi ile yakından ilişkilidir. Admiralty, Kış Sarayı, Mermer Saray ve Hermitaj’da da görülebileceği gibi mimari mirası çok farklı olan Barok ve salt neo-klasik tarzları bütünleştirmektedir.

 

5876.jpg

 

Rusya'nın, sembolü Büyük Petronun başkenti, Rus askerleri, İsveç ve Osmanlı savaş mahkûmlarının zorunlu çalışmaları ile Finlandiya ve Estonya nın işçi ve emekçilerinin muazzam çabaları sayesinde 18. yüzyılda inşa edilmeye başlandı. Yaşamaya uygun olmayan bir kıyı alanının Fransız Alexandre Leblond’un kentsel tasarımına uygun biçimde saraylar, kiliseler ve manastırlar, aynı zamanda iki katlı taş evlerin olduğu muhteşem bir şehre dönüşmesi 20 yıl içinde tamamlandı.

 

5877.jpg

 

Kanallar, sokaklar ve nehirler ağının inşası kademeli olarak Büyük Petronun saltanatından sonrada devam etti. Aynı şekilde, 18. yüzyılda, imparatoriçe Anna Ivanovna, Elisabeth Petrovna ve Büyük Catherine II yönetimi altında St Petersburg’un kentsel peyzajı anıtsal görkemine ulaştı.

 

5878.jpg

 

 

Rastrelli, Rinaldi, Quarenghi, Cameron ve Vallin de la Mothe da dahil olmak üzere yabancı mimarlar takımı; başkentin kilise, manastır ve sarayları ile boy ölçüşecek kadar birbirinden cüretkar ve ihtişamlı (Petrodvorets, Lomonosov, Tsarskoie Selo (Puşkin), Pavlovsk, Gatchina vb) kent çevresinde soylu konutları yapıldı.

 

Michailovska Sarayını inşa ettiren I.Paul yönetiminde ve özellikle 19. yüzyılda I. Alexander yönetiminde; şaşırtıcı bir şekilde şehrin kurucusu tarafından verilen ivme ile anıtsal eserleri yapımına devam edildi:

 

5879.jpg

 

Carlo Rossi nin saray ve tiyatroları; aynı mimarın olağanüstü Sanatlar Meydanı, Voronikhin nin Kazan - Notre Dame Kilisesi; Auguste de Montferrand ın St Isaac Katedrali, dönemin büyük başyapıtlarından bazılarıdır.

 

St Petersburg un Şehircilik geçmişi hiç kuşkusuz, uzlaşmaz olarak tanınan stillerin peş peşe olmasına rağmen temel mantığının korunduğu çok büyük bir projedir. 1748 yılında Bartolomeo Rastrelli başlattığı ve 1835 yılında Vassili Stassov un tamamladığı Barok tarzı Resurrection kilisesi ve neoklasik Torid Sarayı; Saray Meydanında Rastrelli nin hayalgücü sınırsızca saltanatı kullandığı coşkulu mimarisi ile Kışlık Saray bunun sadece birer örneğidir.

 

5880.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...