Jump to content

Azazil'in İblis Oluşu


dark_angel
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

azazilin İblis Oluşu

 

Bir rivayete göre Iblisin annesinin adi Ikr babasinin adi Bikr idi.

Göğe çıkmasına sebep azginlikta sinir tanimayan Cin kavminin fesatlerinden ötürü, Allah tarafindan helak edildiler. Azazili daha bebek iken Melekler helak olmus Cin kavmin arasindan kimsesiz kaldigi icin ona merhamet edip gökyüzüne cikardilar ismini Azazili koydular.

Azazili Melekler ile gökyüzüne çıkıp aralarınde büyüyüp, günden güne ilerledi. Öyle oldu

Şöyle ki:

Onun edebinden ve ibadeti çokluğundan Melekler dua edip

En dileğini kabul buyurup. onu dünya göğüne çıkardı.

Burada da o kadar ibadet etti ki İkinci gök melekleri bunu kendi yanlarına istediler. Hak Teala buyurdu. Böylece yedinci göğe kadar yükseldi.

Cennet meleklerın reisi olan Rıdvan:

-”Ya Rabbi bütün gök tabakalarındaki Melekler onun ibadetiyle haz duydular birkaç gün de cennettekiler ondan istifade etsinler” dedi. Hak teala kabul buyurup AZAZİL’i cennete aldı. İbadetine devam etti. Arşı Alada yakuttan bir minber üzerinde oturur Melekler başı ucunda nurdan bayrak tutarlardı.

Bu vaziyette meleklere vaaz verirdi. Etrafına o kadar melek toplanırdı ki; Adedini Allah-u Teala bilir idi.

Azazil böylece ibadette nice yıllar devam etti.

Bir zaman geldi ki yeryüzünde vaktiyle helak olan kavminden sağ kalıp, öteye beriye dağılanlar ve dağlarda yaşayanlar zamanla çoğaldılar. Öyle ki; yeryüzünü doldurdular. Lakin hak tealaya nasıl ibadet edileceğini bilmezlerdi. Azazil bunları hak yoluna çağırmak için hak Teala’dan izin istedi. Kabul olup bir kısım Melekler ile beraber yeryüzüne indiler. O kavmı doğru yola davet ettiler. Az kimse itaat etti.

Bunun üzerine Azazil Cehlut Bin Belanet isminde salih bir kimseyi o kavmin büyüklerine gönderdi. Elçi emre uyarak o kavme geldi. Doğru yola davet etti. Lakin dinlemeyip şehid ettiler. Azazilin haberi olmadı. Elçi geç kalınca bir başkasını daha gönderdi. Onu da şehid ettiler o da gelmeyince Azazil birbiri ardınca bir çoklarını gönderdi. Hepsini şehid ettiler.

En son gönderilen (Yusuf bin Yasif ) adında biri, bir hile ile ellerinden kurtulup Azazile geldi. Vaziyeti anlattı. Azazil Hak tealaden izin isteyip meleklerle beraber o kavmın üzerine yürüdü. Çoğunu öldürdü. Kalanı etrafa dağıldıler. Azazil yeryüzünü bunlarden temizleğince Hak Teala yeryüzünün idaresini de ona verdi.

Azazil kah göklerde Hak tealaya ibadet eder, kah cennette taatla meşgül olurdu. Ne zaman kı yerin ve göklerin idaresini kendisine verildi, benlik sıfatı zahir oldu. Kendine GURUR geldi.

Kendi kendine dediki:

 

-”Eğer Hak Teala benim işimi başka bir kimseye verirse O’na İbadetten geri dururum. Zira İlim ve amel bakımından benden üstün kimse yoktur. Benden başka bu hilafet işine layık kimse olamaz.”

Bu halde iken meleklerden bazıları Levh-i Mahfuza baktılar, gördüler ki: Allah-u Teala’ya yakın olanlardan birisi pek yakında gadab-ı İlahiye uğrayıp mel’un olur ve tard edilir…..

Mearicün Nübüvve Altıparmak (Peygamberler tarihi)

Azazil yanlarına gelen ve dua için ricada bulunan melekleri kırmadi ve onlar için dua etti ve onları imandan emin kılmayı Allah Azze ve Celle’den istedi. Dua ederken o kadar kibirlenmişti ki kendisini dua’ya katmadı.

Allah C.C Hz. Ademi topraktan yaratti Meleklere orda olan topluluga secde edin dedi lakin Iblis etmedi ates topraktan üstün dedi kendini büyük gördü, Allaha isyan etti lanetlendi ve Iblis olup Cennetten kovuldu. Gururun ve kibirinin esiri oldu...

Rabbim bizleri gururdan kibirden büyüklenmekten uzak tutsun dogru yolundan ayrimasin Rabbim...Amin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iblis sadece gururunun esiri oldu ve kovuldu...şöyle bir çevrenize ve işlenen günahlara bakın...sadece aldığınız günlük gazetedeki haberleri bile incelemeniz yeterli...işlenen o günahları düşünün birde iblisi ve onun gururunu...iblis ne kadar masum duruyor dimi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tööbe töbe nesi masum mendeburun iblisin Allaha isyan bayragini cekmis cenneti melekleri görmüs biri bu. Her ne kadarda insanlar günahta azginlik yapsada bu iblisin masum olduguna isaret olamaz.

 

Doğru.Çünkü İblis Allahın varlığını kesin biliyordu.Onun imtiham sırrı yoktu.O Allahın varlığını kesin bildiği halde ona düşman oldu.Cenneti cehennemi tanıdığı halde ona düşman oldu.Ancak insan cenneti ve cehennemi görmedi.Allaha inanıp inanmamakla imtiham ediliyor.Tabi bazı insanlar müstesna.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...