Jump to content

Tarih Boyunca Fareler ve İnsanlar


kekremsi_kedi
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Eski Çağ' da Dost, Hatta Kutsal Fare ve sıçanların davranışları dikkatle takip ediliyor iyi veya kötü olayların alametleri olarak yorumlanıyordu .

 

Mısır hiyerogliflerini açıklamak amacıyla yazılmış ve günümüze ulaşmış tek antik kaynak olan Horapolion metninde, fareler yıkıcı güç sembolü olarak gösterilmektedir. Mısırlılar bu olumsuz özelliğine rağmen fareye saygı duyarlardı, çünkü o her zaman pek çok dilim içinden en iyisini seçmeyi başarırdı.

 

Efsaneye göre Teucri'ler kendilerine yeni bir yurt kurmak üzere Girit'ten ayrılırken bir kahin tarafından "şehrinizi size yerlilerinin saldırdığı bir yerde kurun" sözleriyle uğurlah ırlar. Troya'da farelerin saldırısına uğramaları üzerine bunu kahinin sözlerinin doğruluğuna yorar ve şehirlerini orada kurarlar. Akabinde Apollo Smintheus adına bir tapınak dikerler. Denildiğine göre Troya'da fareler kutsal kabul edilirdi.

 

Grek yazar Heraklides, farelerin Chrysa'da (Çanakkale açıklarında bir ada) kutsal kabul' edildiklerini yazar. Bu şehir de Apolion tapınağı ile ünlüdür. Bugünkü Çanakkale- Gülpınar'ın güneybatısında yer aldığına inanılan Hamaxitus şehrinde fareler kamusal alanlarda halk tarafından

beslenirlerdi.

 

Ortaçağ'da Düşman, Hatta Şeytan

Çok zalim bir adam olan Polonya Kralı Popiel II, 820'de tahta çıkar. Öyle çok eziyet eder ki halkına sonunda Tanrı ceza olarak kralın üstüne fareler gönderir. Kral ve ailesi bu intikamcıların şerrinden kurtulmak için Prusya sınırındaki Gopla Gölünde bir adaya sığınır. Ancak fareler burada da kralı bulurlar. Kaleyi ele geçirip ailesiyle beraber kralı öldürürler.

 

Mainz'ın zalim başpiskoposu ii. Hatto, kıtlık zamanında depoları ürünle dolu olmasına rağmen halkını aç bırakır. Hiçbir yerde yiyecek bulamayan fareler nihayetinde başpiskoposun yiyecek dolu depolarına saldırırlar. Bu arada

Hatto'yu da öldürmeye çalışırlar. Başpiskopos Rhein'da günümüzde "Fare Kulesi" olarak bilinen yapıya saklanır. Ama fareler burada da onu rahat bırakmaz ve kulenin duvarlarında kemirerek açt ı kları deliklerden içeri girip zalim Hatto'yu öldürürler.

 

İngiltere'nin krallar tarihini anlatan A Chronicle of the The Kings of England kitabında bahsedildiğine göre Fatih William döneminde kralın lordlarından biri kralın verdiği bir ziyafet esnasında farelerin saldırısına uğrar. Önce denize Sonra tekrar karaya kaçmasına rağmen farelerin ısrarlı takibinden kurtulamaz ve en sonunda onlar tarafından öldürülür.

 

Kaynak : Ntv Tarih Dergisi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...